Egzamin dojrzałości poszedł lepiej niż rok temu. Przyczyna? Minister Czarnek: "matura w każdym roku jest inna"

- Wiemy, że poprzedni rok to był rok w większości w trybie zdalnym i, siłą rzeczy, to przygotowywanie się do matur spoczywało głównie na samych uczniach i ewentualnie korepetytorach - skomentował Przemysław Czarnek.

Egzamin dojrzałości odbywał się w tym roku od 4 do 23 maja 2022 r. Natomiast uczniowie, którzy nie mogli przystąpić w tym terminie do matury, pisali ją w dniach od 1 do 15 czerwca br. Osoby, które nie zdały egzaminu z jednego obowiązkowego przedmiotu, będą mogły przystąpić do poprawki. Matury poprawkowe odbędą się we wtorek 23 sierpnia 2022 roku. Ich wyniki będą znane dopiero we wrześniu. 

Matury wypadły lepiej niż zeszłoroczne

Od 5 lipca maturzyści znają już swoje średnie wyniki matur. O godzinie 8:30 mogli je sprawdzić na internetowej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjne. Wiadomo już, że w tym roku maturę zdało 78,2 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 

Przemysław Czarnek, minister edukacji, w programie PR24 poinformował, że tegoroczna matura poszła lepiej niż przed rokiem. Jednak jak zaznaczył "matura w każdym roku jest inna, bo inne są zadania i poziom trudności".

"Przygotowywanie się spoczywało głównie na samych uczniach"

Zdaniem ministra przyczyną lepszych wyników może być to, że w tym roku szkolnym uczniowie uczyli się w trybie stacjonarnym, a nie zdalnym. - Wiemy, że poprzedni rok to był rok w większości w trybie zdalnym i, siłą rzeczy, to przygotowywanie się do matur spoczywało głównie na samych uczniach i ewentualnie korepetytorach - ocenił Czarnek. 

Warto jednak zaznaczyć, że w tym roku nauka odbywała się w systemie mieszanym. Mimo że uczniowie rozpoczęli naukę stacjonarnie, to gdy w szkole pojawił się chory, byli odsyłani na nauczanie zdalne. 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: