Wśród filmowych produkcji dla młodzieży każdy dorastający człowiek znajdzie coś dla siebie. Ma przecież do dyspozycji wiele różnych gatunków: dramaty, komedie, filmy przygodowe, fantasy czy musicale. Do wyboru są propozycje z najnowszych produkcji, jak i sentymentalnej klasyki, która potrafi oczarować swym pięknem. Które filmy młodzieżowe warto zobaczyć?
W produkcjach młodzieżowych nie brakuje obrazów fantastycznonaukowych. Postęp technologiczny i wizja ludzkiego życia w bardziej odległej przyszłości potrafi przyciągnąć uwagę młodych odbiorców. Jakie filmy dla młodzieży z tego gatunku warto obejrzeć?
„Ready Player One”, reżyseria Steven Spielberg (2018)
Steven Spielberg przenosi na wielki ekran swoją wizję książki Ernesta Cline’a, tworząc wspaniałe widowisko, pełne akcji i efektów specjalnych. Bohaterami tej opowieści jest piątka nastolatków.
W 2045 roku normalne życie zostało zastąpione wirtualną rzeczywistością (OASIS), w której każdy posiada swojego avatara. Pewnego dnia twórca OASIS ogłasza konkurs - zwycięzca otrzyma wielką fortunę oraz kontrolę nad wirtualnym uniwersum. Wade (Tye Sheridan) wraz z przyjaciółmi wyruszają w pełną przygód podróż po wirtualnym świecie i wykonują zadania, przybliżające ich do zwycięstwa.
„The Maze Runner”, reżyseria Wes Ball (2014)
Thomas (Dylan O'Brien) to nastolatek, który pewnego dnia budzi się w nieznanym miejscu. Trafia do wioski, otoczonej wielkim murem, skrywającym niebezpieczny labirynt. Zupełnie nie pamięta nic ze swojego poprzedniego życia - tak samo, jak jego nowo poznani towarzysze. Nikt z nich nie wie, skąd się tam wzięli i jaki jest ich cel. Chłopcy nie mają łatwego życia i codziennie starają się przetrwać w trudnych warunkach. Każdego poranka najstarsi z nich próbują bezskutecznie odnaleźć wyjście z labiryntu. Nadzieja przychodzi wraz z pojawieniem się Teresy (Kaya Scodelario), która trafia do ich strefy z tajemniczymi zapiskami w dłoni.
Pełne humoru, a czasem i wzruszeń fajne filmy dla młodzieży często opowiadają o życiu w szkole i konfliktach z rówieśnikami. Wśród nich można odnaleźć wiele produkcji komediowych. Które w szczególności spodobają się nastolatkom?
„Wild Child”, reżyseria Nick Moore (2008)
Historia szesnastoletniej dziewczyny, Poppy Moore (Emma Roberts), która na co dzień cieszy się życiem bogaczki, spędzającej czas na zabawie. Pewnego dnia, po wyjątkowo hucznej imprezie, ojciec postanawia wysłać córkę do szkoły z internatem. Ma nadzieję, że wyjazd z Los Angeles do Wielkiej Brytanii pomoże jej w nauce dobrych manier i wpłynie na trudny charakter. Dziewczyna wcale nie zamierza zostać w szkole na długo i bardzo stara się, by szybko ją wyrzucili. Z czasem zaczyna jednak zastanawiać się, czy nie warto zmienić swojego zachowania.
„10 Things I Hate About You”, reżyseria Gil Junger (1999)
Zabawna opowieść, bazująca na sztuce Williama Szekspira "Poskromienie złośnicy". Akcja rozgrywa się w niewielkim mieście, a jej bohaterami są uczniowie szkoły średniej. Wszystko zaczyna się od chwili, gdy rozwiedziony ojciec zabrania młodszej córce umawiać się na randki, do momentu, aż jej starsza siostra nie znajdzie sobie chłopaka. Problem polega na tym, że młodsza Bianka to popularna i pełna uroku dziewczyna, natomiast jej siostra Kat uchodzi za prawdziwą złośnicę, wręcz odstraszającą od siebie chłopców. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy w szkole pojawia się nowy uczeń, któremu bardzo podoba się Bianka. Chłopak wraz z kolegą układa plan, mający mu pomóc zdobyć serce swojej wybranki.
Fajne filmy młodzieżowe z wielką miłością w tle? Poniżej kilka propozycji:
„Tres metros sobre el cielo”, reżyseria Fernando González Molina (2010)
Wzruszająca historia dziewczyny Babi i chłopaka Hache, pochodzących z zupełnie różnych światów. Ona - bogata studentka z dobrego domu, on - niespokojna dusza, o porywczym temperamencie. Młody chłopak ma problemy z prawem i uczestniczy w nielegalnych wyścigach motocyklowych. Jego życie zaczyna zmieniać się wraz z poznaniem Babi. Między parą rodzi się niezwykle silne uczucie.
„A Walk to Remember”, reżyseria Adam Shankman (2002)
Piękna i wzruszająca opowieść o uczuciu, jakie zrodziło się między Landonem Carterem (Shane West) a Jamie Sullivan (Mandy Moore). Córka pastora - skromna i nieśmiała dziewczyna, pokazuje chłopakowi, jak wielkie znaczenie ma wiara.
Landon to najpopularniejszy chłopak w szkole. Otacza się gronem wiernych kumpli, nosi modne i drogie ubrania i jest prawdziwym obiektem westchnień wielu koleżanek. Nieświadomie doprowadza do nieszczęśliwego wypadku, który kończy się tragicznie dla kolegi, chcącego zostać członkiem jego paczki. W ramach resocjalizacji, chłopak ma pomagać młodszym uczniom w nauce, sprzątać korytarz oraz dołączyć do prób w spektaklu dramatycznym. Podczas wykonywania swoich nowych obowiązków, poznaje wyjątkową dziewczynę.
Również wśród Polskich filmów można odnaleźć przykłady ekranizacji, poruszających tematy kłopotów w życiu nastolatków. Najlepsze filmy młodzieżowe tego typu, często dotyczą problemów społecznych. Które z tych produkcji warto zobaczyć?
Dominik (Jakub Gierszał) jest zwyczajnym chłopakiem. Ma liczne grono znajomych, luksusowy dom i bardzo zajętych rodziców. Choć z początku należy do osób raczej lubianych, wszystko zmienia się po jednej z imprez. Dominik całuje się na niej z kolegą, co zostaje nagrane przez pozostałych uczestników zabawy. Wszyscy mają to za wygłup, jednak kiedy chłopak przyznaje, że jest zakochany w swoim koledze, znajomi momentalnie się od niego odwracają, a on staje się obiektem drwin. Skrzywdzony i rozżalony Dominik odsuwa się więc od rówieśników, szukając pocieszenia w wirtualnym świecie. W Sieci poznaje tajemniczą dziewczynę, która wciąga chłopaka do niebezpiecznej gry.