Prace plastyczne dla dzieci. Proste pomysły na ciekawe prace

Prace plastyczne dla dzieci nie tylko pozwalają się zrelaksować i w miły sposób spędzić wolną chwilę. Tworzenie ich to aktywność, której nie sposób przecenić. Jakie korzyści niesie ze sobą ta kreatywna forma spędzania wolnego czasu? Poznaj ciekawe pomysły na prace plastyczne dla dzieci, także z jesienią w tle.

Prace plastyczne dla dzieci są doskonałą rozrywką, ale i inwestycją we wszechstronny rozwój młodego człowieka. Wzbogacają wyobraźnię i osobowość, pozwalają na twórczą ekspresję, wyrażanie emocji i odreagowywanie napięcia. Są doskonałym treningiem dla rąk i głowy, ponieważ ćwiczą małą motorykę, ale i stymulują wrażliwość wzrokową, dotykową czy słuchową. Prace plastyczne doskonalą koncentrację, cierpliwość, ale i kształtują podstawowe operacje umysłowe, takie jak synteza, analiza czy uogólnienia. Pielęgnują też zdolność abstrakcyjnego myślenia.

Ciekawe pomysły na prace plastyczne dla dzieci

Artystyczna twórczość dziecka nie musi się ograniczać do kartki papieru i kredek czy farb. Prace plastyczne to nie tylko malowanie i rysowanie, ale dziesiątki twórczych możliwości. Eksperymentowanie z materiałami i barwami, stosowanie ciekawych technik i nieoczywistych narzędzi, wykorzystywanie różnych materiałów stają się motorem pobudzającym aktywność twórczą. Realizacja różnych ciekawych pomysłów i wychodzenie poza schemat pozwalają dzieciom na odkrywanie sztuki, swoich możliwości, ale i ujawnianie swojej osobowości.

Pomysłów na prace plastyczne w przedszkolu czy w domu jest mnóstwo, a inspiracją może stać się absolutnie wszystko. Jakie prace plastyczne podobają się dzieciom?

 • rysowanie kredkami: ołówkowymi, świecowymi, akwarelowymi, pastelowymi,
 • malowanie farbami: akwarelowymi czy plakatowymi,
 • techniki łączone malowania, na przykład z wykorzystaniem świec,
 • robienie kolaży z papieru kolorowego czy gazet,
 • tworzenie obrazów za pomocą pisaków lub farb na kamieniach,
 • tworzenie figur przestrzennych. Aby wykonać prace plastyczne z papieru, jakimi są rzeźby czy obrazki 3D, wystarczy papier pakowy ozdobiony farbami,
 • lepienie z plasteliny czy masy solnej,
 • tworzenie własnych "gniotków" czy "glutów" i mas plastycznych,
 • malowanie witraży,
 • tworzenie i ozdabianie ramek czy pudełek,
 • robienie pieczątek z ziemniaków,
 • robienie ozdób z bibuły, a także piniat urodzinowych,
 • tworzenie mandali: morskich, jesiennych czy kwiatowych,
 • tworzenie kolaży, na przykład z jesiennych liści czy muszelek,
 • wykonywanie korali, zawieszek i ozdób z makaronu,
 • robienie pacynek ze skarpet,
 • tworzenie ludzików z kasztanów, gliny, plasteliny, żołędzi,
 • robienie lampionów z dyni, pomarańczy czy makaronu typu lasagne,
 • kreowanie postaci z rolek po papierze toaletowym, robienie potworków z kartoników po jajkach. To wyjątkowo ekologiczne prace plastyczne,
 • wykonywanie z kartonów: makiet miasta, garaży dla autek czy domków dla lalek.

Do przechowywania prac plastycznych przyda się np. ramka, która pomieści mnóstwo rysunków. Zobaczcie, jak ją zrobić:

Zobacz wideo

Praca plastyczna jesień: proste pomysły na ciekawe prace

Do tworzenia prac warto wykorzystywać nie tylko artykuły plastyczne, ale i dary natury oraz surowce, które każdy ma pod ręką: gazety, pudełka, makaron czy sól. Warto też szukać inspiracji wokół siebie. Bodźcem do tworzenia może stać się wszystko, także pora roku.

Wydaje się, że w zakresie zmagań artystycznych szczególnie inspirująca jest jesień. Sprzyjają temu zarówno chłodne popołudnia i długie wieczory, jak i dary jesieni. Wystarczy w drodze do domu z przedszkola czy szkoły zatrzymać się na chwilę i zebrać różnokolorowe liście oraz żołędzie czy kasztany. W domu zaś urządzić warsztaty artystyczne i razem z dzieckiem wykonać takie prace plastyczne:

 1. Jesienny kolaż z liści. Aby go zrobić, potrzebny będzie klej oraz duża kartka papieru, najlepiej A4 lub A3. Może być zarówno biała, jak i kolorowa. Przydadzą się również farby plakatowe w jesiennych barwach, kubeczek z wodą i pędzelek. Wykonanie tej pracy plastycznej nie jest szczególnie skomplikowane. Wystarczy na kartkę papieru przyklejać liście - w dowolnych miejscach i konfiguracjach. Można także malować je farbami i odbijać na kartce. Jeśli artystyczna dusza zapragnie, może domalować liście bądź inne atrybuty jesieni. Przeschnięty kolaż można włożyć w antyramę. To nie zwykła praca plastyczna, a małe dzieło sztuki.
 2. Ludziki z kasztanów. Przepis na ludziki z kasztanów jest tak prosty, jak jego realizacja. Wystarczy przygotować kasztany lub żołędzie i wykałaczki. Następnie w kasztanach należy wykonać dziurki tak, by móc wykałaczkami połączyć ręce, nogi, głowę i tułów w całość. Poszczególne elementy można też skleić na gorąco (za pomocą pistoletu i kleju na gorąco). Te prace plastyczne wykonywał z pewnością każdy z nas.
 3. Jesienne lampiony z lasagne. Aby wykonać tę pracę plastyczną, należy przygotować: cztery płaty makaronu typu lasagne, farby plakatowe, małe jesienne liście, klej, pistolet do klejenia na gorąco, no i świeczkę. Następnie należy pomalować farbami w wybranym jesiennym kolorze dwa płaty lasagne. Gdy wyschną, trzeba nakleić na nie listki. Na dwa pozostałe płaty makaronu należy położyć liście (miejsce pod nimi nie będzie pomalowane) i pomalować innym kolorem farby. Po wyschnięciu wystarczy wszystkie płaty skleić za pomocą kleju na gorąco, a do środka wstawić świeczkę.
Więcej o: