Zaskakujące słowa abp. Jędraszewskiego o ciąży: Dziecko poczęte nie jest częścią matki

W przypadającą w czwartek 14. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich w katedrze na Wawelu odprawiona została msza święta. Przewodził jej abp Marek Jędraszewski. W homilii duchowny nawiązał do ostatniej debaty sejmowej z 11 kwietnia dotyczącej projektów liberalizujących przepisy aborcyjne. Powiedział, że "żadne poczęte dziecko nie jest częścią matki, żadne poczęte dziecko nie jest własnością ani matki, ani ojca".

"Żadne poczęte dziecko nie jest częścią matki, żadne poczęte dziecko nie jest własnością ani matki, ani ojca" - mówił abp Marek Jędraszewski w swojej homilii podczas mszy na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej. Stojąc nad grobem, gdzie złożono szczątki Lecha Kaczyńskiego i jego żony, Marii odniósł się do debaty, która toczy się w Sejmie odnośnie złagodzenia przepisów aborcyjnych. Jednak czy duchowny pamięta, że to właśnie Maria Kaczyńska była jedną ze zwolenniczek ustanowionego w 1993 roku kompromisu aborcyjnego?

Zobacz wideo Rzeczywistość kobiet w Polsce. Co powinno się zmienić? Marta Lech-Maciejewska: Żeby wzięły sprawy w swoje ręce

Ostre słowa abp. Jędraszewskiego nad grobem pary prezydenckiej

W przypadającą w czwartek 14. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich w katedrze na Wawelu odprawiona została msza święta pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Prowadzący nabożeństwo w czasie swojej homilii odniósł się do kwestii aborcji. „Żadne poczęte dziecko nie jest częścią matki, żadne poczęte dziecko nie jest własnością ani matki, ani ojca" – mówił duchowny, odnosząc się tym samym do ostatniej debaty sejmowej, która dotyczyła złagodzenia przepisów aborcyjnych. "Ale prawdą jest też, że zwłaszcza gdy chodzi o relacje między dzieckiem a matką, nie może być bardziej głębokich, intymnych, trwających przez całe życie. Bo są to relacje miłości" - zaznaczył abp Jędraszewski.

Jego słowom przysłuchiwali się: szef PiS Jarosław Kaczyński oraz jego bliscy i zaufani współpracownicy, m.in. Mateusz Morawiecki i Beata Szydło, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, posłanka Małgorzata Wassermann, posłowie Piotr Gliński, Andrzej Adamczyk, Przemysław Czarnek. Obecni byli także Antoni Macierewicz oraz Jacek Kurski.

W wystąpieniu duchownego nie zabrakło również nawiązania do czasów II wojny światowej i specjalnego rozporządzenia, wydanego przez nazistów, którzy pozwalali "polskim kobietom zabijać własne dzieci". "I to była czysta konsekwencja tego, co mówił Hitler 22 lipca 1942 roku. (…) A wiemy, że jednocześnie ówczesne prawo III Rzeszy groziło Niemkom karą śmierci, gdyby same dopuściły się aborcji" – dodał duchowny.

Maria Kaczyńska opowiadała się za kompromisem aborcyjnym. Jędraszewski o tym wie?

10 kwietnia 2024 roku minęło 14 lat od tragicznej śmierci Marii Kaczyńskiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. 18 kwietnia 2010 roku jej szczątki, wraz ze szczątkami męża zostały złożone w wawelskiej krypcie. W polskiej historii zapisała się jako pierwsza dama, która aktywnie walczyła o prawa kobiet, nie bała się przeciwstawić politykom, ale także i Kościołowi.

Niewielu pamięta, że to właśnie ona spotkała się z ostrą krytyką ze strony polskich duchownych, kiedy w 2007 roku sprzeciwiła się surowemu zakazowi aborcji. 8 marca 2007 roku Kaczyńska we współpracy z kobietami znanymi w świecie mediów zwróciła się z apelem do polityków o niezaostrzanie ustawy aborcyjnej. "Zwracamy się z apelem do posłanek i posłów, aby nie zmieniali Konstytucji w artykule 30. dotyczącym godności człowieka. Konstytucja naszym zdaniem dostatecznie chroni życie i godność człowieka" – czytamy w apelu.

Czy pamięta o tym abp Jędraszewski, który nad jej grobem odniósł się do debaty sejmowej dotyczącej projektów liberalizujących przepisy aborcyjne, mówiąc, że "dziecko poczęte nie jest częścią matki"?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.