Bystre dziecko - po czym je poznać? Te sygnały powinny dać ci do myślenia

Bystre dziecko - po czym je poznać? Są sytuacje, w których bystre dziecko zachowuje się nieco inaczej niż jego rówieśnicy. Rodzice, którzy podejrzewają, że ich pociecha ma wyjątkowo wysoki iloraz inteligencji powinni zwrócić uwagę na te przykładowe sześć rzeczy.

Więcej tematów dla rodziców na Gazeta.pl

Bystre dziecko zwykle jest bardzo ciekawskie, wytrwałe w dążeniu do celu, ma doskonałą pamięć, szybko się uczy, potrafi się skoncentrować w warunkach, które dla innych są nie do przyjęcia. Poza tym dobrze dogaduje się ze starszymi od siebie osobami, ale też jest bardziej wrażliwe, niż inni. Oto kilka przykładów sytuacji, w których można zauważyć, że mamy do czynienia z wyjątkowo bystrym dzieckiem. 

1. Bystre dziecko ma nieustanną chęć rozwoju

Bystre dziecko ma stale towarzyszącą mu chęć rozwoju, nie boi się nowego, chce poznawać świat. Nie trzeba go zachęcać do nauki i rozwijania nowych umiejętności. Taki maluch często przynosi książeczki, które chce "czytać" razem z rodzicami, domaga się wspólnych zabaw. Starsze dziecko może np. próbować samo odwzorować litery, które widzi w książeczce. 

Przykład: Maluszek zainteresował się rysowaniem, ale nie potrafi jeszcze prawidłowo trzymać kredek. Mimo to będzie próbował dłużej niż rówieśnicy, nie podda się, poprosi o pomoc. Będzie podpatrywał, jak robią to inni i próbował ich naśladować.

2. Bystre dziecko ma ogromną wyobraźnię

Cechą charakterystyczną bystrych dzieci jest rozbudowana wyobraźnia. Takie maluchy często potrafią same zorganizować sobie zabawę, zwykle na głos opowiadają o tym, co się dzieje. 

Przykład: Dziecko zajęło się zabawą np. ulubionymi figurkami superbohaterów. Tworzy scenariusz takiej zabawy, opowiada o tym, co się dzieje, naśladuje wypowiedzi poszczególnych bohaterów, "tworzy" między nimi dyskusje etc. 

3. Bystre dziecko charakteryzuje doskonała pamięć

Bystre dziecko zwykle ma bardzo dobrą pamięć. Dzięki temu szybko się uczy - cyferek, literek, wierszyków, piosenek. Zapamiętuje całe fragmenty ulubionej książeczki. Rodzice bystrych dzieci powinni uważać - ich pociechy zadziwiająco dokładnie potrafią powtarzać informacje, które usłyszały nie tylko w radiu, telewizji, ale czyjejś rozmowie.

Przykład: Bystre dziecko jest zwykle mistrzem w popularnej grze "Memory". 

4. Bystre dziecko ma świetną koncentrację uwagi

Dzieci o wysokim poziomie inteligencji z reguły nie mają problemów z koncentracją. Potrafią znacznie dłużej niż rówieśnicy skupić na czymś swoją uwagę, już od najmłodszych lat doskonale wiedzą, co się do nich mówi i czego oczekuje (to, że nie zawsze spełniają prośby i polecenia nie musi oznaczać, że ich nie rozumieją).

Przykład: Bystre dziecko potrafi czytać książkę lub rozwiązywać zadanie matematyczne w pomieszczeniu, w którym panuje hałas, dużo się dzieje, kilka osób rozmawia, przekrzykuje się etc. 

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

5. Bystre dziecko często jest bardziej wrażliwe niż rówieśnicy

Bystre dzieci są bardzo empatyczne i wrażliwe. Takie maluchy są świadome swoich uczuć, potrafią rozpoznawać co czują inni, często chcą o tych uczuciach rozmawiać, dowiadywać się więcej na ich temat. 

Przykład: Widok w telewizji chorego dziecka rozstraja malucha na długie godziny. Gdy np. rodzeństwo zapominało już o sprawie, bystry maluch będzie sobie przypominał tę sytuację, dopytywał o nią rodziców etc. 

6. Bystre dziecko dobrze dogaduje się ze starszymi

Bystre dzieci często mają bogaty zasób słów. Dzięki temu dobrze rozumieją rozmowy starszych osób, potrafią brać w nich udział. Kiedy mają wybór, chętniej bawią się z dziećmi starszymi od siebie niż z rówieśnikami lub tymi młodszymi. 

Przykład: W czasie imprezy urodzinowej lub jakiś zorganizowanych zajęć, na których są obecne dzieci w różnym wieku, bystre dziecko nawiążę kontakt ze starszymi od siebie, a ci z kolei chętnie będą się z nim bawić i rozmawiać. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.