Program "Dobry start" to duża oszczędność dla rodziców. Co zrobić, aby dostać dodatkowe pieniądze?

Program "Dobry start" to duża oszczędność dla rodziców, podczas zakupów wyprawkowych dla swoich dzieci. Okazuje się, że szalejąca inflacja ma swoje odzwierciedlenie również w przypadku artykułów szkolnych. Ceny rosną, a rodzice już teraz zastanawiają się jak znaleźć dodatkowe fundusze na nowy plecak, mazaki, czy zeszyty.

Program "Dobry start" to rządowe wsparcie dla wszystkich rodzin, których dzieci chodzą do szkoły. Kwota 300 zł, która jest przyznawana bez kryterium dochodowego, to tak naprawdę realna pomoc w zakupie książek i przyborów szkolnych. Co zrobić, aby dostać dodatkowe pieniądze? Podpowiadamy.

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Program "Dobry start" - kto może z niego skorzystać?

Program "Dobry Start" to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny. Możliwość otrzymania pieniędzy nie zależy od dochodu. Przysługuje ono raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Natomiast na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności, nadal uczące się w szkole (publicznej lub specjalnej), świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Jednak nie wszyscy mogą liczyć na pieniądze. Z programu wyłączone są małe dzieci, które chodzą do żłobka i przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce. Program "Dobry Start" nie obejmuje również studentów.

Na zdjęciu: Niemowlęce stopy.Matka zostawiła dziecko w aucie. Była pewna, że jest w żłobku. Nie przeżyło

Co zrobić, aby dostać dodatkowe pieniądze?

Aby dostać pieniądze na zakup wyprawki dla dziecka, należy złożyć wniosek. Jednak według nowych zasad, wnioski o świadczenie można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez rodzica bądź opiekuna konto bankowe

Nabór wniosków rozpocznie się już niedługo, bo 1 lipca 2022 roku. Chociaż rodzice będą mieć na to czas do 30 listopada - to nie warto z tym czekać aż tak długo. Jak czytamy na stronie gov.pl, tylko złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do końca września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to 300 plus na każde dziecko, trafi w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Sąd (zdjęcie ilustracyjne)Trybunał Konstytucyjny: Matka nie zapłaci ojcu, z którym dziecko nie chce się widywać

Więcej o: