Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego 2022? Uczniowie mogą być zaskoczeni nadchodzącymi zmianami

Wakacje powoli dobiegają końca, a co za tym idzie, zbliża się nieubłaganie nowy rok szkolny 2022/2023. Wraz z nim nadchodzą dla uczniów zmiany w nauczaniu. Co dokładnie się zmieni? Wyjaśniamy.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Kiedy rozpocznie się rok szkolny 2022/2023? Tradycyjnie oficjalne rozpoczęcie będzie pierwszego września, który w tym roku wypada w czwartek. Co za tym idzie, pierwsze lekcje będą już następnego dnia, czyli w piątek. Jednak nadchodzący nowy rok szkolny będzie pełen zmian dla uczniów. Dojdą nowe przedmioty, zmieni się matura oraz sposób zwalniania się z zajęć WF. Zobaczcie, jak to wszystko będzie wyglądało.

Rok szkolny 2022/2023 - przedstawiamy zmiany w edukacji

Nowy rok szkolny otworzy przede wszystkim zmiana w planach lekcji uczniów szkół ponadpodstawowych. Pojawi się Historia i Teraźniejszość (HiT), gdzie uczniów będą poznawać najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie po 1945 roku. Edukację Dla Bezpieczeństwa (EDB) zastąpi Przysposobienie Obronne (PO) z elementami survivalu, strzelectwa czy choćby terenoznawstwa. 

Oprócz tego, zmieni się też sposób zwalniania się z uczestnictwa z zajęć WF. Dotychczas zwolnienie mogli wypisać uczniowi rodzice bądź wystawiał je lekarz pierwszego kontaktu. Od września zwolnienie z WF będzie mógł wystawić tylko lekarz - specjalista. Ma to zapobiec unikaniu nadmiernemu zajęć. Jednak najważniejsze zmiany dotkną uczniów z ostatnich klas techników i liceów. Będą bowiem zdawali maturę na nowych zasadach. Co dokładnie ulegnie zmianie? Oto najważniejsze nowości w maturze:

  • dwa arkusze z jęz. polskiego - pierwszy arkusz to: język polski w użyciu oraz test historycznoliteracki. Natomiast drugi arkusz to wypracowanie na przynajmniej 400 słów, oparte na dwóch utworach literackich,
  • matura z matematyki podstawowej będzie składała się z większej liczby zadań za jeden lub dwa punkty, zamiast zadań za pięć lub sześć punktów. Będą też zadania otwarte, np. prawda - fałsz. Z kolei na rozszerzeniu będą wyłącznie zadania otwarte. 
  • zmieni się długość egzaminów z języka polskiego ze 170 minut w części podstawowej i 180 w rozszerzonej do odpowiednio 240 i 210 minut. Matura z matematyki na obu poziomach będzie trwać 180 minut,
  • obowiązek zdania na przynajmniej 30 procent zarówno przedmiotów obowiązkowych, jak jednego dodatkowego.
Więcej o:
Copyright © Agora SA