Nauka czytania i pisania przez gry i zabawy aktywizujące

Nauka czytania i pisania to dla dziecka poważne wyzwanie. Doradzimy ci, w jaki sposób możesz pomóc maluchami w opanowaniu tych umiejętności. Oto kilka pomysłów, dzięki którym połączycie naukę z zabawą!

Opanowanie alfabetu to jedna z podstawowych umiejętności – bez niej nie jest możliwe dalsze zdobywanie wiedzy. Jest to też pierwsze tak duże wyzwanie w życiu dziecka. Dlatego tak ważne jest, by wspierać je podczas nauki pisania i czytania.

Nauka czytania – jakich błędów unikać?

Istnieje kilka grzechów, które popełniają nawet niektórzy nauczyciele. Przede wszystkim musisz pamiętać, że nauka czytania i pisania to nie tylko „nauczenie literek". Podstawą jest dobre nazywanie liter. W początkowych etapach edukacji nie powinno się mówić o nazwach liter, a ich głoskowych odpowiednikach. Dlatego pokazując dziecku literę „c", powiedz, że to literka „c", a nie „ceee". To właśnie dźwięk /c/, a nie /ceee/, dziecko musi wpasować w czytane lub pisane wyrazy.

Drugi z grzechów to nadmiar szlaczków, nie zawsze sensownych. Oczywiście, dziecko musi ćwiczyć motorykę małą. Motoryka mała ma wpływ nie tylko bezpośrednio na pisanie, ale ogólnie na czytanie i pisanie, a nawet ogólny rozwój mowy. Zauważ jednak, że jest mnóstwo sposobów ćwiczenia jej. Zwłaszcza gdy twoje dziecko nie jest zbyt chętne, nie zmuszaj go do wymyślnych szlaczków. Staraj się wybierać te, które przypominają kształty lub choć pewne krągłości liter.

Doskonalenie czytania i pisania poprzez gry i zabawy

To naprawdę szerokie zagadnienie. Na rynku istnieje mnóstwo wspaniałych pozycji, które możesz dopasować do wieku i umiejętności swojej pociechy. Jedne z nich będą przypominać dziecku o tym, że faktycznie się uczy, inne naukę zakamuflują dobrą zabawą. Wybierz książeczki odpowiadające zainteresowaniom malucha. Szukaj ich pod adresem https://www.empik.com/ksiazki/wiek-6-8/do-nauki-pisania-i-liczenia,31311105,s. Poznawanie liter w towarzystwie uroczych zwierzątek czy bohaterów ulubionych bajek będzie dla dziecka wspaniałą przygodą. Nauka połączona z zabawą przynosi najlepsze efekty!