Mali pacjenci rapują o swoich zmaganiach z rakiem. "Chcę jak astronauta latać i zobaczyć kawał świata"

Dzieci z kliniki onkologicznej "Przylądek Nadziei" we Wrocławiu w niekonwencjonalny opowiadają o codziennych zmaganiach z chorobą. Rap z udziałem małych pacjentów chwyta za serce.

We wrocławskiej klinice onkologicznej "Przylądek Nadziei", dzieci zaangażowały się w projekt, który początkowo miał dostarczyć im rozrywki i być odskocznią od epidemicznej codzienności. Z czasem okazało się jednak, że nagrywanie rapu ma o wiele większy potencjał niż rozładowywanie negatywnych emocji i chwilowe poprawianie nastroju.

Mali pacjenci rapują o swoich zmaganiach z rakiem

Jak czytamy na stronie naratunek.org, wśród pacjentów był 12-letni Olivier, który napisał wiersz z okazji wyjścia z kliniki. Podziękował w nim personelowi za pomoc i wsparcie w walce z białaczką. Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową udało się nawiązać współpracę ze sponsorami, co umożliwiło przedstawienie wiersza w teledysku. Klip opowiadał o kolejnych etapach leczenia, przez które przechodził chłopiec. Wkrótce w ślad za nim poszli kolejni pacjenci.

Na każdy z tych rapów, to aż serce się ściska, ma takie przesłanie - 'ja chcę wyzdrowieć'. Każde z tych dzieci walczy o swoje życie

- powiedziała w rozmowie z TVN24 hematolog z kliniki Przylądek Nadziei we Wrocławiu, Alicja Chybicka.

Pierwszy klip z udziałem Oliviera, który przed chorobą był zapalonym fanem piłki nożnej, został opublikowany 19 sierpnia 2020. Później dołączył do niego zainspirowany kolega ośmioletni Jasiek, a z czasem również inni pacjenci: Marta, Szymon i Bartek oraz Michał, którego najnowszy teledysk "Astronauta" został opublikowany 8 kwietnia 2021 roku.

Panie i Panowie? Przed Wami Michał. Wschodząca gwiazda polskiego rapu z kliniki onkologicznej  Przylądek Nadziei. Posłuchajcie wyjątkowej piosenki o radioterapii, którą Michał napisał razem z mamą Sabiną

- czytamy w opisie nagrania na YouTube.

Wszystkie klipy zrealizowane są w sposób profesjonalny. Tematem piosenek są marzenia pacjentów, ich olbrzymia chęć życia oraz to, jak wygląda ich codzienna walka z chorobami. Jak wyjaśnia hematolog Alicja Chybicka, słowa do rapów piszą dzieci, często z małą pomocą rodziców. Realizacja projektu,  makijaż, scenografia o oświetlenie jest finansowane przez sponsorów. 

Daliśmy dzieciom możliwość stworzenia indywidualnego środka wyrazu na temat swojej choroby, a forma jest ich subiektywnym przeżyciem, które pozwala wyrazić swoje emocje, zmniejszyć napięcie, zdystansować się od choroby i tym samym łatwiej przejść przez proces leczenia 

- skomentowała Anna Szymańska z Kliniki Mentalnej, która działa w Przylądku Nadziei. 

 
Zobacz wideo Czy dzieci wrócą w kwietniu do szkoły? "To są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń"
Więcej o:
Copyright © Agora SA