Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży: jak wygląda? Jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży jest bardzo ważna. Zwykle poprzedza ją zrobienie testu ciążowego, a spotkanie z lekarzem ma na celu potwierdzenie przypuszczeń kobiety, że spodziewa się dziecka.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna odbyć się do 10. tygodnia ciąży. Kobiety zwykle umawiają się pomiędzy szóstym a ósmym tygodniem ciąży. Powodem wizyty zwykle jest zatrzymanie krwawienia miesięcznego lub pojawienie się dwóch kreseczek na domowym teście ciążowym.

Wizyty nie warto odwlekać. Im wcześniej kobieta i dziecko znajdą się pod opieką ginekologa, tym lepiej. Należy również pamiętać, że pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna odbyć się przed 10. tygodniem ciąży także z innego względu. Na podstawie udokumentowanej wizyty rodzice po narodzinach dziecka mogą otrzymać tak zwane becikowe, czyli jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka. Wynosi ona 1 000 zł. Obowiązuje kryterium dochodowe.

Na jakie finansowe wsparcie od państwa mogą liczyć rodzice? To m.in. becikowe, zasiłek rodzinny i ulgi podatkowe. Jednak to nie koniec tej listy.

Zobacz wideo

O czym pamiętać, wybierając lekarza prowadzącego ciążę? Warto mieć na uwadze względy praktyczne, takie jak choćby miejsce, w którym przyjmuje specjalista. Dobrze, jeśli znajduje się niedaleko domu czy miejsca zatrudnienia. Trzeba pamiętać, że w czasie ciąży przyszła mama będzie odwiedzać gabinet ginekologiczny co miesiąc do 28. tygodnia ciąży, a później nawet co dwa tygodnie lub tydzień. Ważniejsze jednak jest, by lekarz miał szeroką wiedzę medyczną i doświadczenie. Nie mniej istotne niż kompetencje zawodowe są umiejętności interpersonalne. Lekarz prowadzący ciążę powinien cieszyć się dobrą opinią i budzić zaufanie.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży różni się od typowej wizyty kontrolnej. Zostaje przeprowadzony wywiad lekarski i położniczy oraz badania: ginekologiczne, cytologiczne oraz ultrasonograficzne transwaginalne (dopochwowe).

Badanie ginekologiczne w ciąży składa się z oceny zewnętrznych narządów rodnych, wziernikowania, badania palpacyjnego oraz badania piersi. Podczas pierwszej wizyty położna bądź lekarz mierzy także wzrost pacjentki, masę ciała i ciśnienie tętnicze. Zostanie założona karta przebiegu ciąży, kobieta otrzyma też skierowanie na badania dodatkowe.

Karta przebiegu ciąży jest dokumentem potwierdzającym fakt, że kobieta jest w ciąży. Zapisuje się w niej informacje na temat stanu zdrowia kobiety, stanu płodu oraz wyniki wszystkich badań. Tym samym znajdują się w niej takie dane jak wyniki pomiaru ciśnienia krwi, poziomu hemoglobiny, poziomu żelaza, akcji serca płodu (badana zwykle od 14. tygodnia ciąży). Odnotowuje się także położenie płodu, wysokość dna macicy (parametr informuje o wzroście macicy, a pośrednio także o prawidłowym rozwoju ciąży). W karcie ciąży zapisuje się również przewidywany termin porodu oraz termin kolejnej wizyty.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży: o co zapyta lekarz?

W czasie wywiadu lekarskiego i położniczego ginekolog pyta kobietę o:

  • przebyte ciąże, porody i poronienia,
  • przebyte choroby, operacje i zabiegi,
  • choroby przewlekłe, przyjmowane leki,
  • choroby przewlekłe ojca dziecka,
  • datę ostatniej miesiączki (na tej podstawie lekarz określi termin porodu).

Co zabrać ze sobą na pierwszą wizyta u ginekologa w ciąży?

  • Na pierwszą wizytę u ginekologa należy zabrać ze sobą:
  • wynik ostatniej cytologii,
  • wyniki badań krwi, moczu, wyniki badania USG,
  • inne ważne wyniki badań i konsultacji,
  • dowód osobisty oraz NIP miejsca pracy (są niezbędne jeśli lekarz zdecyduje o wystawieniu zwolnienia lekarskiego).

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży: skierowanie na badania

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży przyszła mama powinna otrzymać skierowania na takie badania jak:

Wykaz zalecanych świadczeń profilaktycznych, badań diagnostycznych i konsultacji medycznych wykonywanych w przypadku ciąży fizjologicznej określa rozporządzenie, tzw. standard opieki okołoporodowej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA