Beta HCG - badanie, dzięki któremu dowiesz się czy jesteś w ciąży. Na czym polega i jakie są normy?

Beta HCG pozwala określić już na wczesnym etapie, czy doszło do zapłodnienia. Dzięki prostemu badaniu krwi zyskasz pewność, czy zostaniesz mamą. Kiedy przeprowadzany jest ten test i jakie są normy wyników?
Zobacz wideo Jak przygotować się do ciąży? Badania, suplementy, aktywność

Czym jest beta HCG?

Beta HCG to hormon, którego właściwa nazwa to gonadotropina kosmówkowa podtyp beta. Jest on produkowany w organizmie kobiety w czasie ciąży i pozwala na jej prawidłowy rozwój. To dzięki jego obecności już na wczesnym etapie można stwierdzić czy doszło do zapłodnienia. Badanie beta HCG może być także wykorzystane do wykrycia chromosomalnych wad płodu takich jak zespół Downa, zespół Patau czy zespół Edwardsa.

Badanie beta HCG: kiedy hormon pojawia się we krwi?

Beta HCG notuje największe przyrosty w pierwszym trymestrze ciąży. Szacuje się, że jego stężenie w osoczu ulega podwojeniu co około 48 godzin, by osiągnąć najwyższy pułap w okolicach 11-13. tygodnia ciąży. Przyrost jego wartości nie powinien jednak niepokoić, gdyż świadczy o prawidłowym rozwoju ciąży. Po zakończeniu pierwszego trymestru poziom beta HCG stabilizuje się, ale pozostaje wysoki aż do rozwiązania. 

Test ciążowy z krwi czy z moczu?

Możliwość sprawdzenia czy jesteś w ciąży jest teraz tak łatwa jak nigdy wcześniej. Niemal w każdej drogerii, aptece, sklepie z artykułami kosmetycznymi znajdziemy szybkie testy ciążowe, które na podstawie stężenia HCG dają wynik pozytywny lub negatywny. Nie są one jednak tak dokładne i wiarygodne jak test ciążowy z krwi. Ten daje prawidłowy wynik już po siedmiu dniach od zapłodnienia - na tym etapie test wykonywany na podstawie próbki moczu może dać fałszywy wynik. 

Kiedy badać beta HCG?  Nie tylko gdy spodziewamy się ciąży

Podwyższony poziom beta HCG może świadczyć także o poważnych schorzeniach, nie mających nic wspólnego z ciążą. Lekarz może zlecić jego badanie w przypadku, gdy istnieje podejrzenie chorób trofoblastu. Beta HCG traktowany jest jako marker nowotworowy - pojawia się u osób cierpiących na raka macicy, jajników, jelita, pęcherza moczowego, płuc czy jąder.

Wynik beta HCG: jak wygląda badanie?

Badanie beta HCG polega na pobraniu próbki krwi pacjenta. Do badania nie trzeba przystępować na czczo. Jego cena oscyluje około 30 złotych, a na wynik trzeba czekać maksymalnie pięć dni.

Beta HCG: normy dla ciężarnych 

Aby prawidłowo zinterpretować wyniki badania beta HCG konieczna jest znajomość jego norm.  W przypadku, gdy chcemy dowiedzieć się czy jesteśmy w ciąży, wówczas wynik powyżej 5 mIU/ml świadczy o tym, że z całą pewnością rozwija się płód (wynik poniżej 5 mlU/ml oznacza, że do zapłodnienia nie doszło).

W miarę rozwoju ciąży poziom HCG zmienia się i może kształtować się następująco:

  • 3. tydzień - 5 - 50 mIU/ml
  • 5. tydzień - 18 - 7,340 mIU/ml
  • 7. - 8. tydzień - 7, 650 - 229,000 mIU/ml
  • 9. - 12. tydzień  - 25,700 - 288,000 mIU/ml
  • 17. - 24. tydzień - 4,060 - 165,400 mIU/ml
  • 25. - 40. tydzień - 3,640 - 117,000 mIU/ml.

Zbyt niski poziom beta HCG w stosunku do wieku ciążowego może świadczyć o nieprawidłowym rozwoju ciąży, poronieniu lub ciąży pozamacicznej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.