Masa solna - prosty przepis, niebanalne efekty

Masa solna, obiekt westchnień każdego małego artysty, jest szalenie prosta do zrobienia. Aby ją przygotować, wystarczy mąka, sól i woda, czyli produkty, które znajdują się w każdym domu. By wykonać tę genialną masę plastyczną nie są potrzebne żadne magiczne sztuczki, zaawansowane technologie i wyjątkowe zdolności. Jak zrobić masę solną?

Masa solna - co to takiego?

Masa solna to plastyczna masa do modelowania, którą wykonuje się w prosty sposób, z banalnych produktów, takich jak mąka, woda i sól. To niedrogi sposób na zabawę, która pozwala miło spędzić czas, ale również:

  • zachęca do ekspresji artystycznej,
  • pobudza wyobraźnię,
  • wspiera rozwój zdolności manualnych, doskonaląc małą motorykę najmłodszych.

Masę solną docenią tak maluchy, jak i starszaki, a nawet całkiem duże dzieci. Co powiesz na zrobienie pamiątki z odbitą rączką niedawno urodzonego dziecka?

Masa solna nie ma wad. To wyjątkowo kreatywna, rozwojowa, ekologiczna i tania zabawka. Wprawdzie bawiąc się nią można nieco narobić bałaganu, ale gdy chodzi o wspólne spędzanie czasu i dobrą zabawkę z dzieckiem można przymknąć na to oko.

Składniki potrzebne na masę solną

Co jest potrzebne, by wykonać masę solną?

  • szklanka mąki pszennej,
  • szklanka soli,
  • 1/2 szklanki wody.

By uzyskać większą ilość masy, trzeba użyć wielokrotności mąki i soli.

Jak wykonać masę solną?

Do sporej miski wsyp mąkę i sól. Wymieszaj składniki. Następnie dodaj wodę. Wlewaj ją stopniowo. To bardzo ważne, ponieważ jej ilość jest elementem kluczowym. Masa nie może być zbyt rzadka lub za bardzo zbita.

Całość wymieszaj, a następnie energicznie ugniataj, by uzyskać właściwą konsystencję - gładką i elastyczną. Wystarczy 5-10 minut pracy. Ciasto powinno być dość miękkie, ale nie może kleić się do palców.

Barwienie masy solnej

By masa solna nie była szara czy biała, można do niej dodać kolorowy, drobny brokat lub nadać jej kolor już w procesie produkcji. Jak to zrobić? Wystarczy wsypać do miski z mąką i solą barwniki spożywcze, barwniki do jajek wielkanocnych lub przyprawy. W tej roli świetnie sprawdzi się:

  • kurkuma,
  • kakao,
  • curry,
  • słodka papryka w proszku.

O czym pamiętać barwiąc masę?

  1. Intensywność koloru masy zależy od ilości użytego barwnika.
  2. Najlepiej pracować z masą w rękawiczkach, gdyż barwi ona skórę rąk.
  3. Uważaj, aby dziecko nie potarło rączkami oczu.

Zaczynamy zabawę!

Oderwij małą kulkę ciasta, rozwałkuj ją na zabezpieczonym stole czy biurku, i zacznij artystyczne szaleństwo, małe domowe warsztaty plastyczne. Pamiętaj, że ciasto nie może być zbyt grube - nie może mieć więcej niż kilka milimetrów. Dzięki temu dość szybko wyschnie, ale nie popęka i nie połamie się po wysuszeniu.

Co zrobić z masy solnej?

Z gotowej, własnoręcznie zrobionej masy solnej można zrobić wiele ozdób - lepić figurki, pojemniki na kredki czy ramki na zdjęcia, wykrawać ozdoby pokoju (najpiękniejsze są aniołki) czy te na choinkę (Mikołaje, gwiazdy, ludziki).

Do prac plastycznych z masą solną można używać akcesoriów dołączonych do kupionej ciastoliny lub innych gotowych mas plastycznych, ale przydadzą się także kuchenne foremki do wycinania ciasteczek.

Jeśli niewykorzystana część masy solnej ma być użyta w innym terminie, należy ją zabezpieczyć przed dostępem powietrza, czyli zamknąć ją w foliowym woreczku czy szczelnym pudełku.

Suszenie ozdób i przedmiotów z masy solnej

Po ulepieniu czy wykrojeniu ozdób należy je ułożyć na papierze do pieczenia i wysuszyć, by stwardniały. Można to zrobić na kilka sposobów, w zależności od grubości zrobionej z masy solnej ozdoby. Im grubsza, tym wolniej się suszy.

Jak suszyć prace z masy solnej?

Gdy pogoda dopisuje, jest wystarczająco ciepło i świeci słońce, można je suszyć przez kilka dni na świeżym powietrzu.

Ozdoby, które są dość cienkie, można suszyć na grzejniku.

  • Większe i grubsze przedmioty trzeba suszyć w piekarniku, mniej więcej godzinę, w niskiej temperaturze. Wiele zależy od piekarnika, ale wydaje się, że optymalna temperatura wynosi nie mniej niż 50 i nie więcej niż 60 stopni. Uwaga! Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury masa solna szybko wyschnie, ale upiecze się i popęka, co zepsuje cały efekt.
  • Można też połączyć obydwa sposoby, czyli podsuszyć ozdoby w piekarniku, po czym zostawić je do swobodnego wysychania na powietrzu czy w okolice kaloryfera. Działania najpewniej trzeba powtórzyć.

Malowanie i ozdabianie ozdób z masy solnej

Po wysuszeniu ozdób i przedmiotów zrobionych z masy solnej można je pomalować farbami plakatowymi bądź akrylowymi lub dowolnie ozdobić, np. brokatem. Przedmioty wykonane z masy solnej - ozdobione, pokolorowane i wysuszone są uroczymi dekoracjami i pięknymi upominkami z duszą.

To także może cię zainteresować:

Malowanie twarzy - daje radość, ale może być niebezpieczne

Więcej o:
Copyright © Agora SA