Nudności - dlaczego dokuczają i jak sobie z nimi radzić?

Nudności to nieprzyjemne, dokuczliwe wrażenie dyskomfortu, które zna chyba każdy. Choć to domena kobiet we wczesnej ciąży i zmora osób, którym dokucza choroba lokomocyjna, mogą pojawiać się u każdego, z różnych powodów. Jakie są przyczyny nudności? Jak sobie z nimi radzić?
Zobacz wideo

Nudności - co to takiego?

Nudności to odczuwanie silnej potrzeby zwymiotowania. Zdarza się, że faktycznie poprzedzają wymioty, ale mogą pojawiać się niezależnie. Potrafią być bardzo uciążliwe, zdarzać się sporadycznie i permanentnie. Czasem towarzyszą im takie objawy jak:

Intensywność oraz częstotliwość, a także obecność innych dolegliwości zależy od przyczyny nudności.

Przyczyny nudności

Przyczyny nudności mogą być bardzo różne, zwłaszcza że nie jest to choroba, a jej objaw. Podłożem dyskomfortu mogą być zarówno zaburzenia czynnościowe żołądka, jak również zmiany metaboliczne czy hormonalne, a także czynniki psychogenne.

Nudności mogą towarzyszyć wczesnej ciąży (skarży się na nie ponad połowa przyszłych mam), ale także zatruciom pokarmowym, przejedzeniu  lub przedawkowaniu używek. Mogą być skutkiem ubocznym leczenia - tak zażywania leków, jak i chemioterapii nowotworowej. Pojawiają się podczas choroby lokomocyjnej, infekcji wirusowej, zapalenia wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego czy trzustki, a także wrzodów żołądka i dwunastnicy. Nudności mogą zwiastować niedrożność jelita cienkiego lub grubego, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, a także zawał serca, chorobę niedokrwienną serca czy udar mózgu. Zdarza się, że nudności pojawiają się po urazie głowy, krwotoku śródczaszkowym, zapaleniu błędnika, migrenach oraz w sytuacjach stresowych.

Zapobieganie nudnościom

Znając przyczynę nudności, w wielu sytuacjach można im zapobiegać. Jest to możliwe na przykład w ciąży, w przypadku choroby lokomocyjnej bądź nietolerancji pokarmowej. Wówczas wystarczy unikać pokarmów, które wywołują dyskomfort, a przed podróżą zażyć leki zapobiegające nudnościom i wymiotom. Z kolei problem, jak sobie radzić z nudnościami w ciąży, to temat rzeka. Nic dziwnego - z dolegliwością tą boryka się przecież większość przyszłych mam.

Ponieważ mdłości w ciąży dokuczają najczęściej przez cały pierwszy trymestr ciąży, każda kobieta z upływem czasu wyczuje, co jest najbardziej skuteczne w łagodzeniu dyskomfortu. Zwykle pomaga zjedzenie czegoś przed wstaniem z łóżka, unikanie zapachu i widoku jedzenia, który wywołuje mdłości. Zdaje egzamin sięganie po zdrowe przekąski - nie należy dopuszczać do poczucia silnego głodu. Wahania cukru, a także niski poziom cukru wzmagają mdłości. Na nudności w ciąży nie wolno brak żadnych leków, których nie przepisał lekarz.

Nudności. Jak sobie z nimi radzić?

Kiedy pojawią się nudności, należy ograniczyć ilości przyjmowanych pokarmów, zwłaszcza ciężkostrawnych, smażonych czy bardzo przyprawionych (zwłaszcza pikantnych). Należy jeść lekkostrawne potrawy, koniecznie w małych ilościach.

Trzeba zrezygnować z kawy, soków oraz alkoholu. Dobrze jest za to pić niewielkie ilości wody (niegazowanej), herbaty bez cukru bądź naparu z mięty. Dzień warto zacząć od wody z cytryną oraz pamiętać, że wskazane są małe ilości płynów, przyjmowanych często, ponieważ rozcieńczają kwasy żołądkowe, wspomagają trawienie i zapewniają nawodnienie organizmu.

Domowe sposoby na nudności

Oprócz modyfikacji jadłospisu można skorzystać z domowych metod, które pomogą poradzić sobie z nudnościami. Co robić? Jeść migdały, kiełki pszenicy i imbir. Pić napary ziołowe.

Każdy, kto ma nudności, zwłaszcza kobiety w ciąży, powinni mieć pod ręką migdały. Nie dość, że łagodzą dolegliwości, są źródłem kwasów tłuszczowych omega 6, wapnia, magnezu oraz witaminy E, to i skuteczne w zapobieganiu nudnościom. Nie mniej efektywne działanie mają kiełki pszenicy, a świeży, surowy imbir to klasyka. Można go dodawać do herbaty, wody czy zup, jeść świeży, ale i zażywać w formie tabletek. Na nudności pomoże napar z mięty, melisa lub rumianek.

Jeśli nudności są uciążliwe i niepokojące, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, ponieważ mogą być objawem poważnych dolegliwości. W diagnostyce nudności lekarz, oprócz badania, wywiadu i zleconych badań, weźmie pod uwag czas ich trwania oraz czas pomiędzy posiłkami a pojawieniem się nudności czy wymiotów.

Jeśli nudności są uciążliwe lub następujących po nich wymiotom towarzyszy silny ból głowy, ból w klatce piersiowej, należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA