Nietrzymanie moczu - jak sobie radzić z poporodowym nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu nie jest przypadłością wyłącznie starszych osób. To częsta dolegliwość, która pojawia się po ciąży i porodzie. Postępowanie zależy w dużej mierze od przyczyny, która odpowiedzialna jest za nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu, czyli jego niekontrolowany wyciek lub popuszczanie, może wystąpić w różnym wieku, tak u kobiet, jaki u mężczyzn, jednak ze względu na budowę anatomiczną i wpływ hormonów, częściej dotyczy pań.

Ta krępująca dolegliwość zawsze mniej lub bardziej utrudnia życie. Uniemożliwia także pełną i swobodną aktywność, ponieważ nasila się podczas kaszlu, śmiechu, biegania czy podejmowania wysiłku (tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu).

Zobacz wideo

Poporodowe nietrzymanie moczu

Poporodowe nietrzymanie moczu dotyczy nawet co drugiej kobiety po porodzie. Dolegliwość może się pojawić zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu, choć po cesarce pojawia się rzadziej niż po porodzie naturalnym.

Nietrzymanie moczu może mieć kilka przyczyn związanych z ciążą i porodem. Poporodowe nietrzymanie moczu występuje, gdy dojdzie do:

  • rozluźnienia mięśni dna miednicy (to mięśnie Kegla, które podtrzymują narządy w obrębie miednicy, inicjują i wstrzymują oddawanie moczu, zapobiegają nieszczelności pęcherza),
  • zwiotczenia i zaburzenia pracy więzadeł, które odpowiadają za zamykanie cewki moczowej,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej (wzrost stężenia progesteronu, oraz relaksyny, które rozluźniają mięśnie, także dna miednicy, co ma wpływ na możliwość kontrolowania wypływania moczu),
  • kilku porodów lub urodzenia dziecka ważącego więcej niż cztery kilogramy,
  • użycia kleszczy lub próżnociągu położniczego w czasie porodu,
  • uszkodzenia mięśni podczas porodu.

Nietrzymanie moczu w ciąży ma związek z rosnącą wagą dziecka i z powiększającą się macicą, które uciskają na pęcherz. 

Nietrzymanie moczu. Inne przyczyny

Nietrzymanie moczu nie musi być jednak związane z ciążą czy porodem, ponieważ może je wywołać również:

  • otyłość i częste zaparcia (co jest obciążeniem mięśni miednicy),
  • zapalenie pęcherza,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej (które nie są związane z ciążą),
  • menopauza,
  • osłabienie mięśni dna miednicy,
  • zmiana położenia macicy (np. gdy pojawia się mięśniaki macicy).

Leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu po porodzie powinno ustąpić po kilku tygodniach czy miesiącach po porodzie, gdy organizm się zregeneruje, a gospodarka hormonalna wróci do normy.

Można sobie jednak pomóc. Dobrym sposobem na pozbycie się tej krępującej przypadłości, jaką jest nietrzymanie moczu, są ćwiczenia mięśni Kegla. Systematyczny trening, polegający na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i odbytu, wzmacnia mięśnie, a efekty ćwiczeń można zaobserwować w niedługim czasie. Warunkiem jest wykonywanie ćwiczeń prawidłowo i systematycznie.

Dobra wiadomość jest taka, że by osiągnąć sukces wystarczy kilkanaście powtórzeń ćwiczeń, powtarzanych trzy razy dziennie. Trening można przeprowadzić w każdej pozycji, także podczas siedzenia, jazdy samochodem czy oglądania ulubionego serialu.

Gdy po kilku tygodniach ćwiczenia mięśni Kegla treningi nie dadzą rezultatów, warto skonsultować się z lekarzem. Nietrzymanie moczu można leczyć także innymi sposobami. Są to między innymi: leczenie farmakologiczne, elektrostymulacja mięśni dna macicy, laserowe korygowanie uszkodzonych tkanek czy wszczepienie taśmy pod cewkę moczową (zabieg wykonywany przezpochwowo).

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Przede wszystkim używać wkładek higienicznych, także tych specjalnych - urologicznych, pochłaniających mocz. Nie mniej ważna jest odpowiednia higiena oraz częste zmienianie bielizny, by uniknąć krępującego zapachu. Ważne jest również regularne oddawanie moczu, by zapobiec jego zaleganiu w pęcherzu.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA