14 października jest wolny od szkoły? W tym roku inaczej niż zawsze

14 października jest wolny od szkoły? Wielu uczniów zastanawia się, czy tego dnia odpocznie od obowiązków szkolnych. To ustawowo dzień wolny od zajęć lekcyjnych, ale są pewne wyjątki. W tym roku wypada bardzo niekorzystnie.

14 października 2023 roku obchodzimy 250. rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej (KEN). W szkołach celebrowane jest jako święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. W wielu placówkach organizowane są uroczyste akademie, na których uczniowie przygotowują wyjątkowe przedstawienia dla swoich wychowawców. Później następują wzruszające rozmowy i przekazywanie prezentów. Jednak wiele osób zastanawia się, czy 14 października jest wolny od szkoły?

Zobacz wideo Nauczyciel, który lubi wyzwania. Teraz sprawdzi się w roli mentora w programie "Nastolatki rządzą kasą"

Czy 14 października jest wolny od szkoły? Są pewne wyjątki 

Na 14 października czekają wszystkie dzieci. I choć co roku jest to pierwszy wolny dzień od nauki od początku roku, to jednak nie jest on całkowicie wolny od obowiązków szkolnych. W tym dniu nie odbywają się lekcje, ale dzieci przychodzą do szkół. - W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych - czytamy uzasadnienie prawne.

Jak się okazuje, ten rok jest pełen niespodzianek. 14 października wypada w sobotę, a więc uczniowie nie skorzystają z dnia wolnego od zajęć lekcyjnych. W niektórych szkołach uroczyste apele odbędą się jednak w piątek, dlatego nie ma powodów do smutku. 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Niekiedy dyrektor może zarządzić 14 października jako dzień wolny od szkoły

Tylko w nielicznych szkołach dzieci zostaną w domach. Każdy dyrektor placówki oświatowej ma do dyspozycji tak zwane dni dyrektorskie. Są to dni, które mogą być wolne od nauki. Dyrektor sam planuje, kiedy będą obowiązywały w jego placówce. Często są wykorzystywane jako wolny dzień po święcie narodowym, na przykład gdy 11 listopada wypada w czwartek, wielu dyrektorów decyduje się zrobić w szkole wolny piątek. W nielicznych szkołach 14 października będzie wolny właśnie z tytułu dni dyrektorskich.

Więcej o: