Dni wolne od szkoły 2023/24. Czy w Dzień Nauczyciela trzeba iść do szkoły? Będzie inaczej niż w zeszłym roku

Dni wolne od szkoły 2023/24 to temat, który dość często pojawia się wśród rozmów wielu uczniów. Przeciążeni nauką, zmęczeni, pragną nieco dłuższej chwili odpoczynku. Czy ta nadejdzie wraz ze zbliżającym się Dniem Nauczyciela? Niestety, w tym roku święto to wypada w sobotę, a młodzież szkolna na dłuższą przerwę od nauki będzie musiała poczekać aż do grudnia.

Dni wolne od szkoły 2023/23 jest frazą, która dość często pojawia się wśród zapytań internetowych. Uczniowie szukają informacji o zbliżających się świętach i długich weekendach. Tu jednak dla nich wielkie rozczarowanie. Dlaczego? Zbliżający się Dzień Nauczyciela oraz Święto Niepodległości przypadają w sobotę. Na dłuższą przerwę od szkoły trzeba będzie poczekać aż do grudnia. Na jakie wolne jeszcze będą mogli liczyć uczniowie? Przedstawiamy szczegóły. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Laura Grzyb chce zostać mistrzynią świata w boksie i walczyć w MMA

Dni wolne od szkoły 2023/24. Dzień Nauczyciela to święto, które uczniowie spędzą w szkole

Dzień Nauczyciela to potoczna nazwa Święta Edukacji Narodowej, które obchodzone jest corocznie, 14 października. Tym razem wypada ono jednak dość niefortunnie, bo w sobotę. Czy zatem dzień wcześniej, czyli w piątek uczniowie i nauczyciele będą mieć wolne? Zgodnie z Kartą Nauczyciela tego dnia nie odbywają się zajęcie edukacyjne i dydaktyczne. "W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych" - podaje artykuł 74 Karty Nauczyciela.

14 października to sobota, czyli i tak dzień wolny od szkoły. Wiele placówek świętowanie przełożyło na dzień wcześniej, czyli 13 października w piątek. Czy to oznacza, ze tego dnia uczniowie mogą zostać w domu? Nic bardziej mylnego. Niektóre szkoły zrezygnowały z przeprowadzania lekcji, jednak nadal spełniają one swoją funkcję opiekuńczą. Ten dzień głównie poświęcony jest na szkolne akademie i przedstawienia.

Dni wolne od szkoły - pierwszy długi weekend dopiero w grudniu

Końcówka roku kalendarzowego nie jest zbyt łaskawa dla uczniów. Dlaczego? W tym roku kolejne święto, jakim jest Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada - również przypada w sobotę. Uczniom nie należy się za ten dzień dodatkowe wolne, a to oznacza, że na pierwszy długi weekend muszą oni poczekać aż do grudnia. Tygodniowa przerwa świąteczna to doskonała okazja do odpoczynku i naładowania baterii.

Na jakie jeszcze dni wolne mogą liczyć uczniowie? Przedstawiamy szczegółowy wykaz.

 • Zimowa przerwa świąteczna - od 23 do 31 grudnia 2023 r.
 • Nowy Rok - 1 stycznia 2024 r.,
 • Ferie zimowe:
 1. od 15 do 28 stycznia 2024 r. - dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
 2. od 22 stycznia do 4 lutego 2024 r. - podlaskie, warmińsko-mazurskie;
 3. od 29 stycznia do 11 lutego 2024 r. - lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
 4. od 12 do 25 lutego 2024 r. - kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.
 • Wiosenna przerwa świąteczna - od 28 marca do 2 kwietnia 2024 r.,
 • Egzamin ósmoklasisty - termin ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej,
 • Zakończenie roku szkolnego dla maturzystów - 26 kwietnia 2024 r.,
 • Egzamin maturalny - termin ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej,
 • Majówka - 1-3 maja 2024 r.,
 • Boże Ciało - 30 maja 2024 r.,
 • Zakończenie roku szkolnego - 21 czerwca 2024 r.,
 • Wakacje - od 22 czerwca do 31 sierpnia 2024 r.,
Więcej o:
Copyright © Agora SA