Ćwiczenia dla dzieci w domu. Równoważne, rozciągajace i inne, czyli gimnastyka w domu

Ćwiczenia dla dzieci w domu to sposób na rozładowanie nadmiaru energii naszych pociech i ważny element w dbaniu o ich zdrowie. Kiedy pogoda nie sprzyja lub zwyczajnie nie możemy wyjść z domu, wówczas warto podjąć sportowe wyzwanie na miejscu.

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci, czyli jak ćwiczyć w czterech ścianach?

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci to doskonały pomysł na czynne spędzanie czasu w domu. Większość aktywności nie wymaga skomplikowanych przyrządów czy akcesoriów, można je wykonywać w każdej chwili, nawet przy ograniczonej przestrzeni. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze przykłady ćwiczeń dla dzieci w różnym wieku:

 1. Pajacyki - to doskonały sposób na rozgrzanie większej ilości mięśni jednocześnie;
 2. Podskoki raz na jednej, raz na drugiej nodze - ćwiczenie poprawia koordynację i równowagę;
 3. Wymachy ramionami - naśladowanie pływaków to doskonały sposób na przygotowanie dzieci na przyszłe wyprawy na basen;
 4. Przysiady - to ćwiczenie trudniejsze, ale doskonale wzmacniające mięśnie dolnych partii ciała;
 5. Taniec przy energicznej muzyce - pozwala wzmacniać poczucie rytmu, równowagi i koordynację.

Ćwiczenia rozciągające dla dzieci, czyli co na początek i koniec treningu

Każdy wartościowy trening należy rozpocząć i zakończyć serią, która wspiera mięśnie. Aby wykonać ćwiczenia rozciągające dla dzieci, nie trzeba zaopatrywać się w żadne sprzęty:

 • usiądźcie razem na ziemi i wykonujcie skłony do stóp. Nogi niech będą złączone razem i wyprostowane w kolanach;
 • stojąc wykonujcie wypad raz na jedną nogę, raz na drugą;
 • siedząc po turecku wyciągnijcie prawą rękę do góry, a następnie skierujcie ją, jak najbardziej w lewą stronę. To samo robimy z drugą ręką;
 • spróbujcie złapać swoje ręce za plecami, wykonując tzw. agrafkę;
 • wykonajcie ostrożnie kilka obrotów głową w jedną i drugą stronę.

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci. Co możemy wykorzystać do zabawy?

Aby urozmaicić ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci, możemy wykorzystać w nich różne znajdujące się w domu rekwizyty. Takie zabawy z wykorzystaniem dodatkowych akcesoriów na pewno bardziej zachęcą maluchy do współpracy. Jak zorganizować dynamiczne zajęcia z użyciem zabawek lub innych przedmiotów codziennego użytku?

 1. Stwórz tor przeszkód - wystarczy wybrać kilka misiów i ułożyć je na dywanie w odległości około 70 cm, tak aby maluch swobodnie mógł się między nimi poruszać. Następnie urządź zawody, w tym kto pierwszy pokona slalom.
 2. Wykonaj prowizoryczny kosz - wystarczy np. pojemnik używany na co dzień do przechowywania zabawek - i zorganizuj zawody na celność rzutów.
 3. Rozłóż na podłodze poduszki lub niewielkie ręczniki - niech będą one bezpiecznymi punktami. Pozostała część podłogi to aktywny wulkan. Musicie tak skakać po bezpiecznych punktach, by nie wpaść do krateru i na siebie nawzajem.
 4. Zaproponuj zabawę w chowanego - kreatywnie wykorzystajcie każdą przestrzeń, by znaleźć najlepszą kryjówkę.

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci w domu. Dlaczego warto to robić? 

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci w domu to jedna z możliwości aktywnego spędzania czasu. Oprócz kształtowania różnych umiejętności i polepszenia sprawności, pozwalają spożytkować nadmiar energii, pobudzić trawienie, a tym samym polepszyć apetyt (co może okazać się bardzo korzystne, zwłaszcza u niejadków). Odpowiednia porcja ćwiczeń pozytywnie wpływa także na sen u dzieci, które miewają kłopoty z zasypianiem lub zbyt szybkimi pobudkami. Wspólne podejmowanie aktywności w domu pozwala także wzmocnić więzi między rodzicem a dzieckiem. Dlatego starajmy się codziennie, choć przez pół godziny zaangażować się wraz z maluchem w takie zabawy.

Zobacz wideo Ćwiczenia dla dzieci

Ćwiczenia równoważne dla dzieci, czyli o kontroli stabilności postawy ciała

Ćwiczenia równoważne dla dzieci mają wyjątkowo dobry wpływ na kształtującą się postawę i równowagę młodego człowieka. Aby je zorganizować samodzielnie w domu wystarczy odrobina wyobraźni i chęci:

 1. Jeśli posiadasz dywan, na którym widoczne są wyraźne linie, zachęć dziecko aby zaczęło się poruszać po jednej z nich. Wykonując ćwiczenie ręce może mieć wyciągnięte na boki, aby ułatwić złapanie równowagi.
 2. Spróbuj wraz z dzieckiem stanąć na jednej nodze, a drugą kreślić w powietrzu różne wzory: cyfry, litery, abstrakcyjne esy-floresy.
 3. Wykorzystaj duży ręcznik, który złożysz wzdłuż dwa razy, tak aby powstała dość szeroka linia. Następnie poproś dziecko, aby poruszało się po linii jednocześnie podrzucając obiema rękami małą piłeczkę.
Więcej o: