12 tys. na dziecko. Rodziców nie obowiązuje kryterium dochodowe. Kluczowy jest inny wymóg

12 tys. na dziecko, obok 500 plus to spory zastrzyk gotówki w domowym budżecie. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć rodzice dzieci w wieku od 12. do ukończonego 35. miesiąca życia. Co istotne - nie obowiązuje tu kryterium dochodowe. Kluczem w przyznawaniu prawa do tego świadczenia jest wiek i liczba dzieci.

12 tys. na dziecko to nowe świadczenie, będące elementem Polskiego Ładu. W jego ramach, rodzice najmłodszych dzieci mogą liczyć na porządny zastrzyk gotówki, który znacznie ułatwi organizacje domowego budżetu. Najistotniejszą rzeczą w całym programie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego jest fakt, że pieniądze nie są przyznawane według kryterium dochodowego. Kluczem do ubiegania się o świadczenie jest liczba posiadanych dzieci i ich wiek, program zakłada wsparcie tych najmłodszych.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

12 tys. na dziecko bez kryterium dochodowego

Świadczenie pieniężne w wysokości 12 tysięcy przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do ukończonego 35. miesiąca życia. Wypłacane jest w kwocie po 1000 zł miesięcznie przez rok lub w ratach po 500 zł przez dwa lata - to rodzice decydują jak długo i w jakiej wysokości chcą otrzymywać wsparcie. Rodzice sami zdecydują na co wydadzą środki. Co więcej, jest ono niezależne od dochodów, czyli pieniądze zostaną wypłacone tym rodzinom z dziećmi, które złożą odpowiedni wniosek oraz spełniają wymogi dotyczące liczby i wieku dzieci.

Jak otrzymać pieniądze? Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o nowe świadczenie rodzice mogli już składać z dniem1 stycznia 2022 roku. Jak szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci. Do otrzymania świadczenia niezbędne będzie złożenie wniosku. Obsługą nowego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wnioski o świadczenie można składać wyłącznie online - za pośrednictwem:

  • portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • PUE ZUS
  • bankowości elektronicznej
Więcej o:
Copyright © Agora SA