W kalendarzu warto zaznaczyć dni, w których lekcji nie będzie, to święta czy ferie, ale i dni, w których wypadają egzaminy. W wielu szkołach są wtedy tzw. dni dyrektorskie, nie ma normalnych lekcji. Warto poznać je wcześniej, aby móc odpowiednio wcześniej zaplanować nadchodzące miesiące.
Początek roku szkolnego kojarzy się z 1 września, jednak w tym roku ten dzień wypada w niedzielę. W związku z tym uczniowie wrócą do szkół po wakacjach 2 września. To dzień organizacyjny, nie będzie wtedy lekcji. Akademie z okazji pasowania na ucznia odbywają się zazwyczaj później, podobnie, jak uroczyste rozpoczęcia roku przedszkolnego.
Na rozpoczęcie roku niezbędny jest strój galowy. Sprawdź, jak ubrać dziecko na szkolne uroczystości:
Pierwszą dłuższą przerwę od szkoły uczniowie będą mieli w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia 2019 r. 1 stycznia wypada w środę - to także dzień wolny od szkoły. To też dobry moment, aby jeszcze bardziej przedłużyć wypoczynek. Jeśli rodzicom uda się zapewnić opiekę na 2 i 3 stycznia, uczniowie wrócą do szkoły dopiero 7 stycznia (6 stycznia, w poniedziałek, wypada Święto Trzech Króli.
Niedługo później uczniów czeka kolejna przerwa od lekcji, czyli ferie zimowe. Kalendarz roku szkolnego 2019/2020 to ferie w następujących terminach:
Kolejne dni wolne od szkoły to te w okolicach Wielkanocy. Wiosenna przerwa świąteczna potrwa od 9 kwietnia do 14 kwietnia 2020 r.
Terminy egzaminów zostaną ustalone przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, szczegółowy harmonogram wszystkich egzaminów znajdziemy na stronie CKE.
Egzamin ósmoklasisty w terminie głównym odbędzie się:
A co z maturami? One - standardowo - w maju. Harmonogram egzaminów w nowej i w starej formule, dostępny jest na stronie CKE. W nowej formule, między 7 a 22 maja odbędą się egzaminy ustne z języka polskiego, a od 4 do 22 maja - egzaminy ustne z języków obcych nowożytnych. Egzaminy pisemne rozpoczną się 4 maja.
Ostatnie egzaminy pisemne odbędą się 21 maja.
Do szkoły uczniowie nie pójdą także w ustawowe dni wolne, czyli:
Planując wypoczynek można i te dni wziąć pod uwagę, np. przedłużając sobie weekend. Nie możemy zapominać także o tzw. dniach dyrektorskich. W szkołach nie ma wtedy zajęć dydaktycznych, ale zazwyczaj uczniowie mogą przebywać w tym czasie na świetlicy.
Szkoła jeszcze się nie zaczęła, a my już mówimy o końcu roku... Ale prawda jest taka, że nim się obejrzymy, a będzie czerwiec i początek kolejnych wakacji. Rok szkolny 2019/2020 zakończy się 26 czerwca 2020 r., wakacje potrwają od 27 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Uczniowie wrócą do szkół we wtorek, 1 września 2020. I będą szukać informacji o... kolejnych dniach wolnych od zajęć.