Toksoplazmoza — co to za choroba? Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza, za którą są odpowiedzialne pierwotniaki z rodzaju Toxoplasma gondii. Zakażenie może dotyczyć zarówno ludzi, jak i zwierząt. W jaki sposób najczęściej dochodzi do zakażenia toksoplazmozą? Toksoplazmoza może ujawnić się w organizmie w następujących okolicznościach:
Jak ujawnia się toksoplazmoza? Objawy zakażenia organizmu są uzależnione od rodzaju choroby. Wyróżniamy:
Nabyta toksoplazmoza u dzieci i dorosłych w większości przypadków nie daje żadnych symptomów. W przypadku natomiast, gdy dojdzie do ujawnienia zakażenia, najczęstszymi objawami są:
Jakie symptomy daje z kolei wrodzona toksoplazmoza? Objawy skórne w postaci wysypki, a także konsekwencje takie, jak zapalenie płuc lub mięśnia sercowego, zazwyczaj występują bardzo rzadko. Najczęstszymi objawami toksoplazmozy wrodzonej są: zapalenie siatkówki i naczyniówki oka, wodogłowie oraz zwapnienia śródczaszkowe (jest to zbiór symptomów określany jako triada Sabina-Pinkertona). Niekiedy mogą pojawić się również takie objawy, jak:
Kiedy toksoplazmoza w ciąży stanowi największe zagrożenie? Toksoplazmoza to choroba, która może być bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się dziecka. Warto wiedzieć, że najgroźniejsze dla płodu jest zakażenie w trakcie pierwszego trymestru ciąży, kiedy kształtują się i rozwijają wszystkie narządy dziecka. Ryzyko zakażenia toksoplazmozą jest wówczas jednak najmniejsze i wzrasta wraz z długością ciąży. W II i III trymestrze ryzyko zakażenia znacznie wzrasta, ale płód nie jest już na nie tak wrażliwy.
Zgodnie z zaleceniami, kobiety w ciąży dwukrotnie są poddawane badaniom z krwi w celu wykrycia, czy w ich organizmie rozwija się toksoplazmoza. IgM — są to przeciwciała, które pojawiają się już na samym początku zakażenia. Wysoki poziom przeciwciał IgM przy niskim poziomie przeciwciał IgG świadczy o tym, że kobieta aktualnie przechodzi zakażenie toksoplazmozą.
Badanie poziomu przeciwciał z krwi kobiety ciężarnej może również dać informację o tym, że w organizmie kobiety już dawniej rozwijała się toksoplazmoza. IgG obecne w krwi, przy jednoczesnym braku przeciwciał IgM (lub niskim poziomie IgM) świadczy o tym, że kobieta przeszła zakażenie toksoplazmozą w przeszłości.
Czym może skutkować toksoplazmoza w ciąży? Objawy toksoplazmozy wrodzonej zazwyczaj pojawiają się w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka. Charakterystyczne symptomy wynikające z toksoplazmozy wrodzonej zostały już opisane powyżej, ale warto zaznaczyć, że choroba u każdego dziecka może mieć nieco inny przebieg. Toksoplazmoza wrodzona najczęściej przebiega bezobjawowo, podobnie jak w przypadku toksoplazmozy nabytej.
W pierwszej kolejności z toksoplazmozą kojarzą się koty. Toksoplazmoza u kota domowego nie zawsze musi się równać z zakażeniem domowników. Warto wiedzieć, że koty wydają oocysty przez okres ok. 3 tygodni, ale mają one zdolność do zarażania dopiero między 3 a 5 dniem od wydostania się na zewnątrz. W związku z tym skuteczną metodą pozwalającą na uchronienie się przed zakażeniem toksoplazmozą jest regularne opróżnianie kuwety i codzienna higiena.
Zobacz też: Czego nie robić w ciąży? Na co uważać?