Krew z odbytu w ciąży: przyczyny i leczenie

Krew z odbytu w ciąży może pojawić się z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną są zaparcia oraz hemoroidy, ale może się zdarzyć, że to zwiastun poważnej choroby. Zdecydowanie nie należy jej lekceważyć. Każda kobieta, która zauważy krew z odbytu w ciąży powinna powiedzieć o tym lekarzowi. Dlaczego to ważne?

Krew z odbytu, czyli obecność świeżej krwi lub skrzepów krwi w stolcu, pojawia się wskutek krwawienia z odbytu lub jelita. Ustalenie źródła problemu jest ważne, stąd kwestii tej należy się przyjrzeć bliżej. Obecność świeżej krwi na papierze toaletowym, pasma świeżej krwi na stolcu, a także świeża krew w muszli klozetowej najpewniej oznaczają krwawienie z odbytu. Z kolei skrzepy krwi lub krew obecna w stolcu, wymieszana z masą kałową, może świadczyć o tym, że do krwawienia doszło w świetle jelita.

Krew z odbytu w ciąży: przyczyny

Najczęstszą przyczyną krwawienia z odbytu w ciąży są hemoroidy, szczelina odbytu, a także zaparcia.

Choroba hemoroidalna (oznaczająca obecność żylaków odbytu, powszechnie nazywanych hemoroidami) dotyka nawet co czwartą ciężarną, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Szczelina odbytu, czyli pęknięcie błony śluzowej, rozwija się u około 1 na 100 pacjentek.

Zaparcia to jedna z typowych dolegliwości, które nękają kobiety w ciąży. Przyczyną są zarówno zmiany hormonalne i ucisk macicy na jelita, jak i styl życia oraz sposób odżywiania. Zaparcia nie tylko mogą skutkować pęknięciem skóry, w efekcie czego pojawia się krew z odbytu, ale i sprzyjają zarówno pojawianiu się żylaków odbytu, jak i szczeliny odbytu. To dlatego należy im zapobiegać.

Aby zmniejszać ryzyko pojawienia się krwi z odbytu w ciąży, należy zredukować ryzyko wystąpienia żylaków odbytu lub szczeliny odbytu, czyli nie dopuszczać do zaparć. Co robić? Stosować dietę bogato resztkową, zawierającą błonnik. Bardzo ważne jest optymalne nawodnienie organizmu. Nie należy również zwlekać z chodzeniem do toalety. Nie mniej istotna jest aktywność fizyczna.

Inne przyczyny pojawiania się krwi z odbytu w ciąży to:

  • polipy jelita grubego,zmiany zapalne,
  • wrzody odbytnicy,zapalenie odbytnicy,
  • rak jelita grubego, nowotwór okrężnicy,
  • zmiany naczyniowe (angiodysplazja),
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • uchyłkowatość jelita grubego.

Na choroby układu pokarmowego, a co za tym idzie na krwawienie z jelit wskazuje między innymi śluz z krwią z odbytu w ciąży, biegunki, bóle brzucha i wzdęcia.   

Krew z odbytu w ciąży: diagnostyka

Krew z odbytu w ciąży obserwuje wiele ciężarnych, ponieważ hemoroidy czy zaparcia są typowymi dolegliwościami ciążowymi. Choć nie są to sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu, sytuacje należy kontrolować.

W przypadku pojawienia się krwawienia z odbytu konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Podstawą diagnostyki jest wywiad. Lekarz zapyta o kolor krwi, jej ilość, a także jej obecność (na papierze toaletowym, w muszli klozetowej, wymieszana ze stolcem).

Lekarz może skierować pacjentkę do specjalisty, który wykona badanie jelita grubego. Najlepiej by był to proktolog lub chirurg. Najprostsze jest badanie per rectum, czyli bezpośrednia ocena placem przez odbyt. Diagnostyka może być uzupełniona wziernikowaniem anoskopem (krótkim aparatem) lub rektoskopem (nieco dłuższym aparatem).

Dowiedz się, jakie są najczęstsze choroby występujące w ciąży

Zobacz wideo

Krew z odbytu w ciąży: leczenie

Choć krwawienie z odbytu w ciąży zwykle nie zwiastuje groźnych sytuacji i nie wpływa negatywnie na płód, nie można go lekceważyć. Każda kobieta, która zauważy krew z odbytu w ciąży, powinna się skonsultować z lekarzem. To ważne, ponieważ choroby, które stanowią przyczynę zjawiska, mogą być niebezpieczne tak dla matki, jak i dziecka.

Z lekarzem należy skonsultować się, jeśli krwawienie jest obfite lub towarzyszą mu niepokojące objawy, takie jak nudności, bóle brzucha, wymioty lub gorączka. Wizyty u specjalisty wymaga również sytuacja, gdy trudno ustalić, czy źródłem krwawienia jest odbyt czy pochwa lub obserwuje się wydalenie czarnego stolca. Może to wynikać z krwawienia w przewodzie pokarmowym.Do szybkiego spotkania z lekarzem powinno skłonić pojawienie się objawów wskazujących na utratę znacznej ilości krwi. To spadek ciśnienia tętniczego krwi (niskie ciśnienie), bladość, osłabienie, przyspieszenie czynności serca.

Krew z odbytu często jest objawem choroby, która wymaga leczenia. Chorobę hemoroidalną leczy się zachowawczo, środkami stosowanymi miejscowo. Krwawienie z uchyłków najczęściej nie wymaga leczenia. Choroby zapalne wymagają leczenia farmakologicznego. Polipy mogą być leczone endoskopowo, zaś rak jelita grubego wymaga interwencji chirurgicznej. Wykrycie przyczyny krwawienia z odbytu w ciąży jest zatem kluczowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.