Zapomniane kuzynki królowej Elżbiety II. To wstydliwa tajemnica rodziny Windsorów

Zapomniane kuzynki królowej Elżbiety II, czyli historia Nerissy i Katherin Bowes-Lyon, które większość swojego życia spędziły zamknięte w szpitalu psychiatrycznym. O tym jak bardzo rodzina Windsorów wstydziła się niepełnosprawności tych dwóch kobiet, świadczy fakt, że jeszcze za życia zostały skazane na zapomnienie i "pochowane za życia".

Jeśli chodzi o drzewo genealogiczne, to Nerissa i Katherin był bliskimi kuzynkami Elżbiety II od strony jej matki. Dziewczynki były córkami Johna Herberta Bowes - Lyon i jego żony Fenelii. Ich ojciec był jednocześnie bratem królowej Elżbiety (królowa matka), żony króla Jerzego VI, ojca Elżbiety II. Sama królowa niewiele jednak wiedziała o ich istnieniu.

Zobacz wideo Jaka była Elżbieta II?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zapomniane kuzynki królowej Elżbiety II

Bardzo smutna historia Nerissy i Katherin doskonale pokazuje jak ważne jest dobro rodu Winsorów, którzy dla dobra monarchii nie cofną się przed niczym. Korona ponad wszystko. Wszystko zaczęło się jeszcze przed II wojną światową, kiedy w rodzinie brata królowej matki - Elżbiety, urodziły się dziewczynki o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dziewczynki nie rozwijały się prawidłowo - zarówno intelektualnie, jak i fizycznie. Dla dobra monarchii oraz strachem przed opinią publiczną postanowiono ukryć je przed światem, a właściwie zamknąć w specjalnym ośrodku. Ich historia miała nigdy nie ujrzeć światła dziennego.

W 1941 r. już po śmierci ich ojca Johna Herberta, niepełnosprawne siostry przewiezione do szpitala psychiatrycznego Royal Earlswood Hospital. Zamknięte za murami szpitala, z dala od bliskich i domu, miały tam spędzić całe swoje życie, które - jak uważano na dworze Windosrów - nie będzie zbyt długie.

Nerissa i Katherine trafiły tam w wieku 22 i 15 lat, gdzie nie było mowy o żadnym leczeniu. W tamtym okresie wiedza medyczna na temat chorób psychicznych była zbyt mała, aby wiedzieć, jak odpowiednio zająć się takimi dziećmi. Podobnie było z niedorozwojem intelektualny, który w nie tylko w rodzinie królewskiej był postrzegany jako ciężar dla rodziców i całego społeczeństwa.

Prawda wyszła na jaw

Wstydliwa historia rodziny Windsorów wyszła przypadkiem. Było to już za czasów panowania królowej Elżbiety II. Monarchini słyszała o dziewczynkach, jednak uważała, że obie umarły za młodu. Jednak sprawa wyglądała zupełnie inaczej. Na trop Nerissy i Katherine wpadł jeden z dziennikarzy "The Sun". Opinia publiczna w Wielkiej Brytanii dowiedziała się o istnieniu sióstr dopiero w 1987 r., rok po śmierci Nerissy, która zmarła w 1986 r., w wieku 66 lat. Została pochowana w grobie oznaczonym jedynie tabliczką z imieniem i numerem seryjnym przypisanym do konkretnego pacjenta w szpitalu. Jej siostra Katherine przebywała w szpitalu do 1997 r., do momentu jego zamknięcia. Później została przeniesiona do domu opieki w Surrey, gdzie w wieku 87 zmarła (2014 rok).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.