Książki dla dzieci: najciekawsze bajki

Książki i bajki dla dzieci to klucz do drzwi dziecięcej wyobraźni. Które tytuły będą szczególnie przydatne? Sprawdzamy.

Książki dla dzieci w różnym wieku, które mieszkają pod jednym dachem

Książki dla dzieci i wspólne czytanie to doskonała okazja do budowania relacji i silnych więzi. Z drugiej strony w rodzinach, w których wychowuje się kilkoro dzieci, wieczorami może dochodzić do kłótni i negocjacji, na temat: co dzisiaj czytamy? Rodzice stają przed trudnym wyborem książeczki dla dzieci, mogącej pogodzić interesy wszystkich zainteresowanych. Poniżej prezentujemy sposób, jak rozwiązać spory o książki do czytania przed snem.

Czytanie bajki do poduszki można podzielić na dwa etapy:

ETAP I:

Zaczynamy od bajki dla najmłodszych, może to być też ulubiony tytuł starszych dzieci. Maluchy uwielbiają słuchać dobrze znane historie, przy okazji na światło dzienne wyjdzie pewnie mnóstwo rodzinnych anegdot i śmiesznych opowieści. 

Ponadczasowe książki dla dzieci w formie bajek to:

  • "Muminki",
  • "Dzieci z Bullerbyn",
  • "Pięcioro dzieci i coś",
  • "Kubuś Puchatek".

To, co łączy te książeczki dla dzieci to historia oparta o grupkę rodzeństwa lub przyjaciół, z którymi dzieci w różnym wieku mogą się utożsamiać. Każdy maluch może wybrać swojego ulubionego bohatera i co wieczór czekać na rozwój wydarzeń.

ETAP II

Podczas gdy najmłodsze z rodzeństwa zaczną zasypiać, warto zaprosić do czytania kolejnego rodzica, a razem z nim tak zwane duże książki dla dzieci. Tytuły, gdzie pojawiają się starsi bohaterowie, którzy chodzą już do szkoły i przeżywają masę ciekawych przygód. Dobrym wyborem będzie tu saga Małgorzaty Musierowicz, która wychowała na swoich książkach kilka pokoleń. Jest to idealny przykład na ciekawe polskie książki dla dzieci osadzone w realiach, które maluchy znają, przez co opowieść jest jeszcze bardziej pasjonująca. 

Znane i lubiane książki Małgorzaty Musierowicz:

  • "Kłamczucha",
  • "Opium w rosole",
  • "Kwiat kalafiora",
  • "Ida Sierpniowa",
  • "Szósta klepka".

Starszym dzieciakom z pewnością przypadną do gustu także bohaterowie książek Agnieszki Chylińskiej. Porusza ona w swoich utworach, tematy ważne z punktu widzenia dziecka, jak:

  • przeprowadzka,
  • powiększająca się rodzina,
  • kłótnie z rodzicami.

Zagadnienia te mogą zainteresować starsze dzieci, ponieważ przy okazji, często zahaczają o ich własne problemy.

 Tytuły książek Agnieszki Chylińskiej:

  • "Zezia i Giler",
  • "Zezia i wszystkie problemy świata",
  • "Giler, trampolina i reszta świata".

Najciekawsze bajki dla dzieci - książki dla dziewczynki

Utwory dla dzieci już dawno wyszły poza tradycyjne ramy, gdzie często znajdował się podział na książki typowe dla dziewczynek oraz chłopców. Jednak nadal można znaleźć tytuły, które ze względu na głównego bohatera lub bohaterkę spodobają się konkretnej grupie młodych odbiorców. Książki dla dziewczynki to może być zarówno bardzo popularna "Martynka", jak i "Nela podróżniczka".

Dzieci zazwyczaj pałają sympatią do bohaterów podobnych do siebie, co nie znaczy, że dziewczynki nie lubią poczuć dreszczyku emocji w postaci opowieści o wampirach. Prawdziwym hitem ostatnich lat jest cykl historii, gdzie główną bohaterką jest Wampirina. Ta z pozoru lekka opowieść może być ważną lekcją na temat tolerancji i akceptacji różnorodności, która prędzej czy później pojawi się w życiu dziecka.

Bajki edukacyjne dla starszaków

Książki edukacyjne dla dzieci do 7 lat, mogą być zarówno tytułami z kategorii zagadek i łamigłówek na przykład: "505 aktywnych zadań dla dzieci", jak i historiami z przesłaniem typu "Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi".

Ciekawych propozycji książkowych dla ucznia, rodzice mogą poszukać także online, na przykład na portalu Wolne Lektury (projekt pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej). Można tam znaleźć wiele utworów, także spoza kanonu lektur szkolnych. Na stronie natrafimy również na bajki dla dzieci z kategorii: książki online. Będzie to dobra alternatywa, kiedy nie możemy skorzystać z tradycyjnej biblioteki lub księgarni.

Zobacz wideo Zajęcia dodatkowe dla dzieci
Więcej o: