Od ilu lat dziecko może zostać samo w domu? Upewnij się, czy na wakacje nie potrzebujesz opiekunki

Od ilu lat dziecko może zostać samo w domu? Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta, bo nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a przed wakacjami coraz więcej rodziców zadaje sobie to pytanie. Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale także intensywny czas pod względem organizacji opieki dla swoich pociech.

Od ilu lat dziecko może zostać w domu? Zanim spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie należy zaznaczyć jedną ważną kwestię. To na rodzicach ciąży obowiązek wychowania dziecka i opieki nad nim, mają troszczyć się o nie mając przede wszystkim na uwadze jego dobro. Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Tak stanowi Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Zobacz wideo Wystarczyła chwila nieuwagi. 5-latka sama wyszła na ulicę

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Od ilu lat dziecko może zostać samo w domu? Prawo nie jest precyzyjne

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione wyżej pytanie, ponieważ prawo nie jest jednoznaczne w tej kwestii. Bardzo trudno jest jednoznacznie określić wiek dziecka. Istnieją aż trzy różne przepisy (kodeks karny, administracyjny i cywilny), które granicę wieku ustalają na ukończony 7., 8. lub 13. rok życia dziecka

Treść art. 106 Kodeksu wykroczeń, który mówi:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany

Kolejny przepis, który również odwołuje się do granicy 7 lat stanowi, iż "Kto zostawia małoletniego do lat 7 w okolicznościach, w których istnieje prawdopodobieństwo wzniecenia przez niego pożaru, podlega karze grzywny albo karze nagany" (art. 82 § 6 KW).

Sprawę komplikuje prawo administracyjne i ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jej zapisy (art. 32 ust. 1) brzmią następująco:

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza

Można więc na tej podstawie wnioskować, że dziecko samo w domu może zostać od ukończonego 8. roku życia. Ale to nie koniec. Mamy jeszcze kodeks cywilny, który zupełnie inaczej podchodzi do tematu. Tutaj ta granica wynosi 13ście lat. W art. 12 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeksu cywilnego (art. 426) ustanowiono:

Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.

Dziecko samo w domu. O czym należy pamiętać zanim zdecydujemy się na taki krok?

Zgodnie z prawem nie można pozostawić bez opieki dziecka poniżej 7 roku życia. Natomiast dzieci starsze, do lat 7 mogą zostać pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.

Jednak wiek nie może stanowić jedynego kryterium, trzeba zwrócić uwagę na dojrzałość emocjonalną dziecka. Zanim zdecydujemy się na taki krok, trzeba go odpowiednio przygotować. Uczulić malca na kontakt z nieznajomymi, przygotować na awaryjne sytuacje i sprawdzić czy rozumie powagę sytuacji.

Kluczowe w kwestii pozostawienia dziecka samego w domu na noc, jak i na dzień, powinna być jego dojrzałość - nie tylko ta fizyczna - ale również, a może przede wszystkim - emocjonalna.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.