"Harry Potter". W jakiej kolejności oglądać?

Harry Potter to jedna z najpopularniejszych serii filmowych, która powstała na podstawie bestsellerowych książek fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling. O czym opowiadają poszczególne części filmowe i w jakiej kolejności należy je oglądać?

"Harry Potter" - filmy, które każdego widza przeniosą do Świata Magii

Harry Potter to bohater książek i filmów fantasy, które zdobyły serca wielu młodych ludzi z różnych zakątków świata. Dzieci zafascynowane przygodami czarodzieja przedstawionymi na wielkim ekranie, chętnie sięgnęły również po książki z tego cyklu. Dla niejednego z nich, "Harry Potter" stał się początkiem niezwykłej drogi w odkrywaniu nowych, fascynujących powieści. Pełne przygód opowieści o obdarzonym magicznymi zdolnościami chłopcu, pokazują młodym widzom i czytelnikom, jak ważna jest przyjaźń, a także miłość, która pozwala przezwyciężyć największe zło.

"Harry Potter" - kolejność, w jakiej należy oglądać przygody czarodzieja

Kolejność oglądania tej filmowej serii może przysporzyć niemały problem, zwłaszcza w przypadku tych, którzy po raz pierwszy mają styczność z magicznym światem młodego czarodzieja. Cykl książek składa się z siedmiu części, natomiast adaptacja filmowa ukazała się w ośmiu odsłonach. Ostatnia część cyklu podzielona została na dwa filmy - "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I" oraz "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II".

Wszystkie filmy o Harrym Potterze należy oglądać w następującej kolejności:

 • "Harry Potter i Kamień Filozoficzny"
 • "Harry Potter i Komnata Tajemnic"
 • "Harry Potter i więzień Azkabanu"
 • "Harry Potter i Czara Ognia"
 • "Harry Potter i Zakon Feniksa"
 • "Harry Potter i Książę Półkrwi"
 • "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I"
 • "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II"

"Harry Potter" części - o czym są?

Filmowa seria "Harry Potter" posiada osiem części, a każda z nich zyskała wielką popularność oraz sympatię wśród czytelników, wiernie śledzących losy tytułowego bohatera. W rolę Harry’ego Pottera wcielił się brytyjski aktor, Daniel Radcliffe. Kiedy w 2001 roku rozpoczynał przygodę z filmowym światem magii, miał dwanaście lat. Najlepszych przyjaciół młodego czarodzieja zagrali - Rupert Grint (Ron Weasley) oraz Emma Watson (Hermiona Granger).

 • „Harry Potter i Kamień Filozoficzny" ("Harry Potter and the Sorcerer's Stone"), reż. Chris Columbus (2001)

Pierwsza filmowa odsłona Harry’ego Pottera wyreżyserowana została przez Chrisa Columbusa. Jego wizja czarodziejskiego świata miała bajkowy charakter i roztaczała iście magiczną aurę. W tej części jedenastoletni bohater dowiaduje się, że jest czarodziejem i rozpoczyna naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Odkrywa również, że blizna na jego czole jest pamiątką po okropnych wydarzeniach z dzieciństwa. Chłopiec przeżył wówczas spotkanie ze złym czarnoksiężnikiem, Lordem Voldemortem, który uśmiercił jego rodziców. W niezwykłej szkole Harry poznaje przyjaciół - Rona i Hermionę. Uczy się pierwszych zaklęć, sztuki latania na miotle oraz odkrywa tajniki czarodziejskiego sportu - Quidditcha. Spotyka też pierwszy raz swojego największego wroga - Voldemorta.

 • "Harry Potter i Komnata Tajemnic" ("Harry Potter and the Chamber of Secrets"), reż. Chris Columbus (2002)

Dwunastoletni Harry, mimo małych problemów, rozpoczyna kolejny rok nauki w Hogwarcie. W szkole dochodzi jednak do straszliwych wydarzeń. Życiu uczniów zagraża legendarny stwór. Na domiar złego, podejrzenia padają na gajowego - przyjaciela Harry’ego, Hagrida. Główni bohaterowie muszą połączyć siły, by uratować ukochaną szkołę.

 • "Harry Potter i więzień Azkabanu" ("Harry Potter and the Prisoner of Azkaban"), reż. Alfonso Cuarón (2004)

Życie młodego czarodzieja znów jest w niebezpieczeństwie. Z więzienia dla czarodziejów ucieka Syriusz Black, uważany za jednego z największych popleczników Voldemorta. Wszyscy obawiają się, że czarodziej będzie próbował zabić Harry’ego. W szkole jednak chłopiec ma czuć się bezpiecznie. Poznaje nowego nauczyciela, który uczy go obrony przed strażnikami z czarodziejskiego więzienia - Azkabanu. W pełnej przygód wizji czarodziejskiego świata, stworzonej przez Alfonso Cuaróna, pojawia się wiele nowych czarów, magicznych stworzeń, a także zabaw ze zmianą czasu.

 • "Harry Potter i Czara Ognia" ("Harry Potter and the Goblet of Fire"), reż. Mike Newell (2005)

Czternastoletni czarodziej powraca do szkoły. W tym roku ma się w niej odbyć niesamowity Turniej Trójmagiczny. Harry, który jest zbyt młody na udział w takim wydarzeniu, zostaje jednak wybrany jako czwarty zawodnik w magicznych rozgrywkach. Nawet nie podejrzewa, że stanie się świadkiem powrotu Lorda Voldemorta.

 • "Harry Potter i Zakon Feniksa" ("Harry Potter and the Order of the Phoenix"), reż. David Yates (2007)

Voldemort powrócił, jednak w świecie czarodziejów prawie nikt nie chce w to wierzyć. Dyrektor szkoły, Albus Dumbledore powołuje tajny oddział, Zakon Feniksa, który ma działać przeciw złemu czarnoksiężnikowi. Niestety, posadę dyrektora Hogwartu przejmuje nowa, nielubiana przez nikogo nauczycielka, znacznie utrudniająca wszystkim życie. Harry postanawia stworzyć Gwardię Dumbledora - jako jej przewodniczący, naucza kolegów przydatnych zaklęć. David Yates, ostatni reżyser filmowego Harry’ego Pottera, wprowadza do tej magicznej opowieści nieco mroczniejszy klimat.

 • "Harry Potter i Książę Półkrwi" ("Harry Potter and the Half-Blood Prince"), reż. David Yates (2009)

Młody czarodziej na szóstym roku nauki w Hogwarcie znajduje tajemniczy podręcznik, dzięki któremu staje się prawdziwym mistrzem eliksirów. Z pomocą dyrektora szkoły poznaje przeszłość swojego największego wroga - Voldemorta. Odkrywa również, w jaki sposób straszliwy czarnoksiężnik posiadł moc, dzięki której stał się praktycznie niezniszczalny.

 • "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I" ("Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I"), reż. David Yates (2010)

Harry z Ronem i Hermioną muszą odnaleźć Horkruksy - przedmioty ściśle związane z Voldemortem. Nie spoczną, póki ich nie zniszczą. Tylko tak zdołają pokonać złego czarodzieja, który budzi postrach w całym magicznym świecie. Przyjaciele wyruszają w pełną przygód i bardzo niebezpieczną podróż.

 • "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II" ("Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II"), reż. David Yates (2011)

Główny bohater opowieści musi stanąć w ostatecznym pojedynku z groźnym jak nigdy dotąd Voldemortem. Młody czarodziej ma jednak po swojej stronie oddanych przyjaciół, którzy są gotowi go wspierać. Rozpoczyna się wielka bitwa między siłami dobra i zła.

Zobacz wideo Emma Watson zasłynęła jako Hermiona, teraz możemy oglądać ją w innych filmach:
Więcej o:
Copyright © Agora SA