Uczniowie masowo rezygnują z religii. W Krakowie ponad połowa licealistów nie chodzi na katechezę

Coraz więcej uczniów szkół średnich rezygnuje z uczestnictwa w katechezie. W jednej z krakowskich placówek na zajęcia zapisanych jest zaledwie 13 proc. licealistów. Od nowego roku szkolnego zostaną wprowadzone jednak pewne zmiany.

Przybywa uczniów, którzy rezygnują z lekcji religii. Jak wynikało z lipcowego raportu CBOS "Polski pejzaż religijny — z dalekiego planu", w 1992 roku regularny udział w praktykach religijnych deklarowało prawie 3/4 osób w wieku 18-24 lata. Według danych z lipca 2022 było to mniej niż jedna na cztery osoby. Wiele wskazuje na to, że ta liczba wciąż może się zmniejszać.

Uczniowie masowo rezygnują z religii

Więcej artykułów dotyczących edukacji przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wyprowadzeniu religii ze szkół i Funduszu Kościelnym

Jak informuje "Gazeta Wyborcza",  w samym Krakowie ponad połowa uczniów szkół średnich nie uczestniczy w katechezie. Spadki pogłębiły się w ciągu ostatnich lat i widać je praktycznie we wszystkich szkołach. Jak zauważa portal, przykładowo, w VI LO w 2015 roku na religię chodziło ponad 68 proc. uczniów, a dziś zaledwie 23 proc., Z kolei w III LO w 2015 roku ponad 81 proc. uczniów było zapisanych na religię, dziś ten odsetek spadł do 46 proc. 

Najbardziej "świecką" placówką okazało się krakowskie XLI LO, gdzie w katechezie uczestniczy zaledwie 13 proc. uczniów. W jednej z trzecich klas nie ma ani jednego maturzysty zapisanego na ten przedmiot. Pozostali uczniowie muszą chodzić na zajęcia organizowane w grupach łączonych. Według dyrektorki placówki Ireny Pawlik wielu uczniów rezygnuje z religii, aby mieć więcej wolnego czasu.

Niektórzy wprost przyznają, że mają tak dużo korepetycji, że te dodatkowe godziny muszą przeznaczać na naukę

- powiedziała "Wyborczej".

Zdaniem posła PO Marka Sowy postępujący proces laicyzacji społeczeństwa możemy zaobserwować od przejęcia władzy przez PiS oraz krakowskiej kurii przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Nigdy wcześniej nie było tak wyraźnego sojuszu tronu z ołtarzem, jak to ma miejsce obecnie. Arcybiskup Marek Jędraszewski to pisowski kapelan, który podobnie jak przedstawiciele partii rządzącej używa języka nienawiści w stosunku do grup osób, które mu się nie podobają. Młodzi ludzie to widzą i mają dość.

- twierdzi.

Co ciekawe, w szkołach podstawowych nie widać tak dużego odpływu od nauczania religii, co może mieć związek z przygotowaniami do I Komunii Świętej oraz do bierzmowania, które odbywa się w ósmej klasie.

Sakrament bierzmowania przewrotnie nazywany jest dzisiaj uroczystym pożegnaniem z Kościołem w obecności biskupa 

- podkreśla Marek Sowa.

Zmiany od nowego roku szkolnego

Od przyszłego roku szkolnego do szkół zostaną wprowadzone pewne zmiany. Dotychczas uczniowie, którzy nie chcieli brać udziału w katechezie, mogli zapisać się na etykę lub zrezygnować obydwu przedmiotów. W roku szkolnym 2023/2024 nie będą mogli wybrać trzeciej opcji. Kontrowersje budzi jednak nie sama konieczność wyboru między etyką lub religią, ale fakt, gdzie będą szkoleni potencjalni nauczyciele etyki.

Jak pisaliśmy, Ministerstwo Edukacji i Nauki chce finansować studia podyplomowe dla nauczycieli. Chodzi o wyszkolenie większej liczby nauczycieli etyki w szkołach. MEiN podpisał umowy z siedmioma uniwersytetami, na których odbędą się wykłady. Niestety, każdy z nich jest o profilu katolickim.

Więcej o: