Podręcznik do HiT-u dopuszczony do użytku szkolnego. Wybór należy do nauczycieli?

Podręcznik do historii i teraźniejszości prof. Wojciecha Roszkowskiego został dopuszczony do użytku. Obecnie opiniowana jest druga książka. "Mamy w Polsce pluralizm, demokrację, nikomu nic nie narzucamy"- mówi szef MEiN.

Od września do szkół wejdzie nowy przedmiot szkolny - historia i teraźniejszość. Minister edukacji i nauki twierdził, że zostanie wprowadzony, ponieważ dotychczas nauka historii w wielu placówkach kończyła się na II wojnie światowej i młodzież nie docierała z materiałem do wydarzeń z drugiej połowy XX wieku. Jak zapewniał Przemysław Czarnek, dzieci i młodzież miały być przez to "podatne na manipulację", a HiT dostarczy im wiedzy o historii współczesnej. Wokół przedmiotu pojawiło się jednak wiele kontrowersji.

Podręcznik do HiT-u dopuszczony do użytku szkolnego

Więcej artykułów o tematyce szkolnej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Kupiła bramkę, by ochronić dziecko. Nagrała, co zrobiło gdy podeszło do schodówKupiła bramkę, by ochronić dziecko. Nagrała, co zrobiło gdy podeszło do schodów

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Mimo zapewnień szefa MEiN, że podręcznik do HiT będzie znakomity, początkowo uzyskał negatywną opinię językową. W książce autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego umieszczono fragment opisujący kontakty pedofilskie Daniela Cohna-Bendita z pięcioletnimi dziewczynkami, który eksperci ocenili to jako "werbalną pornografię".

Pedofilne wypowiedzi ze względu na ich szkodliwość oraz nieobyczajność nie powinny być rozpowszechniane. Działanie takie szczególnie nie powinno mieć miejsca w odniesieniu do materiałów edukacyjnych przeznaczonych dla młodzieży

- napisano w komentarzu państwowej komisji ds. pedofilii.

Przemysław Czarnek w rozmowie z Onetem przyznał, że podręcznik został okrojony, by nie wzbudzać tak silnych emocji. Z kolej w poniedziałek 11 lipca na antenie TVP Info oznajmił, że została już wydana zgoda na użytkowanie tego podręcznika.

W tej chwili w opiniowaniu jest inny podręcznik - Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Czekamy na kolejne wydawnictwa. Mamy w Polsce pluralizm, demokrację, nikomu nic nie narzucamy

- powiedział.

Należy zaznaczyć, że w zeszłym tygodniu wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski został zapytany w Sejmie o podręcznik do historii i teraźniejszości. Zwrócił uwagę na fakt, że zgodnie z polskim prawem, to nauczyciel wybiera podręcznik do danego przedmiotu. To on również decyduje, czy w ogóle chce używać podręcznika do przekazywania wiedzy. Jak czytamy na stronie internetowej Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, autorami drugiego podręcznika do HiT, o którego dopuszczenie do użytku szkolnego WSiP się ubiega, są: Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Adam Cisek oraz Karol Wilczyński.

Na zdjęciu: Kolonie w Polsce."Byłam wychowawczynią na koloniach. To była najcięższa praca w moim życiu"

Więcej o: