Książki dla 10-latki: najciekawsze propozycje dla dziewczynek w wieku dziesięciu lat

Książki dla 10-latki to fascynujące propozycje, które rozwijają wyobraźnię i uczą poznawać otoczenie. Dzięki nim dziewczynki nie tylko poszerzają swoją wiedzę, przy okazji przyjemnie spędzając czas, ale i zaczynają "budować własny słownik".

Dziewczynki w wieku dziesięciu lat myślą o bardzo różnych sprawach. Z jednej strony zajmuje je zabawa z najbliższymi koleżankami – tymi ze szkoły i tymi poznawanymi poza zajęciami, z drugiej natomiast lubią od czasu do czasu uciec w świat wyobraźni, a przy okazji przenieść się tam, gdzie można przeżyć naprawdę niezwykłe przygody. Dla niektórych z nich historie przedstawiane w książkach są sposobem na nudę i spędzenie popołudnia, gdy za oknem pada deszcz. Odpowiednio dobrane pozycje pozwolą im złapać czytelniczego bakcyla i pochłaniać literaturę z jeszcze większym zapałem niż dotąd.

Zobacz też: Książki dla dzieci o kosmosie. 7 ciekawych pozycji dla najmłodszych

Książki dla 10-latki: pozycje o dojrzewaniu

Książki dla 10-latki mogą poruszać wiele kluczowych tematów. Sporo z nich stanowi wprowadzenie do nauki o dojrzewaniu. W końcu w ciele dziewczynek zachodzą już w tym wieku pewne zmiany, a i one same rozwijają się szybciej niż kiedyś ich mamy. Pewne książki dostępne na rynku pozwolą im to wszystko łatwiej zrozumieć.

  • ''Maja dorasta. Niezbędnik dla każdej dziewczynki'', Monica Peitx

Maja, czyli tytułowa bohaterka ''Niezbędnika'' ma dziewięć lat i skarży się na ból piersi. W związku z tą dolegliwością, wspólnie z mamą udają się do lekarza. Specjalista wyjaśnia jej, że w organizmie dziewczynek w jej wieku zaczynają się pierwsze zmiany związane z dojrzewaniem. Okazuje się, że ból piersi jest związany z ich wzrostem. Dziewczynka dowiaduje się, jaki biustonosz powinna sobie kupić, a także o co właściwie chodzi z tym goleniem się pod pachami. W książeczce nie brakuje też informacji o zdrowym żywieniu, a także dbaniu o swoją higienę przy jednoczesnym wkraczaniu w nastoletni wiek.

  • ''Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie'', Anita Naik

To poradnik, po który śmiało mogą sięgać dziesięciolatki. Z niego dowiedzą się, czym są hormony i co robią w organizmie, gdy one dorastają. Będą miały też okazję zorientować się, że ich ciało zmienia się po to, by w przyszłości były zdolne do wydania potomstwa, jednak że wcale nie muszą się na nie decydować. W książeczce znajdą również informacje o różnicach płciowych, odpowiednim sposobie odżywiania oraz o tym, jak przez dojrzewanie przechodzą chłopcy.

Książki dla 10-latki: fantastyczne opowieści

Książki dla 10-latki to niewątpliwie w znacznym stopniu opowieści skupiające się na fantazji, magii i tym, co nieprawdopodobne. Dzięki nim codzienność dziewczynek staje się znacznie barwniejsza.

  • ''Lew, czarownica i stara szafa'', C.S. Lewis

Czwórka rodzeństwa, Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja, bawią się w chowanego w pewnym starym domu. Ukrywając się w szafie, najmłodsza dziewczynka, Łucja, przypadkiem odkrywa przejście do tajemniczego świata, Narnii. Tam poznaje przyjacielskiego fauna, Pana Tumnusa i oczarowana krainą, mówi o niej rodzeństwu. Na początku nikt nie chce jej uwierzyć. Z czasem jednak wszystkie dzieci docierają do Narnii i tam stawiają czoła okrutnej Białej Czarownicy, która zesłała na krainę wieczny śnieg i lód.

  • ''Harry Potter i kamień filozoficzny'', J.K. Rowling

Harry Potter jest zwykłym chłopcem, któremu jednak ciągle przydarzają się niezwykłe rzeczy. Wystarczy wspomnieć, że zupełnym przypadkiem napuścił węża na swojego kuzyna, Dudleya. Od śmierci rodziców mieszka z wujostwem, za którym zdecydowanie nie przepada. Zresztą, trudno się dziwić komuś, kto na co dzień mieszka w komórce pod schodami. Wszystko jednak ulega zmianie w dniu jego jedenastych urodzin. Harry otrzymuje list z Hogwartu, szkoły magii i czarodziejstwa, a w domu wujostwa zjawia się po niego ogromny mężczyzna, Hagrid. Szybko okazuje się, że rodzice chłopca wcale nie zginęli w wypadku samochodowym. Teraz przed Harrym pierwszy rok nauki w Hogwarcie. Czy jednak odnajdzie się w nowej rzeczywistości, w której wszyscy potrafią go rozpoznać i wymienić z nazwiska?

  • ''Alyssa i czary'', A.G. Howard

Alyssa Gardner zawsze słyszała głosy. Mówiły do niej owady, szeptały kwiaty, a ona sama zastanawiała się, czy przypadkiem nie wariuje. Rówieśnicy śmieją się z niej, podobnie jak reszta otoczenia. Tak samo działo się przed laty w przypadku jej prapraprababki, Alicji Liddell, która podobno odwiedziła Krainę Czarów i matki, Alison, zamkniętej w zakładzie dla obłąkanych. Niespodziewanie okazuje się jednak, że niesamowite miejsce istnieje. Alyssa ma misję: musi zdjąć klątwę, która ciąży na kobietach należących do jej rodziny. Aby to zrobić, musi odwiedzić Krainę Czarów. Ta jednak okazuje się wyjątkowo paskudnym i zadziwiająco mrocznym miejscem.

Zobacz też: Książki dla dzieci - najciekawsze propozycje dla najmłodszych i nieco starszych pociech

Książki dla 10-latki: realistyczna beletrystyka

Książki dla 10-latki to także czasem nieco bardziej przyziemne, choć równie zajmujące historie.

  • ''Pan Smrodek kąpie się tylko w oczku wodnym!'', David Walliams

Chloe jest dziewczynką, która ma własne życiowe problemy. Mama nie ma dla niej czasu, bo jest bardzo zajęta swoją polityczną karierą, a siostra jest bardzo zazdrosna i rzuca same złośliwe komentarze. Jedynie tata potrafi z nią porozmawiać, ale skutecznie gaszony przez mamę, nie ma za wiele do powiedzenia. Nagle jednak pojawia się on: Pan Smrodek, bezdomny, który przesiaduje na ławce w parku. Chloe interesuje się nim, więc któregoś razu podchodzi i zawiera znajomość. Tak rozwija się silna relacja, która później doprowadza do wielu nieoczekiwanych zwrotów akcji.

  • ''Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza'', Nancy Springer

Enola Holmes to młodsza siostra Sherlocka i Mycrofta. Gdy dziewczyna kończy czternaście lat, niespodziewanie ich matka znika bez wieści. Wbrew temu, czego pragną jej bracia (planują, by spędziła najbliższy czas na pensji z internatem), Enola ucieka i wyjeżdża do Londynu, by rozpocząć poszukiwania matki. Młodociana detektyw nie przewiduje jednak, że szybko wpakuje się w  kłopoty i zostanie zamieszana w bardzo poważną sprawę porwania jednego z markizów.

Zobacz wideo Co dzieci sądzą o walkmanie?
Więcej o: