Bystre dziecko. Pięć cech, po których je rozpoznasz

Istnieje zespół konkretnych cech, które wyróżniają bystre, wyjątkowo inteligentne dzieci. Wcale nie chodzi tu umiejętność mówienia od wczesnego wieku, czy sprawne wykonywanie próśb i poleceń rodziców.

Więcej tematów związanych z rodzicielstwem na stronie Gazeta.pl

Każde dziecko jest inne, nasze pociechy rozwijają się w różnym tempie, mają różne usposobienie. Jedne dzieci szybciej zaczynają mówić, wcześniej uczą się pisać i czytać, inne potrzebują na to więcej czasu. Nie świadczy to jednak o ich bystrości. O tym, że mamy do czynienia z wyjątkowo bystrym malcem świadczy zbiór pewnych cech. Poniżej piszemy o nich więcej. 

Odwiedziny noworodkaTata sformułował zasady dla odwiedzających noworodka. Rodzice komentują: "Racja. Dziecko to nie okaz"

Bystre dziecko ma rozbudowaną wyobraźnię

Bystre dzieci zwykle cieszą się bujną wyobraźnią. Pozwala im ona snuć fantastyczne opowieści, wymyślać scenariusze angażujących, interesujących zabaw. Często pozwala im to zająć się sobą przez dłuższy czas. Charakterystyczne dla takich dzieci są zabawy, w trakcie których opowiadają, "co się dzieje". 

Bystre dziecko ma świetną koncentrację

Bystre dziecko potrafi skupić swoją uwagę nawet w warunkach, które uniemożliwiają to dorosłym. Będzie więc potrafiło skupić się na lekturze w hałasie, rozwiąże bez problemu zadanie, mimo zamieszania panującego wokół niego. Nie mają problemu ze skupieniem uwagi, już jako maluszki potrafią same dłużej się sobą zająć niż rówieśnicy.  

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Bystre dziecko ma dobrą pamięć

Bystre dzieci zwykle mają świetną pamięć. Potrafią zapamiętywać szereg informacji, szybko uczą się na pamięć adresów i numerów telefonów. W wieku trzech lat zapamiętują już liczby, litery i je rozpoznają. Potrafią bezbłędnie powtarzać informacje, które usłyszały w radiu, TV lub "podsłuchały" z rozmowy rodziców.

Kuba WojewódzkiKuba Wojewódzki ogłasza, że zostanie ojcem. "60 lat na to czekałem"

Bystre dziecko dobrze się dogaduje ze starszymi

Bystre dziecko łatwo nawiązuje kontakty z innymi, nie ma problemu w porozumieniu się ze starszymi od siebie. Bystre dzieci chętniej bawią ze starszymi, niż z rówieśnikami. Także starsze dzieci chętnie przebywają w towarzystwie młodszych bystrych kolegów i koleżanek. Bystre dziecko ma bogaty zasób słów, więc nie ma problemu z porozumiewaniem się. 

Bystre dziecko jest empatyczne

Bystre dziecko cechuje też rozbudowana empatia. Taki maluch dłużej przeżywa sytuacje, których był świadkiem, a które były związane z przykrością, nieszczęściem lub bólem innych. Gdy rówieśnicy zapominają już o sprawie i przechodzą do porządku dziennego, bystre dziecko dłużej będzie rozpamiętywało daną sytuację, zadawało pytania, starało się znaleźć rozwiązanie. Bystre dzieci kochają też zwierzęta i są dla nich doskonałymi kompanami i opiekunami. 

Więcej o: