9 sposobów jak kreatywnie zająć dziecko bez telewizora

Są dni, gdy masz dużo zaległej pracy, a maluchy nudzą się i domagają telewizji. Wiesz, że to nie jest dobre rozwiązanie, ale skończyły ci się pomysły na zagospodarowanie im czasu w ciekawy sposób. Oto kilka niebanalnych pomysłów, które mogą wam się przydać w długie jesienne i zimowe wieczory.
Zamiast telewizora Zamiast telewizora fot: JB

9 sposobów jak kreatywnie zająć dziecko bez telewizora

Są dni, gdy masz dużo zaległej pracy, a maluchy nudzą się i domagają telewizji. Wiesz, że to nie jest dobre rozwiązanie, ale skończyły ci się pomysły na zagospodarowanie im czasu w ciekawy sposób. Oto kilka niebanalnych pomysłów, które mogą wam się przydać w długie jesienne i zimowe wieczory.

Zróbcie kolaż albo laurkę

Może zbliżają się urodziny taty albo imieniny babci? Samodzielnie wykonana laurka albo kolaż ucieszą każdego. Do tego niewiele potrzeba aby efekt pracy znudzonego dziecka był fantastyczny -  użyjcie papieru kolorowego, gazet, zdjęć, naklejek, nożyczek i trochę wyobraźni.

Zbudujcie domki z kartonu

Na pewno został gdzieś karton po starym telewizorze albo inne duże opakowanie. Wykorzystajcie go na stworzenie własnego domku - w środku wytnijcie okna i drzwi, na zewnątrz pomalujcie farbami i oto gotowy domek do zabawy albo dla lalek.

Posłuchajcie audiobooka

Najmilej, gdy książeczkę poczytają rodzice, ale bywa, że masz coś pilnego do zrobienia. Wtedy  włącz maluchowi książkę w wersji elektronicznej, na przykład świetne audiobooki Astrid Lindgren czytane przez Edytę Jungowską lub serię o Basi Zofii Staneckiej, czytaną przez Marię Seweryn. Świetna zabawa murowana!

Posortujcie skarpetki

Już małe dziecko rozróżnia podstawowe kolory - jeśli masz mnóstwo zaległego prania to namów malucha by połączyło w pary skarpetki. To dobra zabawa dla niego i bardzo pożyteczna przy okazji.

Zróbcie misiom i lalkom pokaz mody

W epoce gloryfikacji pokazów mody wiele małych dziewczynek uwielbia przebieranki. Tym razem w roli głównej misie i lalki, które zaprezentują kolekcje na nowy sezon. Wyjmij wszystkie ubranka lalek i pozwól dziecku ubrać je na domowy pokaz mody.

Pobawcie się naklejkami

Są gotowe książeczki tematyczne z wieloma naklejkami, które trzeba umieścić w odpowiednich miejscach. Jeśli akurat nie masz ich w domowej kolekcji, wystarczy własny klej w sztyfcie.

Rozwiąż quiz: To całkiem normalne słowa, ale nie każdy wie, co znaczą. A Ty? Sprawdź, czy będziesz lepszy od przeciętnego Polaka

Stwórzcie własną biblioteczkę

Twoje dziecko na pewno ma kolekcję książek rozmieszczonych w pokoju bez ładu i składu. Zaproponuj mu zrobienie biblioteczki - ułożenie książek alfabetycznie według autorów albo tytułów albo tematycznie. Może też zrobić profesjonalne indeksy i opisać każdą książkę kartą biblioteczną. Zabawa na wiele godzin zapewniona.

Zagrajcie na instrumentach, niekoniecznie muzycznych

Wystarczą garnki, patelnie, pokrywki, metalowe kubki i łyżki. Wtedy powstanie kakofonia dźwięków, więc nie proponuj tej zabawy gdy cierpisz na ból głowy albo chcesz wykonać zaległe telefony.

Zróbcie biżuterię z płatków muesli

Wybierz płatki, które mają dziurki w środku i różne kolory. Za pomocą nitki z igłą maluch nawlecze je i stworzy fantazyjne bransoletki czy naszyjniki. Puść wodze fantazji tworząc jedzeniową biżuterię.

To także może cię zainteresować:

Zabawy dla dzieci w domu - co robić, gdy jesteśmy zamknięci w czterech ścianach?

Uciszanie dzieci ciastkami i używanie suchego szamponu - triki matek, które ułatwiają życie

Rodzice pod presją. Czy jesteśmy własnością publiczną?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.