Książki dla dzieci - najciekawsze propozycje dla najmłodszych i nieco starszych pociech

Książki dla dzieci i młodzieży przenoszą czytelnika w niezwykłe światy, pełne wyzwań i wspaniałych przygód. Rodzice, chcący wspierać zainteresowanie pociech literaturą, powinni wiedzieć, które pozycje z pewnością przypadną do gustu młodych odbiorców.

Krótkie opowiadania dla dzieci i wciągające powieści dla młodzieży - wśród pozycji tego rodzaju aż roi się od mnogości tytułów. Czasem trudno zdecydować się na wybór książki, która wzbudzi zainteresowanie pociech. Czytanie wzbogaca słownictwo i rozbudza wyobraźnię, dlatego warto pielęgnować tę umiejętność u dziecka już od najmłodszych lat. Podpowiadamy, które pozycje spodobają się dzieciom i nastolatkom.

Zobacz też: Książki dla dzieci: najciekawsze bajki

Najlepsze książki dla dzieci - które wybrać?

Najlepsze książki dla dzieci pomogą wprowadzić młodych czytelników w świat literatury. Niektóre z nich kierowane są do przedszkolaków, a inne do dzieci, które rozpoczęły już naukę w szkole podstawowej. Które z książek pokochają najmłodsi?

 • Seria ''Mr. Men'' i ''Little Miss'', Roger Hargreaves

Popularna seria powstała dzięki staraniom kreatywnego taty, który postanowił zilustrować swoim dzieciom, jak wyglądają łaskotki. Cykl składa się z 47 książeczek, zawierających w sobie humorystyczne opowiadania. Bohaterami krótkich historyjek są postaci, takie jak: Mała Złośnica, Pan Leniuszek, Pan Radosny, Mała Uparciuszka, Pan Bałagan czy Mała Pomocnica. Książeczki z tej serii dają niezwykłą okazję do rozmowy o ludzkich zachowaniach i emocjach.

 • ''Basia'', Zofia Stanecka

To bohaterka książeczek, uwielbianych przez przedszkolaki. Dziewczynka, jak każde dziecko, lubi się bawić i spędzać czas z przyjaciółmi. W życiu Basi pojawiają się różne sytuacje, w tym również te trudne. Mała bohaterka zawsze jednak stara się sobie z nimi poradzić. Książeczki o Basi zdobione są nowoczesnymi ilustracjami, autorstwa Marianny Oklejak.

 • ''Mikołajek'', René Goscinny

Pełne humoru historie o niesfornym Mikołajku i jego kolegach to pozycje, których nie może zabraknąć wśród książkowych propozycji dla młodych czytelników. Opowiadania o małym uczniu francuskiej szkoły bawią i zachęcają do spędzania czasu z sympatycznymi bohaterami. Wśród książek o Mikołajku można odnaleźć zarówno pozycje w wersji klasycznej, zdobione wyjątkowymi ilustracjami Jeana-Jacquesa Sempégo, jak i bardziej nowoczesne publikacje, stworzone na podstawie serialu animowanego.

Zobacz też: Książki dla dzieci o kosmosie. 7 ciekawych pozycji dla najmłodszych

Książki dla dzieci: ranking. Pozostałe pozycje, które również podbiją dziecięce serca

Ranking książek dla dzieci, po które również warto sięgnąć, wygląda następująco:

 1. Seria ''Jaś i Janeczka'', Schmidt Annie M.G.
 2. Seria ''Paddington'', Michael Bond
 3. Seria ''Tappi", Marcin Mortka
 4. Seria ''Misia i jej mali pacjenci'', Aniela Cholewińska-Szkolik
 5. Seria ''Koszmarny Karolek'', Francesca Simon
 6. ''Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek'', Justyna Bednarek
 7. ''Hela Foka. Historie na fali'', Renata Kijowska

Ciekawe książki dla młodzieży. Które z nich spodobają się nastoletnim czytelnikom?

Ciekawe książki dla młodzieży rozpalają wyobraźnię i przenoszą czytelnika w wyjątkowe światy. Do gatunków, po które chętnie sięga wiele nastolatków, należy przede wszystkim fantastyka.

 • Seria ''Felix, Net i Nika'', Rafał Kosik

Bestsellerowa seria o przygodach niezwykłych nastolatków. Felix to zdolny konstruktor, Net jest mistrzem informatyki, a Nika posiada wyjątkową intuicję. Przyjaciele mieszkają w Warszawie i często pakują się w kłopoty. Młodzi czytelnicy, sięgający po książki o nadzwyczajnych uczniach, zyskają okazję do zapoznania się z historiami o szkolnych problemach, niezwykłych komputerach, duchach, wynalazkach i wielkiej przyjaźni.

 • ''Atramentowy Świat'', Cornelia Funke

Seria ''Atramentowy Świat'' to trylogia, składająca się z pozycji: ''Atramentowe serce'', ''Atramentowa krew'' i ''Atramentowa śmierć''. Główną bohaterką książek jest nastoletnia Meggie, która przeżywa wiele niesamowitych przygód, gdzie aż roi się od magii. Książki z tej serii poruszają tematykę przyjaźni, miłości, nadziei oraz lojalności. Trylogia nadaje się zarówno dla młodszej młodzieży, jak i starszych czytelników, którzy lubią czasem oderwać się od rzeczywistego świata.

 • Cykl ''Buntowniczka z pustyni'', Alwyn Hamilton

A gdyby tak zanurzyć się w świecie, pełnym pustynnego piasku, prażącego słońca i prawdziwej magii? Miłośnicy arabskich klimatów mogą wyruszyć wspólnie z nastoletnią Amani. Zbuntowana dziewczyna pragnie wyrwać się ze swojej nudnej rzeczywistości i uwolnić od despotycznego wuja. Co gorsza, cały czas prześladuje ją wizja niechcianego małżeństwa. Dziewczyna przebiera się za mężczyznę, by móc zrealizować swoje plany. Życie Amani zmienia się w wyprawę pełną niezwykłych, a także niebezpiecznych przygód.

 • Seria ''Wojownicy'', Erin Hunter

Tui Sutherland, Victoria Holmes, Kate Cary, Gillian Philip, Inbali Iserles i Cherith Baldry to sześć autorek bestsellerowego cyklu, który wydany został pod pseudonimem, jaki przybrały pisarki - Erin Hunter. Książki opowiadają o przygodach dziko żyjących kotów, tworzących Klany. Niezależne, tajemnicze i odważne zwierzęta podzieliły między sobą las. Seria zabiera młodych czytelników w niezwykły świat fantastycznych przygód.

Zobacz wideo Co dzieci sądzą o kasetach VHS?
Więcej o: