Książki fantasy - doskonała lektura dla nastolatków

Książki fantasy są jednymi z najlepiej sprzedających się pozycji na rynku. Choć nie brakuje wśród nich powieści dla dorosłych, autorzy bardzo często kierują swoje historie do młodszego odbiorcy.

Młodzież lubi, gdy w książkach dużo się dzieje. Zwykle nastolatkowie, znudzeni codziennością, w tym nauką i innymi obowiązkami, chcieliby się oderwać od rzeczywistości, przeżywając jakąś niezwykłą przygodę. Magia, niesamowite stworzenia, podróże do cudownych krain – to tylko nieliczne z propozycji, jakie ma dla nich literatura fantasy. A jeśli dziewczyny wolałyby raczej pełną emocji historię o miłości dwójki młodych bohaterów, na pewno bez trudu natrafią na książkę zawierającą wątek romantyczny (najczęściej o paranormalnym charakterze).

Zobacz też: Star Wars - książki dla fanów legendarnego, międzygalaktycznego uniwersum

Książka fantasy – czego się po niej spodziewać?

Książka fantasy musi zawierać pewne elementy, bez których trudno byłoby ją określić jako pozycję reprezentującą ten konkretny gatunek. Można się więc spodziewać w niej magii lub innych nadprzyrodzonych mocy, jakimi posługują się bohaterowie. Zwykle jednak czary też mają jakieś ograniczenia, by postaciom wszystko nie szło zbyt prosto, bo wtedy na ich drodze nie pojawiałyby się żadne przeszkody. Magią naznaczone mogą być również niektóre przedmioty przejawiające niezwykłe właściwości.

W powieściach fantasy pojawiają się też niezwykłe stworzenia i postaci. Młodzi odbiorcy będą więc mieli okazję napotkać w nich wiedźmy, wampiry, wilkołaki, gryfy, smoki czy elfy. Akcja takiej powieści może się rozgrywać w wymyślonym świecie, całkowicie wykreowanym przez autora. Bywa jednak, że pisarze decydują się wykorzystywać świat realny, jedynie osadzając w nim nadnaturalnych bohaterów.

Książki fantasy dla młodzieży: powieści o zwierzętach i magicznych stworzeniach

Książki fantasy dla młodzieży to często historie opowiadające losy magicznych stworzeń lub zwierząt. Wśród tych najciekawszych znajdą się chociażby:

  • ''Ucieczka w dzicz'', Erin Hunter

Pierwszy tom fascynującej serii o dzikich kotach, które są wielkimi i zaciekłymi wojownikami (stąd też nazwa cyklu – ''Wojownicy''). Czytelnik ma okazję poznać głównego bohatera, Rdzawego, rudego kota, który mieszka z ludźmi, w domu. Choć ma wszystko, czego potrzeba do szczęścia domowemu zwierzęciu, wciąż fascynuje go las w pobliskim sąsiedztwie. Pewnego dnia przeskakuje przez płot, by dowiedzieć się, jak wygląda świat po drugiej stronie. Tak trafia do Klanu Pioruna, dzikich kotów, które mają tam swoje terytorium.

  • ''Eragon'', Christopher Paolini

Pierwsza książka napisana przez Christophera Paoliniego przedstawia historię chłopca, który znajduje w górach niezwykły kamień. Jak okazuje się w trakcie wydarzeń, to tak naprawdę jajo smoka, a ten niedługo później się wykluwa. Od teraz chłopiec będzie z nim połączony, a już niedługo przyjdzie mu walczyć z okrutnym królem, który odebrał mu jedną z bliskich osób. W książce została też przedstawiona fascynująca więź łącząca Eragona ze smokiem.

  • ''Zew Księżyca'', Patricia Briggs

Młodzież ma także okazję poznać Mercedes Thompson, zmiennokształtną, która pracuje w warsztacie samochodowym i zmienia się w kojota. W pierwszym tomie jej przygód dochodzi do porwania córki jej sąsiada, wilkołaka. Kobieta angażuje się w sprawę, ponieważ porwana jest jej przyjaciółką. Jednocześnie młody czytelnik ma okazję przyjrzeć się bliżej interesującej relacji między nią a Adamem, wspomnianym już wilkołakiem.

Zobacz też: Książki dla dzieci - najciekawsze propozycje dla najmłodszych i nieco starszych pociech

Książki fantasy młodzieżowe: powieści o niezwykłych krainach

Książki fantasy młodzieżowe często skupiają się na niezwykłych krainach. Zazwyczaj bohaterowie przenoszą się tam z rzeczywistego świata i mają do wykonania jakąś misję. Czytelnicy mogą sięgnąć chociażby po:

  • ''Hazel Wood'', Melissa Albert

Mroczna, baśniowa opowieść o siedemnastoletniej dziewczynie, Alice. Bohaterka i jej matka wciąż podróżują, a pech nie opuszcza ich ani na chwilę. Prawdziwe kłopoty przynosi jednak śmierć babci Alice, Alathei Proserpine. Kobieta stworzyła niesamowite, cenione przez wszystkich, a jednocześnie pełne grozy historie o Uroczysku. Niespodziewanie znika matka dziewczyny. Alice bardzo prędko pojmuje, kto jest porywaczem. Jednocześnie odkrywa coś jeszcze – historie Alathei wcale nie muszą być jedynie bajką, a Uroczysko może mieć znacznie większe znaczenie, niż jej się wydaje.

  • ''Lew, czarownica i stara szafa'', C.S. Lewis

Powieść przedstawia losy czwórki rodzeństwa: Zuzanny, Piotra, Edwarda i Łucji. Ta ostatnia, a zarazem najmłodsza, podczas zabawy w chowanego, stojąc w szafie, przypadkiem znajduje przejście do innej krainy. Narnia, bo tak nazywa się tamten świat, jest spowita śniegiem. Panuje tam zresztą wieczna zima. Wszystko to za sprawą złej królowej, która uzurpuje sobie prawo do władania tamtejszymi ziemiami, będąc jednocześnie okropną dla swoich poddanych. Łucja poznaje pana Tumnusa, przyjacielskiego fauna, który jednak jest bardzo zdziwiony jej widokiem. Z czasem do Narnii ściąga też reszta rodzeństwa, by razem stoczyć walkę ze złem.
Tym, którym spodobają się przygody w Narnii, pozostaje sięgnięcie po inne tomy z serii: ''Opowieści z Narnii''.

  • ''Alyssa i czary'', A.G. Howard

Dla tych, którzy czytali ''Alicję w krainie czarów'', powieść ''Alyssa i czary'' wyda się naprawdę intrygująca. Oto bowiem historia prapraprawnuczki Alicji Liddell, która dawno temu odwiedziła krainę czarów. Alyssa często staje się obiektem kpin właśnie przez Alicję, a z magicznej krainy śmieją się wszyscy naokoło. Co więcej, Alyssa ma prawo podejrzewać, że zwariowała, ponieważ wciąż słyszy głosy kwiatów i owadów. Szybko jednak przekona się, że kraina czarów istnieje naprawdę.

Zobacz wideo Co dzieci sądzą o dyskietce?
Więcej o:
Copyright © Agora SA