Refluks w ciąży. Jak sobie radzić z dolegliwościami żołądkowymi?

Refluks w ciąży dotyka bardzo wielu kobiet. Jest to związane przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie.

Refluks w ciąży: przyczyny i objawy

Refluks to jedna z najczęstszych dolegliwości, obok nudności, na które uskarżają się przyszłe mamy. Czym jest refluks żołądkowo-przełykowy? Otóż jest to sytuacja, w której nadtrawiona zawartość żołądka cofa się do przełyku, tworząc nieprzyjemne uczucie pieczenia w gardle. Ta przypadłość dotykać może kobiet na początku ciąży lub dopiero pod jej koniec - w trzecim trymestrze. Jeśli zgaga towarzyszy ciężarnej od początku, to prawdopodobnie stosuje ona niewłaściwą dietę lub komponuje posiłki w taki sposób, który wywołuje nadprodukcję kwasów żołądkowych. Z kolei pod koniec trzeciego trymestru zgagę nasila nacisk, jaki powiększająca się macica wywiera na żołądek, co wzmaga przesuwanie się treści żołądkowej ku przełykowi. Nie bez znaczenia dla powstania refluksu są zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży. Wzrost stężenia progesteronu działa rozluźniająco na tkanki, w tym także na te odpowiedzialne za zamykanie wejścia do żołądka. Rozluźnienie w tym rejonie ułatwia powstawanie refluksu żołądkowo-przełykowego. 

Jak objawia się refluks w ciąży. Otóż przede wszystkim powoduje on:

  • pieczenie w przełyku
  • ciągłe odbijanie się
  • kwaskowaty posmak w gardle
  • problemy z przełykaniem
  • niestrawność
  • uczucie pełności
  • nudności i wymioty
  • uczucie pieczenia w okolicy mostka.

Zobacz też: Zgaga w ciąży. Domowe sposoby na zgagę

Co na refluks w ciąży, czyli jak radzić sobie ze zgagą?

Refluks w ciąży, choć jest częstym zjawiskiem, to na szczęście oprócz dyskomfortu przyszłej mamy, nie powoduje niebezpieczeństwa dla dziecka. Niemniej jednak towarzyszące mu objawy mogą skutecznie zniechęcić do regularnego odżywiania. W ciąży jednak koniecznością jest prawidłowe spożywanie posiłków, dlatego jak najszybciej należy powziąć działania mające na celu wyeliminowanie zgagi. Jak sobie z nią radzić? Otóż znane są domowe metody, które pozwalają zmniejszyć problemy związane z refluksem. Będą to między innymi:

  1. Soda na zgagę - przygotuj łyżeczkę sody oczyszczonej i rozpuść ją w szklance wody; mikstura pozwoli ograniczyć uczucie zgagę
  2. Ocet jabłkowy - podobnie jak wyżej: wystarczy szklanka ciepłej wody, do tego łyżka octu jabłkowego, można dodać nieco miodu na osłodę
  3. Siemię lniane - siemię uważane jest za produkt typu superfoods ze względu na swoje doskonałe wartości odżywcze; napar z siemienia pozwoli ograniczyć dolegliwości wynikające ze zgagi
  4. Imbir - jest znany ze swoich właściwości, które pozwalają ograniczyć nudności towarzyszące ciężarnym, ale także pomaga w przypadku występowania zgagi; wystarczy przygotować sobie herbatę ze startym korzeniem imbiru.
Zobacz wideo Choroby w ciąży

Co jeść przy refluksie, a czego bezwzględnie unikać?

Nie od dziś wiadomo, że na powstawanie refluksu ma wpływ nieodpowiednia dieta. W przypadku kobiet w ciąży jest to szczególnie ważne, aby w codziennym jadłospisie znajdowały się produkty wartościowe, o niskiej zawartości tłuszczu i cukru, za to bogate w witaminy, mikro- i makroelementy oraz sole mineralne. Jeśli kobieta w ciąży zaczyna mieć objawy towarzyszące refluksowi, powinna przede wszystkim sprawdzić czy pokarmy, które spożywa są właściwie skomponowane. Dieta przy refluksie żołądka powinna:

  • być pozbawiona używek takich jak alkohol czy papierosy, co w przypadku kobiet w ciąży jest szczególnie ważne;
  • nie zawierać słodyczy i napojów typu kawa czy herbata, które wzmagają uczucie pieczenia;
  • nie zawierać tłustych fast foodów;
  • obfitować w posiłki przygotowywane poprzez gotowanie lub pieczenie - smażenie jest wysoce niewskazane.

Co jeść przy refluksie? Przede wszystkim jajka, ryby, brokuły, sałata, ziemniaki, borówki, które uznawane są za produkty, mające właściwości odkwaszające organizm. Ważne jest także, aby posiłki były niewielkie, za to częste - nawet 5-6 razy dziennie. Nie należy zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu - co najmniej 2 litry niegazowanej wody każdego dnia. 

Jeśli zastanawiasz się jakie owoce na refluks możesz wprowadzić do swojego menu to w zasadzie wszystkie, poza cytrusowymi, które zwłaszcza w połączeniu z nabiałem mogą wzmagać produkcję kwasu żołądkowego i powstawania nadkwasoty

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.