Babcia stawia warunki w opiece nad wnukami. "Nie chcę być niewolniczką"

Dziadkowie z reguły mają sporo chęci do opieki nad wnukami, jednak niekiedy otwarcie przyznają, że emerytura i wolny czas nie czyni ich automatycznie opiekunkami do dzieci. Jedna z naszych czytelniczek otwarcie mówi: "Ja swojej córce i synowi powiedziałam, że to są wasze dzieci. Też studiowałam, mając dzieci i jakoś dałam radę."

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Wielu świeżo upieczonych rodziców bierze na swoje barki liczne obowiązki zawodowe, przez co nie ma czasu na opiekę nad dziećmi. Choć rodzicielstwo wówczas nie schodzi na dalsze torty, to jednak widać, że w tych czasach stawia się na karierę i rozwój osobisty. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą przedszkola, jednak czasami pojawią się problemy przy rekrutacji. Jak już dziecko trafi do przedszkola, to jeszcze szybciej wróci z katarem czy biegunką i wtedy potrzebny jest urlop. Niekiedy rodzice zmuszeni są do zatrudnienia opiekunki. Jednak nie dla wszystkich taki wydatek jest w zasięgu ręki, więc decydują się odezwać z prośbą o pomoc do instytucji zwanej babcią.

Zobacz wideo Aleksandra Kwaśniewska: Rodzice dawali mi ogrom wolności. Podbierała mamie ubrania?

Babcia nie chce opiekować się wnukami. "Też studiowałam, mając dzieci i jakoś dałam radę"

Babcie mają coraz mniej chęci do opiekowania się wnukami. Wiele z nich podkreśla, że fakt przebywania na emeryturze nie czyni z nich automatycznych opiekunek do pociech. Choć dla rodziców podrzucanie dzieci wydaje się sprawą oczywistą i wygodną, to trzeba pamiętać, że babcie nie zawsze mają chęci. Jedna z naszych czytelniczek podzieliła się z nami swoją opinią na ten temat: 

Ja swojej córce i synowi powiedziałam, że to są wasze dzieci. Też studiowałam, mając dzieci i jakoś dałam radę. Tak są nauczeni. Wpadną na kawę czy obiad, ale potem wracają do siebie. Ja się z ich dziećmi nie bawię. Zawsze wszystko jest ok. Nie chcę być niewolniczką wnusiów

- twierdzi kobieta i dodaje, że młodzi rodzice nie powinni zrzucać na dziadków swoich obowiązków.

Babcie chętnie opiekują się dziećmi, ale nie lubią być do tego przymuszane.Czy babcia musi zajmować się wnukami? "Jaki to obowiązek? Żaden. Tylko dobra wola"

Oczywiście nie można wypowiadać się tutaj za wszystkie babcie, bo są też takie, które wprost nie wyobrażają sobie, aby nie pomagać w opiece nad wnukami. Dla nich to nie jest męczący obowiązek, a coś oczywistego - często również przyjemność. Robią to, bo mają swój bagaż doświadczeń, bo im również pomagano, ale też chcą uczestniczyć w życiu swoich wnuków, obserwować, jak dorastają.

Ashley Graham na pierwszym zdjęciu po porodzie. 'Nie było to łatwo' (zdjęcie ilustracyjne)Ashley Graham opowiada o traumatycznym porodzie. "Straciłam litry krwi"

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: