"Mały Książę" to książka, która znajduje w kanonie lektur. Są jednak tacy, którzy sięgają po nią jeszcze wiele lat po skończeniu szkoły.
Ten chłopiec pochodzi z naprawdę maleńkiej asteroidy, B-612. Miejsca jest tam właściwie tylko dla niego, róży i wulkanów - wielkością można ją porównać do domu. Dni upływają chłopcu na dbaniu o to, aby na asteroidzie nie rozrosły się baobaby i inne chwasty, na czyszczeniu wulkanów, a głównie - na usługiwaniu róży, która jest niezwykle wymagającym kwiatem. Ulubione zajęcie Małego Księcia to obserwowanie zachodów słońca. Co ciekawe, wystarczyło, że się przesiadał, a mógł to robić raz po raz. Jak wygląda? To zawdzięczamy rysunkom autora. Rozczochrane włosy, a przede wszystkim długi szal, powiewający na wietrze.
Tyle (w ogromnym skrócie) jeśli chodzi o bohatera. A co z samą książką? "Mały Książę" to dzieło Antoine'a de Saint-Exupéry'ego - francuskiego pilota, który był także pisarzem i poetą. Pierwsze wydanie ukazało się w Nowym Jorku w 1943 roku. W Polsce książka zadebiutowała niewiele później - pierwsze polskie tłumaczenie pojawiło się w 1947 roku.
Mały Książę ma dość opiekowania się wymagającą różą, która nie docenia tego, jak bardzo się dla niej stara. Wyrusza w podróż w poszukiwaniu przyjaciół. Odwiedza różne planety, na których spotyka bardzo specyficznych ludzi. W zależności od tłumaczenia, ich imiona się różnią, Próżny czasem jest Zarozumialec, a Bankier - Biznesmenem.
"Mały Książę" - planety i ich mieszkańcy
Geograf doradził Małemu Księciu, aby w poszukiwaniu przyjaciela udał się na Ziemię. Tam znalazł się w ogrodzie róż To było niezwykłe doznanie - chłopiec był przekonany, że istnieje tylko jego róża. Lis to postać, którą na pewno kojarzycie. To on nauczył chłopca, że jesteśmy odpowiedzialni za wszystko, co oswoiliśmy. Uświadamia chłopcu, że chociaż istnieją inne róże, to ta jego jest wyjątkowa - bo to on jest za nią odpowiedzialny, ta właśnie konkretna róża jest mu bliska.
Na Ziemi Mały Książę spotyka także innych ludzi, m.in. pilota, z którym się zaprzyjaźnia, dzięki ich rozmowom poznajemy historię Małego Księcia. Pilot jest postacią, o której także wiemy więcej, m.in. o tym, jak wyglądało jego dzieciństwo i próby narysowania węża trawiącego słonia. To właśnie pilot jest narratorem, a jego przyjaźń z Małym Księciem zaczyna się od niecodziennej prośby: chłopiec prosi o narysowanie baranka.
W końcu chłopiec postanawia wrócić do swojej róży. W powrocie na B-612 pomaga mu... żmija. Pilot zostaje sam, a patrząc w gwiazdy wspomina swojego przyjaciela.
Najbardziej znana sentencja z książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego to słowa wypowiadane przez lisa: "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Na pewno kojarzycie także inne słowa tej postaci: "Musisz być odpowiedzialny za to co oswoiłeś". Z kolei inne często cytowane słowa, "świat łez jest taki tajemniczy", to jedno z przemyśleń Pilota. "Mały Książę" to właściwie jeden wielki cytat, co drugie zdanie pojawia się np. w dedykacjach, trudno przytoczyć wszystkie.
Znany jest także już sam początek, czyli dedykacja. Autor zadedykował "Małego Księcia" swojemu przyjacielowi - a dokładniej dziecku, jakim był kiedyś ten dorosły.
"Mały Książę" już dawno przestał być tylko książką. Pojawia się w teatrach, na ekranach. W 2015 roku zadebiutował animowany film "Mały Książę", który pokazuje doskonale znaną nam historię w inny sposób. To świetny sposób, aby zapoznać się z tym bohaterem i dowiedzieć się, jak ważna jest przyjaźń. Dla małych i dla dużych.
Obejrzyj wideo:
To także może cię zainteresować: