Książki dla młodzieży. Co przyciągnie nastolatków do czytania?

Książki dla młodzieży cechuje spora różnorodność. Fantastyka, romans, science-fiction - to tylko nieliczne propozycje, jakie czekają na nastolatków szukających czegoś do przeczytania.

Książki dla młodzieży - propozycje dla każdego nastolatka

Młodzi ludzie mają różne sposoby na spędzanie wolnego czasu. I choć obecnie często mówi się, że młodzież rzadko sięga po książki, w wielu przypadkach to tylko krzywdzący stereotyp. Obecnie na rynku księgarskim znajduje się tak wiele różnych pozycji, że każdy, niezależnie od zainteresowań czy wieku, będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. A powieści czy publikacje innego rodzaju będą rozwijać kreatywność czytelnika, a przy okazji sprawią, że uciekające minuty zmienią się w godziny i kolejne dni szybciej zlecą, nie dając nudzie żadnych szans.

Książki dla młodzieży: fantastyka i science-fiction

Książki dla młodzieży opowiadajace o niezwykłych historiach zawsze fascynują, ponieważ mówią o tym, co niezbadane, niemożliwe, a zarazem pozostające w sferze marzeń. Właśnie dlatego nastolatkowie tak chętnie sięgają po książki z gatunku fantastyki czy science-fiction.

 • „Czara cieni”, Frances Hardinge

Frances Hardinge przedstawia ciekawą, fantastyczną, choć nieco mroczną historię. Dziewczynka o imieniu Zgódka walczy z okropnymi koszmarami. Jej matka co jakiś czas prowadzi ją na cmentarz. Zgódka zostaje tam sama, by zmierzyć się z duchami. Choć dziewczynka ma już spore doświadczenie w walce z nadnaturalnymi istotami, na krótką chwilę rozprasza się i wtedy też przypadkiem do jej ciała dostaje się obca dusza. Kiedy jej matka umiera, Zgódka zostaje oddana pod opiekę ojca. W nowym miejscu jednak nie czuje się najlepiej. W związku z tym chce znaleźć dla siebie bezpieczniejsze miejsce, co jednak okaże się prawdziwym wyzwaniem

 • „Posłaniec burzy”, J.C. Cervantes

To niesamowita opowieść,  która znalazła się wśród książek z serii „Rick Riordan przedstawia”. Zane Obispo jest zwyczajnym, może trochę nieśmiałym i niedocenianym przez rówieśników trzynastolatkiem. Tym, co fascynuje go najbardziej, jest drzemiący wulkan, znajdujący się nieopodal jego domu. Chłopiec nazwał go Bestią i uważa za swój azyl – to tam może bezpiecznie przeczekać, gdy kolegom zbiera się na drwiny. Spowodowane jest to tym, że Zane kuleje, przez co do chodzenia używa laski. Pewnego dnia chłopak poznaje ładną i bardzo tajemniczą dziewczynę, Brooks. Kiedy ta zaprasza go na potajemne spotkanie, Zane oczywiście nie waha się ani chwili. Wtedy też dowiaduje się od niej, że Bestia jest więźniem, którego zniewolił bóg śmierci Majów. Co istotne, Zane ma z nim bardzo wiele wspólnego. Choć chłopak nie chce w to wierzyć, szybko przekonuje się, że na świecie naprawdę żyje wiele niezwykłych stworzeń, a wśród nich są i bogowie.

 • „Vicious. Nikczemni”, V.E. Schwab

Tę książkę docenią wszyscy ci, którzy kochają superbohaterów, ale woleliby spojrzeć na nich od nieco innej strony. Victor i Eli to studenci, którzy są bogaci i nieco znudzeni życiem. Ten drugi, w ramach projektu zaliczeniowego, chce sprawdzić, czy PonadPrzeciętni, osoby o nadnaturalnych zdolnościach, istnieją naprawdę. Aby to zrobić, razem z Victorem poddają się eksperymentowi, który ma umożliwić im zdobycie nadludzkich mocy. Podczas badań wszystko wymyka się jednak spod kontroli, a oni sami zmieniają się nie do poznania, i to niestety, wcale nie na lepsze.

Innymi książkami dla młodzieży z gatunku fantastyki lub science-fiction mogą być:

 • „Harry Potter”, J.K. Rowling (cała seria)
 • „Elementals”, Michelle Madow (cała seria)
 • „Cienie nocnego targu”, Cassandra Clare
 • „Witchborn. Córka czarownicy”, Nicholas Bowling
 • „Za niebieskimi drzwiami”, Marcin Szczygielski

Książki dla młodzieży: historie miłosne

Nastolatki coraz chętniej sięgają też po książki opisujące historie miłosne. Najlepiej oczywiście, jeśli opowiadają one o losach ich rówieśników.

 • „Słońce też jest gwiazdą”,  Nicola Yoon

Historia uczucia, które pojawiło się niespodziewanie, kiedy wszystko zmierzało w bardzo złą stronę. Natasha Kingsley to ciemnoskóra dziewczyna pochodząca z Jamajki, która od ósmego roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych. Niestety, w wyniku wypadku samochodowego, jaki spowodował jej ojciec, wyszło na jaw, że cała rodzina przebywa tam nielegalnie. W związku z tym, w ciągu jednej doby wszyscy mają zostać deportowani. Co więcej, Natasha właśnie dowiedziała się, że jej chłopak ją zdradza. Nie zamierza jednak pogrążać się w rozpaczy i dokona wszelkich starań, by pozostać w Stanach. Po drodze spotka jednak Daniela, chłopaka, który ma zupełnie inne nastawienie do świata niż ona, ale jest naprawdę miły.

 • „Gdyby ocean nosił twoje imię”, Tahereh Mafi

W powieści młody odbiorca ma okazję poznać szesnastolatkę o imieniu Shirin. Dziewczyna po raz kolejny zmienia szkołę. Rodzice wciąż się przeprowadzają, ponieważ ojciec regularnie dostaje awanse w pracy. To imigranci z Iranu, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom jak najlepszy start w przyszłość. Shirin jednak nie radzi sobie z rówieśnikami. Jest często atakowana ze względu na swoje pochodzenie, dlatego też stara się trzymać na uboczu. Większości osób to nie przeszkadza, jednak pojawia się on, przystojny i zdumiewająco uprzejmy chłopak, który siada z nią na biologii. Czy to możliwe, żeby naprawdę był inny?

Miłośniczki i młośnicy romantycznych historii odnajdą się również wśród takich tytułów, jak:

 • „Do wszystkich chłopców, których kochałam”, Jenny Han
 • „Z głową w gwiazdach”, Jenn Bennett
 • „Żyli długo i szczęśliwie”, Katy Cannon
 • „Najlepszy powód, by żyć”, Augusta Docher
 • „Fala”, Lisa Glass
 • „Chłopak taki jak ty”, Ginger Scott
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.