1125 złotych dla nauczycieli. Rząd podwyższył kwotę, ale na tym nie koniec dobrych zmian w 2023 roku

W 2023 roku nauczyciele dostaną od rządu dodatkowe 1125 złotych do pensji. Z jakiego tytułu? Warto też wiedzieć, że będą też inne, dobre zmiany i to nie tylko dla nauczycieli. Zobaczcie, co czeka pedagogów jeszcze w tym roku.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dlaczego młodzi ludzie nie chcą być nauczycielami? "Zarobki. Dostają mniej niż najniższa krajowa"

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw. To oznacza wprowadzenie kilku dobrych zmian, między innymi dodatkowych 1125 złotych do pensji dla nauczycieli, ale nie tylko. Co zmieni się jeszcze w tym roku kalendarzowym? Wyjaśniamy. 

1125 złotych dla nauczycieli. Rząd podwyższył kwotę, jaką otrzymają pedagodzy

W 2023 roku przypada okrągła, 250. rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji rząd chce dać każdemu nauczycielowi (również pracujących w przedszkolach i innych placówkach wychowania przedszkolnego) jednorazową nagrodę w wysokości 1125 złotych brutto (około 900 złotych netto). Jak podaje serwis Samorząd.Infor.pl, na rocznicową nagrodę dla pedagogów rząd chce przeznaczyć z budżetu państwa 765 milionów złotych. Co więcej, na wszystkich pracowników budżetówki zostaną przeznaczone dodatkowe 906,25 milionów złotych. Wejdzie też w życie regulacja dotycząca wypłacania asesorom sądowym, referendarzom sądowym oraz sędziom sądów powszechnych, wojskowych, administracyjnych, a także Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego dodatkowego wynagrodzenia, na co rząd przeznaczy 46 milionów złotych. A to nie wszystkie zmiany, jakie wprowadza nowelizacja ustawy.

1125 złotych dla nauczycieli. Nowelizacja ustawy wprowadza więcej dobrych zmian

Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw kilka innych zmian dla pracowników sfery budżetowej. Przede wszystkim wejdzie nowy, korzystniejszy sposób obliczania minimalnego wynagrodzenia. Co za tym idzie, wszystkie dodatki będą wliczane osobno. Inne ważne zmiany, jakie będą w 2023 roku to (za serwisem GOV.pl): 

  • odmrożenie od 1 lipca 2023 r.funduszu świadczeń socjalnych o kolejne dwa lata w stosunku do wielkości pierwotnie zaplanowanej. Zgodnie z tym, podstawa naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wzrośnie z 4434,58 zł (dla nauczycieli 3045,21 zł) do 5104,90 zł (dla nauczycieli 3537,80 zł). To daje kwoty wyższe o 15,12 procent (dla nauczycieli o 16,18 procent,
  • utworzenie dodatkowego funduszu motywacyjnego dla pracowników sfery budżetowej, z którego będą wypłacane w 2023 roku jednorazowe nagrody za szczególne zaangażowanie się w pracy. Dodatki będą wynosiły 3,2 procent kwoty stanowiącej 5/12 planowanych, tegorocznych wynagrodzeń osobowych i uposażeń.
Więcej o: