Co robić w domu przez dwa tygodnie? Ciekawe sposoby na nudę

Nie wiesz, co robić w domu przez dwa tygodnie? Dłuższy pobyt w czterech ścianach wcale nie musi być nudny! Wystarczy tylko dobrze zorganizować czas, by każdy z domowników był w pełni zadowolony.

Co robić w domu przez dwa tygodnie?

Czas, w którym należałoby unikać niepotrzebnego wychodzenia z domu, wielu z nas może napawać lekkim przerażeniem. Do tego dochodzi jeszcze opieka nad dzieckiem czy dziećmi, a te często rozpiera energia i zdecydowanie trudno im usiedzieć na miejscu. Co zrobić, by uchronić się przed kłopotliwymi pytaniami o to, kiedy wreszcie będzie można wyjść na plac zabaw, do kina czy odwiedzić ulubioną koleżankę? To proste! Tak zorganizować rodzinny dzień, by najmłodsi nie mieli kiedy ich zadawać.

Nuda w domu – jak z nią walczyć całą rodziną?

Nuda w domu potrafi być prawdziwą zmorą. Właśnie dlatego trzeba koniecznie pomyśleć nad tym, co można robić razem, w rodzinnym gronie i kreatywnie wykorzystać czas, angażując we wszystkie przedsięwzięcia nie tylko dzieci, ale i innych domowników.

  • Rodzinny seans                      

Skoro już jesteśmy razem w domu, czemu by nie nadrobić filmowych zaległości? Dzieci uwielbiają animacje, które, dzięki niebanalnemu humorowi i często bardzo ciekawej, a nieraz całkiem nieprzewidywalnej fabule, potrafią zaangażować także starszych odbiorców. Inną propozycją mogą być też aktorskie filmy familijne, które poruszają tematy bliskie najmłodszym lub opowiadają historie potrafiące wzbudzić ich zainteresowanie. Starsze dzieci z kolei mogą skorzystać na oglądaniu ekranizacji lektur, ponieważ dzięki nim lepiej zrozumieją i zapamiętają treść książki.

W przypadku planowanego seansu, warto odpowiednio przygotować miejsce. Dzieci mogą usiąść przed telewizorem z ulubionymi smakołykami czy napojami, a zgaszone światła (sprawdzi się to przede wszystkim wieczorem) sprawią, że poczują się jak w kinie.

  • Karaoke

Dzieci lubią śpiewać i na pewno znają znacznie więcej przebojów niż my, rodzice. Dobrym pomysłem będzie więc sięgnięcie po zestaw karaoke. Uczestnikami może zostać każdy, a próba odśpiewania linii melodycznej wylosowanego szlagieru na pewno będzie ciekawym doświadczeniem. Co więcej dostarczy sporo frajdy właśnie najmłodszym. Należy tylko pamiętać, by tego rodzaju konkursy urządzać za dnia, ponieważ wieczorem mogłyby przeszkadzać sąsiadom.

  • Wspólne gotowanie

Rodzice każdego dnia muszą przygotowywać posiłek. Czemu jednak nie zaangażować w pomoc przy pieczeniu czy gotowaniu dzieci? To będzie prawdziwa przygoda, bo pozwolimy najmłodszym o czymś zadecydować i dołożyć do konkretnego dania coś swojego. Zwykle o wspólnym przygotowywaniu któregoś z posiłków marzą dziewczynki, ale niewykluczone, że chłopiec także będzie zainteresowany pomocą w kuchni. Pamiętajmy – im bardziej fantazyjne danie będziemy tworzyć, tym mocniej zainteresujemy nim najmłodszych.

Zabawy w domu dla dzieci – kreatywność czy klasyka?

Zabawy w domu dla dzieci mogą przynieść sporo radości. Na pewno trudno nie zgodzić się z tym, że dzieci, zarówno te najmniejsze, jak i te trochę starsze, najbardziej kochają zabawę. Warto więc pomyśleć nad ciekawym sposobem spędzania czasu w rodzinnym gronie, który będzie zakładać kreatywną rozrywkę.

Zarówno gry planszowe, jak i karciane są obecnie bardzo zróżnicowane. Można wybrać którąś z prostych, klasycznych rozgrywek, lub też przejrzeć ofertę gier edukacyjnych, które wzbogacają wiedzę oraz kreatywność dziecka. Oczywiście, są też różnego rodzaju gry tematyczne, na przykład związane z ulubioną lekturą, animacją czy z dziedziny fantastyki, pomagające przenieść się na chwilę do niezwykłego świata.

  • Gry komputerowe i na konsolę

W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszą się przede wszystkim gry komputerowe, a także te, przeznaczone na konsolę. Chociaż zwykle chcielibyśmy, by dziecko raczej się od nich oderwało, warto poświęcić godzinę lub dwie na rodzinną rozgrywkę. Wtedy najmłodsi będą mogli robić to, co sprawia im prawdziwą radość, a jednocześnie spędzą czas z najbliższymi na zdrowej rywalizacji.

  • Zabawa w chowanego

Klasyczna zabawa w chowanego zawsze pozostaje aktualna. Szczególnie ciekawa będzie na dużej przestrzeni, pełnej zakamarków, ale nie bójmy się – nawet w niewielkim mieszkaniu dziecko znajdzie doskonałe schowki, takie jak szafa, kotara czy większe łóżko.

  • Quizy

W rodzinnym gronie można też przeprowadzić angażujący quiz. Zwykle pytania, które zawiera, są podzielone na określone dziedziny, a uczestnik musi na nie odpowiedzieć. Za każdą poprawną odpowiedź zdobywa punkty. Nie trzeba koniecznie kupować gotowego quizu – możecie przygotować go wcześniej sami i potem zaangażować w zabawę dziecko.

Idealnym sposobem na zabicie nudy okaże się też wspólne układanie puzzli. Możecie wybrać obrazek złożony z bardzo wielu elementów – wtedy zabawa potrwa jeszcze dłużej!

  • Domowy teatrzyk

Dla najbardziej kreatywnych maluchów świetnym sposobem na spędzenie czasu okaże się zabawa w domowy teatrzyk. Najpierw trzeba będzie przygotować scenę, rekwizyty, a wreszcie pacynki, które będą tam potem występować. Później pozostaje już tylko wystawianie kolejnych sztuk, a te z pewnością nigdy się nie znudzą.

Zobacz wideo Domowa ciastolina

Fajne rzeczy do zrobienia. Co jeszcze możesz podsunąć swojemu dziecku?

Fajne rzeczy do zrobienia mogą być całkiem prozaiczne, jednak dziecko nie zawsze musi na nie wpaść. A już nasza w tym głowa, żeby mu o nich przypomnieć.

  • Czytanie książek

Z najmłodszymi warto usiąść przy książeczce lub przeczytać im jakąś historię. Starsze dzieci doskonale poradzą sobie same. Bez trudu dobiorą też lekturę idealnie dopasowaną do ich czytelniczych preferencji. Oczywiście, zawsze możecie doradzać w kwestii kolejnych tytułów.

Kolorowe akcesoria, takie jak duże zestawy kredek, cienkopisów czy farb, skutecznie nakłaniają do tworzenia. Jeśli Wasze dzieci lubią rysować, na pewno chętnie spędzą wolny czas na tym zajęciu. Możecie też przygotowywać złożone obrazki wspólnie.

  • Wycinanie

Czas spędzony w domu na pewno pomoże w rozwijaniu kolejnych zdolności manualnych. Z papieru możecie wykonywać ozdobne serwetki i tylko od Was zależy, jakie wzory będą przyjmować. Innym sposobem okaże się wycinanie różnych kształtów z kolorowego papieru i przyklejanie ich na sztywną kartkę, by stworzyć w ten sposób wyjątkowe kompozycje.

Więcej o:
Copyright © Agora SA