Otyłość brzuszna - jak pozbyć się problemu?

Otyłość brzuszna, zwana także otyłością trzewną, ale także żartobliwie beercepsem czy brzuszkiem piwnym, nie jest powodem do żartów. Okazuje się, że "oponka" na brzuchu nie tylko wpływa na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie, ale i jest bardziej niebezpieczna niż tkanka tłuszczowa zgromadzona w innych częściach ciała. Kiedy mówi się o otyłości brzusznej? Jakie się z nią wiążą zagrożenia? Jak się pozbyć problemu?

Otyłość brzuszna, nazywana też centralną, trzewną, androidalną, otyłością typu jabłka, otyłością typu męskiego jest przewlekłą chorobą, która cechuje się patologicznym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha i klatki piersiowej. Jest związana z nadmiernym rozwojem tkanki tłuszczowej i zwiększeniem masy ciała znacznie powyżej prawidłowych wartości, które są przyjęte dla płci i wieku.

Czy otyłość mamy wpisaną w genach?

Zobacz wideo

Otyłość typu jabłka najczęściej jest problemem mężczyzn. Otyłość brzuszna u dzieci czy otyłość brzuszna u kobiet zdarza się rzadziej. Powodem są hormony oraz struktura i rozłożenie tkanki tłuszczowe. U mężczyzn tkanka tłuszczowa obejmuje pas brzucha i klatki piersiowej. U kobiet tłuszcz zwykle odkłada się na biodrach, pośladkach oraz udach (typu gruszka, otyłość tzw. pośladkowo-udowa).

Dr n. med. Agnieszka Padjas, specjalista chorób wewnętrznych z Kliniki Alergii i Immunologii Collegium Medicum UJ podkreśla, że otyłość prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych, ale oprócz ilości tkanki tłuszczowej znaczenie ma również jej rozmieszczenie. Zgromadzenie tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej ma większe znaczenie patologiczne niż równomierne rozłożenie lub zgromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy bioder i pośladków.

Otyłość brzuszna - zagrożenia i powikłania

Otyłość brzuszna nie tylko wpływa na samopoczucie czy codzienne funkcjonowanie, ale i może prowadzić do kłopotów ze zdrowiem. Jakie się z nią wiążą zagrożenia i powikłania? To:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • choroby metaboliczne (na przykład hiperlipidemia),
  • choroby układu krążenia (na przykład choroba wieńcowa, zawał serca),
  • choroby naczyń (na przykład miażdżyca, zawał mózgu),
  • choroby narządu ruchu (np. choroba zwyrodnieniowa stawów).

Kiedy mówi się o otyłości brzusznej?

Pierwszy stopień otyłości brzusznej rozpoznaje się, gdy obwód pasa mierzony centymetrem krawieckim wynosi co najmniej 94 cm u mężczyzny i 80 cm u kobiety. O drugim stopniu otyłości brzusznej mówi się, gdy obwód brzucha u mężczyzny wynosi co najmniej 102 cm i 88 cm u kobiety.

Aby określić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, należy ustalić stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Wartość większa niż 1 u mężczyzn i 0,85 u kobiet także świadczy o otyłości brzusznej.

Otyłość brzuszna - przyczyny

Głównymi przyczynami otyłości brzusznej są nieodpowiedni styl życia, brak aktywności sportowej, nieodpowiednia dieta, a także stosowanie niektórych leków (na przykład hormonalnych).

Nie bez znaczenia jest podłoże genetyczne, hormonalne (zaburzenia hormonalne u kobiet, menopauza) oraz psychiczne (na przykład przewlekły stres, podczas którego uwalnia się więcej hormonu odpowiedzialnego za gromadzenie tłuszczu w komórkach (neuropeptydu Y). Ten wraz z kortyzolem powoduje otyłość brzuszną.

Jak pozbyć się otyłości brzusznej?

Co robić, by pozbyć się otyłości brzusznej? Z pewnością najważniejsza jest dieta i zmiana nawyków żywieniowych. Warto również postawić na aktywności fizyczną, a także higieniczny tryb życia. Podstawą jest regularne spożywanie posiłków w liczbie 4-5 posiłków dziennie. Porcje powinny być nieduże.

Warto też się ruszać. Aby cieszyć się z efektów, ćwiczenia należy wykonywać systematycznie, minimum 3 razy w tygodniu, przez przynajmniej 40 minut. Rodzaj aktywności fizycznej musi być dostosowany do możliwości danej osoby. Najlepsze formy aktywności ruchowe dla osób otyłością brzuszną to: spacer, jogging, marsz na stepperze, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking.

Sprzymierzeńcem zdrowia i kondycji jest higieniczny tryb życia. Bardzo ważna jest optymalna ilość regenerującego snu oraz unikanie stresu. Warto pamiętać o relaksie, hobby i przyjemnościach.

Otyłość brzuszna - dieta  

Kluczowa w leczeniu otyłości brzusznej jest dieta. Ta powinna opierać się na produktach z niskim indeksem glikemicznym oraz ograniczeniu tłuszczu. Co włączyć do jadłospisu, a co wykluczyć?

Osoby z otyłością brzuszną powinny wybierać białe mięso, ryby morskie, chude wędliny, pieczywo razowe oraz warzywa o niskim indeksie glikemicznym. Należy tym samym eliminować słodycze, wysoko przetworzoną żywność, białe pieczywo i produkty mączne, bardzo słodkie owoce i warzywa o wysokim indeksie glikemicznym, tłuste potrawy oraz alkohol.

Więcej o: