Zgaga w ciąży. Domowe sposoby na zgagę

Zgaga w ciąży to problem, który dotyka bardzo wielu kobiet. Na szczęście nie jest niebezpieczna i można sobie z nią poradzić domowymi sposobami.

Zgaga w ciąży: przyczyny powstawania

Zgaga może dotykać nawet połowy kobiet w ciąży. Jej objawy mogą towarzyszyć im od samego początku, czasem jednak pojawiają się dopiero pod koniec drugiego lub w trzecim trymestrze. Wskazuje się, że za problem ten u ciężarnych może być odpowiedzialny hormon - progesteron, którego obecność osłabia zastawkę zasłaniającą wejście do żołądka. Pod koniec ciąży dokłada się do tego ucisk, jaki powiększona macica wywiera na niego od spodu. Dlatego też treść znajdująca się w nim zaczyna cofać się do przełyku, wywołując nieprzyjemne uczucie pieczenia. Przyczyn zgagi może być jednak znacznie więcej, m.in.:

 • nadkwasota, czyli zwiększona produkcja soków trawiennych
 • niewłaściwa dieta, obfitująca w tłuszcze i ostre przyprawy.

Zgaga: najczęstsze objawy

Zgaga w ciąży wywołuje określoną grupę objawów. Należy do nich: pieczenie w przełyku, ciągłe odbijanie się, kwaśny posmak w ustach, pieczenie w okolicy mostka, trudności w przełykaniu. Jak się pozbyć zgagi? Przede wszystkim należy zrewidować swoje nawyki żywieniowe. Doskonałym i prostym sposobem na zgagę w ciąży jest bowiem zbilansowana, lekkostrawna dieta, która nie tylko ograniczy dolegliwości, ale także będzie odpowiednia dla rozwijającego się maluszka. Pozbycie się z niej produktów takich jak kawa, czekolada, fast foody, również w pozytywny sposób wpłynie na pracę układu pokarmowego. 

Domowe sposoby na zgagę - sprawdzone metody

Domowe sposoby na zgagę są bardzo proste. Aby uniknąć uciążliwych dolegliwości związanych ze zgagą, przyszła mama powinna zwrócić uwagę na swoją dietę, ale także na to, w jaki sposób spożywa przygotowane dla niej posiłki. To, co pomaga na zgagę to przede wszystkim właściwy jadłospis i spokojne konsumowanie dań. Co musi zrobić ciężarna, aby maksymalnie ograniczyć niedogodności związane z występowaniem refluksu?

 • powinna ograniczyć potrawy, które wywołują zgagę; będą to przede wszystkim dania smażone, ostre i tłuste
 • powinna zrezygnować z czekolady, kawy i herbaty, a także używek (papierosy i alkohol)
 • jadać 5-6 małych posiłków, by uniknąć nie przeciążać układu pokarmowego
 • jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy kawałek, tak by ułatwić proces trawienia
 • starać się spędzać czas w pozycji pionowej, wyprostowanej, wtedy treści żołądka ciężej jest dostać się z powrotem do przełyku.

Prócz zachowania zasad odnośnie żywienia, warto także zastosować znane już naszym babciom domowe sposoby na zgagę:

 • wypij szklankę mleka. Może to być też maślanka lub kefir, nabiał zneutralizuje uczucie pieczenia
 • pij napar z siemienia lnianego, które powleka skutecznie śluzówkę i łagodzi dolegliwości
 • cytryna na zgagę - to kolejny powszechnie znany sposób na zgagę, wystarczy wypić odrobinę soku np. z herbatą, by przynieść sobie ulgę
 • soda na zgagę - wystarczy rozpuścić jej łyżeczkę w przegotowanej wodzie i wypić
 • zjedz kilka migdałów - działają one zobojętniająco na kwas w żołądku
 • ocet jabłkowy to kolejna metoda na to, jak pozbyć się zgagi; wystarczy zmieszać łyżkę octu z wodą i wypić, aby ograniczyć dokuczliwe objawy

Zobacz też: Domowe sposoby na bezsenność, czyli co zrobić gdy nie możesz zasnąć?

Co na zgagę w ciąży - metody farmakologiczne

Jeśli domowe sposoby na zgagę w ciąży nie wystarczają, wówczas możemy skonsultować się z lekarzem w kwestii odpowiednich leków, które złagodzą uciążliwe problemy. Lek na zgagę musi być odpowiedni dla kobiety ciężarnej, dlatego pod żadnym pozorem nie należy przyjmować go na własną rękę. Większość preparatów zobojętniejących zawiera niebezpieczne substancje w swoim składzie, dlatego tylko lekarz może wskazać właściwe i skuteczne lekarstwo.

Zobacz wideo Warto wiedzieć
Więcej o: