Toksyczna rodzina z pozoru może wydawać się normalna. Poznasz ją po kilku cechach

Toksyczna rodzina z pozoru może wydawać się normalna. Z reguły jej członkowie nie przejawiają patologicznych zachowań, nie nadużywają alkoholu, czy narkotyków, nie stosują przemocy fizycznej. Jednak jeśli przyjrzymy się bliżej, jej członkowie cechują się kilkoma cechami, których nie widać na pierwszy rzut oka.

Toksyczna rodzina na pozór wydaje się normalna, bez nałogów, bez przemocy fizycznej. Jednak niektóre zachowania jej członków mogą wskazywać, że dzieje się coś złego. Niektóre z osób, które wychowały się w takich rodzinach, nieświadomie powielają błędy i zachowania jako osoby dorosłe, tym samym krzywdząc dzieci, które - wysoce możliwe - że będą zachowywać się tak samo jak ich rodzice.

Zobacz wideo Przyjaźń, depresja, sieć i przemoc w oczach zetek. Sprawdźcie specjalny odcinek "Dlaczego".

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Toksyczna rodzina, czyli jaka? Poznaj cechy, które ja charakteryzują

Toksyczna rodzina to taka, w której jej członkowie cechują się występowaniem nieodpowiednich i szkodliwych zachowań. Oczywiście mogą się one wiązać z nadużywaniem alkoholu, narkotyków, czy przemocy fizycznej. Jednak do całego wachlarza cech, dodawane są inne, które powodują pewien rodzaj dysfunkcji. Ich nie widać na pierwszy rzut oka, a mogą wyrządzić i wpłynąć na małe dziecko niekiedy bardziej niż nadmiar alkoholu.

Cztery cechy toksycznej rodziny

Cechy, którymi charakteryzuje się toksyczna rodzina to np.:

  • Przesadna kontrola - rodzice są odpowiedzialni za dzieci, chcą wiedzieć, gdzie wychodzą, z kim mają kontakt, jednak granice zdrowego rozsądku zaczynają się zacierać i kontrola dotyczy każdej sfery prywatnego życia dziecka i nastolatka. Począwszy na czytaniu różnego rodzaju wiadomości, a skończywszy na kontroli dotyczącej nawet kwestii doboru ubrań.
  • Manipulacja - idealny manipulator to taki, którego manipulacje są trudne do rozpoznania. Bardzo często ta cecha łączy się ze wpajaniem poczucia winy, jeśli dziecko czegoś nie zrobi, albo zachowa się inaczej, niż oczekuje od niego rodzic. Manipulatorzy wykorzystują również emocje jakie towarzyszą dziecko, do osiągnięcia swoich celów, niekoniecznie zgodnych z tym czego potrzebuje ich dziecko.
  • Krytyka w obecności innych osób - to zawsze jest bolesne nie tylko jeśli chodzi o dziecko, ale o każdą inną osobę. Podkopuje to pewność siebie krytykowanej osoby, stają się oni niepewni i wycofani. Bardzo niechętnie angażują się w cokolwiek i nie wychodzą z żadną inicjatywą, bo boją się krytyki, nawet tej konstruktywnej. W dorosłym życiu często mają z tego powodu problemy, ponieważ nie potrafią radzić sobie z nią radzić. Najbardziej może zaboleć dzieci i nastolatków, którzy nawet z błahych powodów są krytykowane przez swoich rodziców w obecności osób trzecich. Podkopuje to ich pewność siebie, stają się niepewni i bojaźliwi.
  • Brak problemu jest problemem - osoby żyjące w toksycznych rodzinach nie widzą problemów, nie rozmawiają o nich. Uważają, że ze wszystkim sobie radzą. Toksyczni rodzice wychodzą z założenia, że nie istnieje to, o czym się nie mówi, czyli jeśli o jakimś kłopocie nie rozmawiają – tego w ogóle nie ma.
Więcej o:
Copyright © Agora SA