1125 zł dla nauczycieli. Kiedy pieniądze będą na koncie? Może nigdy, jeśli nie jesteś w tym gronie

W tym roku nauczyciele otrzymają 1125 złotych dodatku, ale tylko ci, którzy znajdują się w tym elitarnym gronie. Kto do niego należy i kiedy pieniądze zostaną przelane na konta pedagogów? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Co roku 14 października obchodzimy rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej (KEN), która potocznie jest nazywana Dniem Nauczyciela. Jednak tegoroczna 250. rocznica jest naprawdę wyjątkowa i z tej okazji polski rząd zadeklarował, że rozda nauczycielom jednorazowe nagrody w wysokości 1125 złotych brutto (około 900 złotych netto). Jednak jak się okazuje, kwota będzie niższa, niż pierwotnie zakładano. Również nie wszyscy pedagodzy się na nią załapią. Ile wyniesie dodatek i kto go otrzyma? Do kiedy środki zostaną przelane na konta? Zobaczcie, co już wiemy na ten temat.

Zobacz wideo Dlaczego młodzi ludzie nie chcą być nauczycielami? "Zarobki. Dostają mniej niż najniższa krajowa"

1125 złotych dodatku dla nauczycieli. Kto otrzyma dodatkowe pieniądze od rządu?

Jednorazowy dodatek z okazji 250. rocznicy utworzenia KEN otrzymają nauczyciele, ale nie wszyscy. Pieniądze otrzymają (za serwisem Prawo.pl) - "nauczyciele pozostający w dniu 20 września 2023 r. w stosunku pracy w szkole", przy czym nie ma znaczenia, czy są zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela, czy Kodeksu Pracy, bo nagrodę otrzymają zarówno pedagodzy ze szkół publicznych, jak i niepublicznych. Z kolei nauczycielom będącym na nieprzerwanym, bezpłatnym urlopie w okresie od 1 do 20 września, nie przysługuje dodatek specjalny. A co z pedagogami pracującymi w kilku szkołach jednocześnie? W takim przypadku pieniądze z dodatku wypłaca placówka, w której wcześniej podpisano umowę, bądź w której pedagog jest zatrudniony na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony. Ewentualnie ta placówka, która ma niższy numer w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych.

1125 złotych dodatku dla nauczycieli. Kiedy wypłata i ile konkretnie wyniesie?

Pierwotnie dodatek miał wynosić 1125 złotych brutto, czyli około 900 złotych "na rękę", ale jak niedawno zauważył Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), realnie kwota ta będzie jeszcze niższa. Dlaczego? Wszystkiemu są winne zeszłoroczne zmiany podatkowe -"Niestety, będzie to mniej, bo 766 zł, bowiem przy obliczaniu kwoty netto od 1125 zł brutto nie uwzględnia się kwoty wolnej od podatku i kosztów uzyskania przychodu. Tak deklaracje mijają się z rzeczywistością, a wprowadzone w ubiegłym roku obciążenia podatkowe dają widoczny skutek" - tłumaczy organizacja. A kiedy te środki zostaną w ogóle wypłacone pedagogom? Nagroda ma trafić do nauczyciela do 14 października 2023 rok. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA