Ćwiczenia ruchowe dla dzieci, czyli jak ćwiczyć w czterech ścianach?
Ćwiczenia ruchowe dla dzieci to doskonały pomysł na czynne spędzanie czasu w domu. Większość aktywności nie wymaga skomplikowanych przyrządów czy akcesoriów, można je wykonywać w każdej chwili, nawet przy ograniczonej przestrzeni. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze przykłady ćwiczeń dla dzieci w różnym wieku:
- Pajacyki - to doskonały sposób na rozgrzanie większej ilości mięśni jednocześnie;
- Podskoki raz na jednej, raz na drugiej nodze - ćwiczenie poprawia koordynację i równowagę;
- Wymachy ramionami - naśladowanie pływaków to doskonały sposób na przygotowanie dzieci na przyszłe wyprawy na basen;
- Przysiady - to ćwiczenie trudniejsze, ale doskonale wzmacniające mięśnie dolnych partii ciała;
- Taniec przy energicznej muzyce - pozwala wzmacniać poczucie rytmu, równowagi i koordynację.
Ćwiczenia rozciągające dla dzieci, czyli co na początek i koniec treningu
Każdy wartościowy trening należy rozpocząć i zakończyć serią, która wspiera mięśnie. Aby wykonać ćwiczenia rozciągające dla dzieci, nie trzeba zaopatrywać się w żadne sprzęty:
- usiądźcie razem na ziemi i wykonujcie skłony do stóp. Nogi niech będą złączone razem i wyprostowane w kolanach;
- stojąc wykonujcie wypad raz na jedną nogę, raz na drugą;
- siedząc po turecku wyciągnijcie prawą rękę do góry, a następnie skierujcie ją, jak najbardziej w lewą stronę. To samo robimy z drugą ręką;
- spróbujcie złapać swoje ręce za plecami, wykonując tzw. agrafkę;
- wykonajcie ostrożnie kilka obrotów głową w jedną i drugą stronę.
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci. Co możemy wykorzystać do zabawy?
Aby urozmaicić ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci, możemy wykorzystać w nich różne znajdujące się w domu rekwizyty. Takie zabawy z wykorzystaniem dodatkowych akcesoriów na pewno bardziej zachęcą maluchy do współpracy. Jak zorganizować dynamiczne zajęcia z użyciem zabawek lub innych przedmiotów codziennego użytku?
- Stwórz tor przeszkód - wystarczy wybrać kilka misiów i ułożyć je na dywanie w odległości około 70 cm, tak aby maluch swobodnie mógł się między nimi poruszać. Następnie urządź zawody, w tym kto pierwszy pokona slalom.
- Wykonaj prowizoryczny kosz - wystarczy np. pojemnik używany na co dzień do przechowywania zabawek - i zorganizuj zawody na celność rzutów.
- Rozłóż na podłodze poduszki lub niewielkie ręczniki - niech będą one bezpiecznymi punktami. Pozostała część podłogi to aktywny wulkan. Musicie tak skakać po bezpiecznych punktach, by nie wpaść do krateru i na siebie nawzajem.
- Zaproponuj zabawę w chowanego - kreatywnie wykorzystajcie każdą przestrzeń, by znaleźć najlepszą kryjówkę.
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci w domu. Dlaczego warto to robić?
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci w domu to jedna z możliwości aktywnego spędzania czasu. Oprócz kształtowania różnych umiejętności i polepszenia sprawności, pozwalają spożytkować nadmiar energii, pobudzić trawienie, a tym samym polepszyć apetyt (co może okazać się bardzo korzystne, zwłaszcza u niejadków). Odpowiednia porcja ćwiczeń pozytywnie wpływa także na sen u dzieci, które miewają kłopoty z zasypianiem lub zbyt szybkimi pobudkami. Wspólne podejmowanie aktywności w domu pozwala także wzmocnić więzi między rodzicem a dzieckiem. Dlatego starajmy się codziennie, choć przez pół godziny zaangażować się wraz z maluchem w takie zabawy.
Zobacz wideo
Ćwiczenia dla dzieci
Ćwiczenia równoważne dla dzieci, czyli o kontroli stabilności postawy ciała
Ćwiczenia równoważne dla dzieci mają wyjątkowo dobry wpływ na kształtującą się postawę i równowagę młodego człowieka. Aby je zorganizować samodzielnie w domu wystarczy odrobina wyobraźni i chęci:
- Jeśli posiadasz dywan, na którym widoczne są wyraźne linie, zachęć dziecko aby zaczęło się poruszać po jednej z nich. Wykonując ćwiczenie ręce może mieć wyciągnięte na boki, aby ułatwić złapanie równowagi.
- Spróbuj wraz z dzieckiem stanąć na jednej nodze, a drugą kreślić w powietrzu różne wzory: cyfry, litery, abstrakcyjne esy-floresy.
- Wykorzystaj duży ręcznik, który złożysz wzdłuż dwa razy, tak aby powstała dość szeroka linia. Następnie poproś dziecko, aby poruszało się po linii jednocześnie podrzucając obiema rękami małą piłeczkę.