Ból brzucha w ciąży - występowanie i przyczyny

Ból brzucha w ciąży niekoniecznie musi oznaczać coś złego. Kobiety często skarżą się na kłujący ból brzucha w ciąży. Nigdy jednak nie należy lekceważyć takiej dolegliwości, ponieważ może mieć ona bardzo różnorodne przyczyny.

W trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Między innymi zwiększa się produkcja niektórych hormonów, a organizm przygotowuje się na obecność płodu, by zapewnić mu właściwy rozwój w jego naturalnym środowisku. Z tego powodu kobieta może spodziewać się różnych dolegliwości, które jednocześnie nie mają wpływu na jej ogólny stan ani nie są szkodliwe dla zdrowia dziecka. Bywa jednak, że ból ma niejasną przyczynę lub jest zwiastunem czegoś poważniejszego, co może już zagrażać prawidłowemu przebiegowi ciąży.

Bóle brzucha w ciąży podobne do miesiączkowych: czy to normalne?

Bóle brzucha w ciąży podobne do miesiączkowych zdarzają się dosyć często. Zwykle pojawiają się one na samym początku, w pierwszym trymestrze. Ich przyczyną jest rozrost macicy, która powoli przygotowuje się do swoich funkcji. Wtedy też kobieta skarży się na kłucie w okolicach podbrzusza, a także wrażenie rozrywania w okolicach kroku. Przyczyną tego jest przekrwienie tkanek, które występuje na skutek wyższego niż zwykle stężenia progesteronu we krwi. Zwykle dolegliwości bólowe odczuwane są w okolicy pachwin – czasem z obu stron jednocześnie, czasem raz z jednej, raz z drugiej. Jeśli jednak u kobiety w ciąży występuje ból o dużym nasileniu zlokalizowany wyłącznie od strony prawej pachwiny, można podejrzewać, że ma do czynienia z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

W przypadku, gdy ból brzucha tego rodzaju nasila się i towarzyszą mu częste skurcze, może to być powód do niepokoju. W pierwszym trymestrze ciąży najczęściej bowiem dochodzi do poronień. Jeśli więc kobieta zauważyła, że dolegliwości, które jej towarzyszą, stały się nieco inne niż dotychczas i powodują jej wzmożony niepokój, powinna udać się do lekarza. Wizyta u ginekologa jest konieczna zwłaszcza wtedy, gdy dodatkowo wystąpią niepożądane objawy, takie jak biegunka, wymioty czy wysoka gorączka.

Kłujący ból brzucha w ciąży: co może oznaczać?

Kłujący ból brzucha w ciąży może pojawiać się w różnych jej momentach. Jeśli występuje w drugim trymestrze, może mieć związek ze skurczami Braxtona-Hicksa. W takich wypadkach brzuch staje się wyraźnie napięty, a jego powierzchnia zauważalnie twardnieje. Skurcze tego rodzaju pojawiają się zwykle nieregularnie. Kłucie w brzuchu, a konkretnie w jego dolnych partiach, może też występować w trzecim trymestrze ciąży. Zwykle nie są one groźne i wiążą się z zaawansowanym stadium ciąży. Mają one nierozerwalny związek ze skurczami przepowiadającymi, czyli tymi, których kobieta doświadcza przed samym rozwiązaniem. Choć kłujący ból brzucha, który matka odczuwa na samym początku ciąży zwykle nie jest groźny, w niektórych przypadkach może świadczyć też o czymś groźniejszym, na przykład o występowaniu ciąży pozamacicznej.

Kłujący ból brzucha w ciąży może także wiązać się z problemami trawiennymi. Jako że cały układ trawienny na skutek ciąży pracuje gorzej na skutek spowolnionej perystaltyki jelit. Na żołądek jest też wywierany pewien nacisk, przez co proces trawienia nie przebiega płynnie. W związku z tym pojawiają się częste zaparcia, a także wzdęcia. Ich objawem jest kłujący ból spowodowany zbierającymi się w jelitach gazami. Gdyby dolegliwości były łagodne i ustępowały zaraz po wypoczynku, nie należy się niepokoić. Można jednak wybrać się do lekarza, by ten doradził, w jaki sposób można zmienić dietę na bardziej lekkostrawną lub przepisać lek rozkurczowy o łagodnym działaniu.

Warto jednak zwracać uwagę na wszystkie objawy niepożądane, jakie mogą towarzyszyć kłującemu bólowi brzucha. Wśród nich szczególne obawy powinien budzić ból pleców, a także krwawienie i plamienie. Nieprawidłowością są także zbyt częste skurcze (czasem zdarza się, że z początku występują one prawidłowo, a wraz z upływem czasu wzrasta ich częstotliwość). Nie powinno być ich więcej niż pięć w przeciągu godziny. Nadmierna ilość skurczów może spowodować wiele komplikacji, wśród których znajdują się chociażby skrócenie szyjki macicy czy przedwczesny poród.

 Uwagę ciężarna powinna też zwrócić na ostry ból, który pojawia się nagle w dole podbrzusza. Wraz z nim może występować twardnienie brzucha oraz uczucie drętwienia. Bardzo niepokojącym sygnałem okaże się natomiast ucisk w dolnej części kręgosłupa, ponieważ może on świadczyć o odklejeniu się łożyska. W takich wypadkach konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem, który będzie musiał sprawdzić obecny stan ciężarnej. Jeśli w którymkolwiek momencie ciąży kobieta zauważy u siebie obfite brudzenie lub krwawienie, powinna zgłosić się do szpitala. Przyczyny tego stanu mogą być różne i bardzo często konieczna może się okazać pomoc medyczna.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.