Chcą przekłuwać swoim dzieciom język, a nawet sutki. Menadżer studia piercingu: Odmawiam

Moda na zmianę wizerunku trwa w najlepsze. Jeden z menadżerów łódzkiego studia tatuażu przyznał w rozmowie z eDziecko, że matka 12-letniej córki, chciała umówić ją na przekłucie sutków. Mężczyzna odmówił zabiegu. - Moglibyście na mnie zarobić, a tak to będę musiała poszukać innego miejsca - stwierdziła matka.

Piercing i tatuaże mają swoich zwolenników i przeciwników na całym świecie. Krąży przeświadczenie, że o gustach się nie dyskutuje. Coraz częściej można spotkać nastolatki z przekłutym nosem, językiem czy policzkiem. Obecnie to nie tylko kaprys, czy ulotny modowy trend. Dla wielu ludzi to ważny element image'u czy odniesienie do konkretnej subkultury. W XXI wieku nie wzbudza to większych emocji, jednak w świetle prawa jest to zwyczajnie nielegalne. W Polsce przyjęto, że zarówno piercing, jak i tatuaże można zrobić po ukończeniu 18. roku życia. 

Zobacz wideo Magda Pieczonka maluje córkę Natalii Siwiec

Matka chciała przekłuć swojej 12-letniej córce sutki

Postanowiliśmy porozmawiać w tej kwestii z menadżerem jednego ze studiów tatuażu w Łodzi. Mężczyzna w rozmowie z eDziecko.pl opowiedział nam o sytuacji, która wprawiła go w osłupienie. Przyznał, że jakiś czas temu zadzwoniła do jego studia matka 12-letniego dziecka z pytaniem, od którego roku życia dziecko może wykonać w ich studiu piercing. Wówczas odpowiedział, że od 15 roku życia, jednak potrzeba jest na to pisemna zgoda rodzica. Kobieta zapytała wówczas:

A czy przekłuwacie Państwo sutki osobom niepełnoletnim?

Menadżer odpowiedział, że sam tego nie robi, a naginając zasady mógłby przekłuć osobie, która za chwilę skończy 18-ste urodziny, jednak w dalszym ciągu, to jest tylko wyjątek od reguły. Kobieta drążyła temat:

Rozumiem. A czy zna Pan studio w Łodzi, w którym przekłuje swojej 12-letniej córce sutki? No uparła się i chce, żeby zrobił jej to profesjonalista.

Mężczyzna wytłumaczył kobiecie, że nie zna żadnego studia i zasugerował, że żaden profesjonalista nie podejmie się przekłucia sutków tak młodej osobie. 

"Moglibyście na mnie zarobić, a tak to będę musiała poszukać innego miejsca"

Łodzianin dodał, że jakiś czas temu miał również telefon od kobiety, która chciała umówić swoją 13-letnią córkę na przekłucie języka. Mężczyzna odmówił, na co kobieta zareagowała słowną agresją. Tłumaczenia matek są naprawdę niewiarygodne. Kobieta przyznała wówczas:

Moglibyście na mnie zarobić, a tak to będę musiała poszukać innego miejsca.

Przekłuwanie uszu w młodym wieku nie wzbudza większych kontrowersji, jednak piercing u dziecka jest niedopuszczalny. Uszy są w Polsce uwarunkowane kulturowo, a policzki, język, wargi czy części intymne uchodzą za zbyt osobiste. 

To skrajnie nieodpowiedzialne przekłuwać osoby w takim wieku w momencie, gdy dziecko jest w trakcie dojrzewania. Dziwi mnie zgoda rodzica na takie inwazyjne zabiegi, ponieważ konsekwencje przekłucia sutków u tak młodej osoby mogą być nieodwracalne w przyszłości

- dodał menadżer.

Czy piercing u dziecka jest legalny?

Prawo precyzyjnie nie reguluje kwestii "poprawiania urody" wśród dzieci. Mimo to piercing wśród dzieci jest niezgodny z prawem. Aktualnie obowiązujący Kodeks rodzinny i opiekuńczy powstał w 1964 roku. Wówczas kontrowersyjne było nawet zwykłe golenie. Zapis o władzy rodzicielskiej obejmuje:

Art. 95. § 1. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.
§ 2. Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo, a w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli, powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra.
§ 3. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny.
§ 4. Rodzice przed powzięciem decyzji w ważniejszych sprawach dotyczących osoby lub majątku dziecka powinni je wysłuchać, jeżeli rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości dziecka na to pozwala, oraz uwzględnić w miarę możliwości jego rozsądne życzenia.
Art. 96. § 1. Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień.

Jednym z zapisów, który poddaje wątpliwości piercingu wśród dzieci jest art. 37 Konwencji o prawach dziecka - Państwa-Strony zapewnią, aby żadne dziecko nie podlegało torturowaniu bądź okrutnemu, nieludzkiemu czy poniżającemu traktowaniu lub karaniu. Ani kara śmierci, ani kara dożywotniego więzienia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia nie może zostać orzeczona wobec osoby w wieku poniżej osiemnastu lat za popełnione przez nią przestępstwa - czytamy. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA