WF w domu. Jak przeprowadzić lekcję WF online?

WF w domu stał się w ostatnim czasie popularny. W dużej mierze spowodowane jest to sytuacją, w której niepotrzebne wychodzenie z domu nie jest wskazane. Czy dzieci są zmuszone do siedzenia przed telewizorem lub komputerem? Oczywiście, że nie.

WF online - czy jest to możliwe?

WF online - czy taka propozycja jest w ogóle wykonalna? Jeszcze dwie dekady temu większość zapytanych osób z dużym prawdopodobieństwem nie mogłaby się z tym zgodzić. Obecnie bardzo popularne są różnego rodzaju vlogi i webinary, gdzie profesjonalni trenerzy lub wręcz sportowcy próbują przekazać widzom wiedzę na temat różnych ćwiczeń, zarazić pasją do sportu, często też zachęcić do zakupu jakiegoś produktu, który ułatwia ćwiczenia lub do odwiedzenia prowadzonej przez nich siłowni czy klubu sportowego. Sfera związana z aktywnością fizyczną na dobre przeniosła się więc do Internetu. Lekcja WF bez problemu może się odbyć w domu - inspirowana przez nauczyciela wychowania fizycznego, jak również dzięki rodzicowi. Ma to kilka zasadniczych plusów:

 • łatwiejszy dostęp do instruktarzu sportowego
 • możliwość "ćwiczenia z najlepszymi''
 • mniejsze koszty udziału w ćwiczeniach
 • większy wybór sportów, które można uprawiać

W takiej sytuacji WF online przestaje być mrzonką, staje się za to interesującym pomysłem, który warto zafundować dzieciom wtedy, gdy chcemy aby w inny sposób spędzały czas, niż tylko przed ekranem tabletu lub telewizora. 

WF dla dzieci w domu. Jak zainteresować dzieci kulturą fizyczną w domu?

WF dla dzieci w domu jest dużym wyzwaniem dla szkół w sytuacji, gdy zajęcia odbywają się zdalnie. Stosunkowo łatwiej jest za pomocą dziennika elektronicznego i materiałów podpiętych na platformach do e-learningu sprawdzić zadanie z matematyki lub wypracowanie z języka polskiego, niż aktywność fizyczną, jednak i w tym przypadku można sobie poradzić.

Niektóre ze szkół działają w ten sposób, że udostępniają swoim uczniom linki z ćwiczeniami przeprowadzanymi przez gwiazdy sportu. Rozgrzewka siatkarska z Bartoszem Kurkiem, ćwiczenia do koszykówki z Marcinem Gortatem lub lekcje postawy bokserskiej, z którymś ze słynnych polskich pięściarzy? Jak najbardziej jest to możliwe i może podobać się młodzieży. 

Innym sposobem na WF w domu, wymagającym jeszcze więcej zaangażowania ze strony szkoły, jest bardziej aktywna działalność w sieci. Zdarza się, że na popularnych portalach społecznościowych tworzone są specjalne grupy dla uczniów poszczególnych szkół, gdzie WF dla dzieci w domu odbywa się poprzez zestawy ćwiczeń codziennie udostępniane społeczności. Udokumentowanie swoich sportowych poczynań poprzez filmik lub choćby zdjęcie we wskazanym czasie liczone jest jako ,,plus'' do aktywności.

Coraz częściej, pojawiają się serwisy, które aktualnie mają na celu propagowanie lekcji WF przeprowadzonych we własnym domu. Można je wykorzystać do zabawy online, w większej grupie dzieci, które losują jedno z zadanych ćwiczeń, później muszą zaś je wykonać, otrzymując przy tym punkty. 

Ćwiczenia dla zerówki w domu: ogólnorozwojowe

Ćwiczenia dla zerówki w domu to propozycje dla najmłodszych dzieci, które samodzielnie może przeprowadzić każdy rodzic. W tym wieku bardzo cenne są ćwiczenia ogólnorozwojowe i najlepiej, gdy łączą się z dobrą zabawą. Generalnie, ich celem jest zachowanie zdrowia, kondycji i uniknięcie problemów w przyszłości.

Przykładowe ćwiczenia to:

 • skłony
 • skłony z wyciągnięciem ręki do przeciwległej stopy
 • przysiady
 • pajacyki
 • krążenia kostek, bioder, nadgarstków
 • skręty tułowia
 • krążenia ramion
 • swobodny bieg w miejscu

Powyższe pomysły to absolutnie najbardziej podstawowe ćwiczenia, wprost idealne dla zerówki, do samodzielnego przeprowadzenia w domu. Oprócz nich, poleca się zabawy z kolorowymi kółkami, hula hop lub nieco zapomnianą skakankę. Trzeba jednak pamiętać, że wybór każdego z ćwiczeń musi być dostosowany do indywidualnych możliwości dziecka. Bywa, że w wieku 5 lat dzieci świetnie już skaczą na skakance, ale nie jest to regułą.

Zobacz wideo Ćwiczenia z piłką lekarską

Ćwiczenia dla 6 latka, wykonywane razem z rodzicem

Ćwiczenia dla 6 latka, wykonywane razem z rodzicem mogą pokrywać się z tym, co znamy jako trening ogólnorozwojowy. Pajacyki, brzuszki lub krążenia bioder równie dobrze mogą przydać się rodzicom, jak i dzieciom. Można jednak, postawić na bardziej kreatywny rodzaj wysiłku, gdzie dziecko będzie się świetnie bawić. Do takich zabaw należą możliwe do zastosowania, jako WF w domu:

 • samolot (dziecko kręci się wokół rodzica z rozłożonymi rękami, reagując na komendy)
 • zabawy z piłką (położenie się na piłce, turlanie jej, podrzucanie z rodzicem)
 • ćwiczenia polegające na regulacji oddechu

Ćwiczenia dla dzieci w domu - zalety

Ćwiczenia dla dzieci w domu mają liczne zalety. Przede wszystkim, wpływają na zdrowie maluchów i kształtują w nich ochotę do rywalizacji i uprawiania sportu. Dzięki nim, być może chętniej będą zaczynały dzień od pajacyków lub skakanki. Samo włączenie przez nie laptopa lub tabletu, będzie się równało ze sprawdzeniem nowych ćwiczeń na webinarze czy vlogu. Siła nawyku, wypracowana u przedszkolaków, może pozytywnie skutkować na wiele kolejnych lat. Ćwiczenia wykonywane z rodzicami lub za pośrednictwem Internetu, z gwiazdami sportu, będą ciekawsze niż te, które kojarzą się ze szkołą i salą gimnastyczną. Dodatkowo, WF w domu może być świetną okazją na wspólne spędzenie czasu dla całej rodziny.

Więcej o: