14 października 2023 roku obchodzimy 250. rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej (KEN). W szkołach celebrowane jest jako święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. W wielu placówkach organizowane są uroczyste akademie, na których uczniowie przygotowują wyjątkowe przedstawienia dla swoich wychowawców. Później następują wzruszające rozmowy i przekazywanie prezentów. Jednak wiele osób zastanawia się, czy 14 października jest wolny od szkoły?
Na 14 października czekają wszystkie dzieci. I choć co roku jest to pierwszy wolny dzień od nauki od początku roku, to jednak nie jest on całkowicie wolny od obowiązków szkolnych. W tym dniu nie odbywają się lekcje, ale dzieci przychodzą do szkół. - W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych - czytamy uzasadnienie prawne.
Jak się okazuje, ten rok jest pełen niespodzianek. 14 października wypada w sobotę, a więc uczniowie nie skorzystają z dnia wolnego od zajęć lekcyjnych. W niektórych szkołach uroczyste apele odbędą się jednak w piątek, dlatego nie ma powodów do smutku.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>
Tylko w nielicznych szkołach dzieci zostaną w domach. Każdy dyrektor placówki oświatowej ma do dyspozycji tak zwane dni dyrektorskie. Są to dni, które mogą być wolne od nauki. Dyrektor sam planuje, kiedy będą obowiązywały w jego placówce. Często są wykorzystywane jako wolny dzień po święcie narodowym, na przykład gdy 11 listopada wypada w czwartek, wielu dyrektorów decyduje się zrobić w szkole wolny piątek. W nielicznych szkołach 14 października będzie wolny właśnie z tytułu dni dyrektorskich.