Świadczenie opiekuńcze 2022. Nawet 12 tys. zł na dziecko. Założenia programu

Świadczenie opiekuńcze, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to jedno z założeń Polskiego Ładu, które ma celu pomóc polskich rodzinom. Aby dostać środki, trzeba jednak spełnić określone warunki.

Więcej o dodatkowych świadczeniach rodzicielskich przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Świadczenie opiekuńcze. Ile i dla kogo?

Świadczenie opiekuńcze to nowa forma wsparcia polskiej rodziny. Pieniądze mają być wypłacane od 2022 roku na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, w wieku od 12. do 36. miesiąca życia, w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Wypłacane będzie w miesięcznych ratach po 500 zł lub 1000 zł - w zależności od decyzji matki lub ojca.

To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny kapitał opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę

- czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie gov.pl. Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji szczegółowych założeń programu, tłumaczył, że świadczenie odgrywa bardzo ważną rolę. 

Nowoczesne państwo, państwo opiekuńcze, państwo, które opiera się na dbałości o godność człowieka, musi przede wszystkim dbać o rodziny. Stąd jest ten program, stąd rodzinny kapitał opiekuńczy

- mówił szef rządu.

Świadczenie rodzicielstwie w 2022 roku

Świadczenie rodzicielskie to dodatkowe wsparcie dla rodzin. Przysługuje one osobom, które urodziły dziecko, a które nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Świadczenie rodzicielskie wypłacane jest w wysokości 1000 zł miesięcznie i nie jest uzależnione od kryterium dochodowego. Na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, możemy przeczytać, że świadczenie rodzicielskie przysługuje przez:

  • 52 tygodni - jedno dziecko przy jednym porodzie, przysposobienie jednego dziecka lub objęcie opieką jednego dziecka;
  • 65 tygodni - dwoje dzieci przy jednym porodzie, przysposobienie dwojga dzieci lub objęcie opieką dwojga dzieci;
  • 67 tygodni - trójka dzieci przy jednym porodzie, przysposobienie trojga dzieci lub objęcie opieką trojga dzieci;
  • 69 tygodni - czworo dzieci przy jednym porodzie, przysposobienie czworga dzieci lub objęcie opieką czworga dzieci;
  • 71 tygodni - pięcioro i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienie pięciorga i więcej dzieci lub objęcie opieką pięciorga i więcej dzieci.

Kiedy kończą się ferie zimowe 2022? Ta data oznacza dla uczniów ważną zmianęFerie zimowe 2021. Rodzice mogą dostać dodatkowe 500 plus na wypoczynek

Więcej o: