Pluskwy. Jak wyglądają? Jak się ich pozbyć?

Pluskwy są w domach bardzo uciążliwymi nieproszonymi gośćmi. Żywią się ludzką krwią, stąd bliskie spotkanie z nimi pozostawia na ciele pamiątki w postaci małych, zaczerwienionych śladów, które do złudzenia przypominają ślad po ugryzieniu komara czy alergię.

Pluskwy, czyli pluskwy domowe (Cimex lectularius), to gatunek owadów należących do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych. Historia ich istnienia sięga czasów sprzed naszej ery. Wówczas pluskwy żywiły się krwią nietoperzy. Kiedy jaskinie stały się schronieniem dla ludzi, pasożyty zmieniły swoje upodobania - polubiły ludzi. Z inwazją tych małych stworzeń walczymy do dziś.

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwa przypomina pestkę jabłka - rozmiarem, kształtem i kolorem. Ma nie więcej niż siedem milimetrów długości, trzy pary odnóży zakończonych pazurkami, pozwalającym przyczepić się skóry. Na głowie pluskwy można dostrzec czułki i oczy. Insekty nie posiadają skrzydeł.

Osobniki, które są wygłodniałe (nie odżywiały się przez jakiś czas), mogą być w kolorze blado-żółtym. Po ugryzieniu zmieniają swoją barwę na ciemnobrązową. Pluskwy pobierają krew co kilka dni, choć w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć kilka miesięcy. Pluskwy potrafią również ulegać hibernacji. Dzieje się tak, gdy przez dłużej niż kwartał nie mogą znaleźć gospodarza.

Samice pluskwy produkują zazwyczaj od dwóch do trzech jaj dziennie. Ponieważ żyją kilka miesięcy, każda składa nawet 500 jaj. Można je znaleźć w szparach i ciemnych miejscach. Okres rozwoju - od jaja do dojrzałej pluskwy - w temperaturze pokojowej trwa jeden-dwa miesiące.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Po ugryzieniu pluskwy na ciele pojawia się mała plamka i zaczerwienienie. Towarzyszy jej świąd, czasem pieczenie. Ponieważ pluskwa wstrzykuje do krwi człowieka substancję znieczulającą, ranki nie są bolesne. Ślady po ukąszeniach pluskwy rzadko są pojedyncze - najczęściej pojawiają się w grupach, układają się w jednej linii.

Pięć domowych sposobów na złagodzenie ukąszeń owadów - przetestuj i wybierz najlepszy dla siebie:

Zobacz wideo

Pluskwy pasożytują na odsłoniętych częściach skóry, najczęściej na brzuchu, szyi, ramionach, plecach i klatce piersiowej, nogach i stopach. Choć ugryzienie pluskwy manifestuje się zwykle jako mała, zaczerwieniona plamka, mogą pojawić się inne dolegliwości, w tym reakcja alergiczna. Wtedy obserwuje się duże, owalne ślady otoczone rumieniem lub bąble wypełnione płynem surowiczym. Może również dojść do nadkażeń zmian uszkodzonych wskutek drapania.

Aby zminimalizować dokuczliwe swędzenie w miejscu ugryzienia pluskwy, warto sięgnąć po preparaty, które łagodzą dolegliwości. Są to te same produkty apteczne, które stosuje się na ugryzienia komarów. Ślady po spotkaniu z pluskwą znikają po kilku dniach samoistnie.

Pluskwa - jak ją znaleźć?

Ukąszenie pluskwy przypomina ślad po ugryzieniu przez kleszcze, wszy czy pchły. Aby mieć pewność co do przyczyny zmiany, należy znaleźć w domu żywe lub martwe pluskwy, jaja lub skorupki jaj, niewielkie ciemne lub brunatne plamki na materacach i prześcieradłach bądź w innych miejscach.

Na pluskwy można natknąć się, przeszukując pomieszczenie. Czasem na ich ślad może naprowadzić węch. Insekty w dolnej partii swojego ciała posiadają gruczoł produkujący oleisty płyn. Kiedy są zaniepokojone, wydzielają woń przypominającą gnijące maliny. To jeden z sygnałów, że w domu żyją pluskwy. Z kolei przy intensywnej aktywności owadów można wyczuć mdły, słodki zapach, który przypomina migdały.

Sprawdzając, czy są pluskwy w domu, należy przeszukać mało dostępne miejsca. Ze względu na swój niewielki i lekko spłaszczony kształt ciała, pluskwa może przemieścić się między pęknięciami i szczelinami. Pasożyty te przebywają najczęściej w łóżkach, w meblach tapicerowanych, w zgięciach materiałów, w listwach podłogowych, w pościeli, między książkami, w obrazach, w materacach, w szczelinach, żaluzjach, pod boazerią, pod tapetami.

Co odstrasza pluskwy?

Jeśli w mieszkaniu są pluskwy, należy je wyeliminować. Co robić? Aby pozbyć się pluskiew z domu należy:

  • oczyścić całe pomieszczenie. Wyprać pościel, firany, zasłony,
  • sprawdzić odzież,
  • sięgnąć po specjalne środki owadobójcze, które można kupić w sklepach z chemią gospodarczą,
  • pluskwy odstrasza intensywny zapach kurkumy, goździków czy mięty. Pomogą również olejki eteryczne,
  • przy inwazji pluskiew warto poprosić o pomoc firmę, która z insektami rozprawi się w sposób profesjonalny. To metoda zdecydowanie najbardziej skuteczna.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.