Grafomotoryka: ćwiczenia to podstawa!
Ćwiczenia grafomotoryczne mają na celu przygotowanie dziecka do sprawnej nauki pisania, która rozpoczyna się na wczesnym etapie edukacyjnym. Aby dziecko mogło z łatwością opanować sztukę pisania musi posiadać duże zdolności manualne, co nie jest wcale takie proste i oczywiste. Dziecko, które nie wykonywało wcześniej ćwiczeń i nagle dostaje do ręki pióro lub długopis w celu nauki pisania, nie jest w stanie odtworzyć precyzyjnie znaków, a często nawet poprawnie trzymać ołówka. Najpierw musi osiągnąć pewien poziom sprawności dłoni, aby móc wykonać postawione przed nim zadanie. W tym właśnie pomagają ćwiczenia grafomotoryczne, które w przeważającej mierze polegają na rysowaniu. Dzięki nim dziecko uczy się władać długopisem lub ołówkiem. Stopniowo nabiera w tym wprawy, sprawniej i precyzyjniej zaczyna posługiwać się narzędziem pisarskim. Dopiero po takim przygotowaniu jest wstępnie gotowe do rozpoczęcia nauki pisania.
Ćwiczenia grafomotoryczne dla 3 latków. Od czego zacząć?
Ćwiczenia grafomotoryczne dla 3 latków to przede wszystkim ćwiczenia manualne. Mają one na celu usprawnienie dłoni, ich rozluźnienie. Mogą polegać np. na lepieniu z plasteliny czy modeliny. Warto również układać z dzieckiem różnego typu układanki. Każda zabawa angażująca dłonie dziecka, będzie miała pozytywny wpływ na rozwój grafomotoryki. Na tym etapie można wprowadzać już pierwsze kolorowanki. Ważne, aby miały one wyraźne kontury, co ułatwi dziecku poprawne ich wypełnienie. Możemy również podjąć próbę rysowania szlaczków. Ciekawym zajęciem angażującym najmłodsze dzieci może stać się również obrysowywanie dłoni i stóp.
Ćwiczenia grafomotoryczne dla 4 latków. Poziom trudności dostosowany do wieku
Ćwiczenia grafomotoryczne dla 4 latków to tak naprawdę kontynuacja ćwiczeń dla 3 latków, tylko w bardziej zaawansowanej formie. W dalszym ciągu warto posługiwać się różnymi kolorowankami. Można podjąć próbę tworzenia obrazków poprzez łączenie kropek. To pozwoli nam ocenić, czy dziecko wkłada odpowiednią ilość siły w malowanie, czy jego mięśnie nie są zbyt luźne lub zanadto spięte. Warto także tworzyć różnego typu wyklejanki i wydzieranki, które prócz rozwoju manualnego pobudzają kreatywność u przedszkolaków.
Ćwiczenia grafomotoryczne dla 5 latków. Nie tylko rysowanie!
Ćwiczenia grafomotoryczne dla 5 latków mogą mieć już bardziej zaawansowany charakter. Pod okiem opiekuna warto wówczas poćwiczyć z maluchem wycinanie różnych kształtów. Ciekawym sposobem na rozwój sprawności palców może być także nawlekanie koralików na nitkę - tworząc barwny naszyjnik ulepszamy u dziecka tzw. chwyt pęsetkowy, który po raz pierwszy pojawia się jeszcze w okresie niemowlęcym. Pamiętajmy również, że do rozwoju sprawności manualnych przyczynia się wykonywanie przez dziecko codziennych czynności. Nie wyręczajmy zatem pociechy w ubieraniu, zapinaniu guzików czy sznurowaniu butów. Te prozaiczne czynności mają wielki wpływ na budowanie prawidłowej motoryki u naszego dziecka.
Ćwiczenia grafomotoryczne dla 6 latków
Ćwiczenia grafomotoryczne dla 6 latków muszą być już bardziej skomplikowane i wciągające, aby mogły zainteresować malucha na dłużej. Ciekawym pomysłem może być układanie origami, które stanie się później ozdobą w pokoju dziecka. Dla dzieci, które nieźle radzą sobie z pracami manualnymi dobrym pomysłem może być wyszywanie w materiale. Można w ten sposób stworzyć ciekawe prezenty dla mamy lub babci, jednocześnie ćwicząc sprawność dłoni i nadgarstków. Na płynny ruch nadgarstków wpływać może także rzucanie do celu. Aby ograniczyć ewentualne zniszczenia, warto z dzieckiem wykonać kulki z gazety, którymi będzie musiało ono następnie trafić do kosza. Ćwiczenia grafomotoryczne można wykonywać prawie wszędzie. Wystarczy tylko chęć i kreatywne podejście do tematu. Powodzenia!
Zobacz też: Bunt czterolatka? "Kiedy wpadnie w szał, krzyczy, gryzie, kopie, brzydko mówi, płacze"