Dziecko nie chce jeść. Jak przekonać malucha i czy powinno się "namawiać" do jedzenia?

Dziecko nie chce jeść. To problem, który dotyka większość rodziców w ich wychowawczej drodze. Niechęć do jedzenia może być spowodowana różnymi czynnikami. Jako rodzice mamy zadanie dociec, czy dziecko nie je z przyczyn fizjologicznych, tzn. czynność jedzenia sprawia mu trudność, czy też z innych względów. Problemy z jedzeniem mogą być tylko chwilowym buntem, ale równie dobrze mogą mieć głębsze podłoże. Pamiętajmy by nie bagatelizować tego, że dziecko nie chce jeść, ponieważ właściwe odżywianie młodego organizmu jest kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju.

Moje dziecko nie chce jeść

Kiedy w gronie mam padają słowa: "moje dziecko nie chce jeść" możemy spodziewać się gradu rad i pomysłów na to, jak poradzić sobie z tym problemem. Napewno wiele z nich jest cennych i może pomóc. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest inne i kłopoty z jedzeniem mogą być wywoływane przez różne czynniki. Czasem dziecko nie chce jeść bo ma zły humor, bo coś je boli, bo proponowana potrawa mu nie smakuje... Takie przykłady można mnożyć. I o ile jest to jednostkowa sytuacja, to nic złego raczej się nie dzieje. Jeśli jednak taki problem powtarza się regularnie mimo różnorodnego menu, atrakcyjnej formy podania, wspólnego przygotowywania dania, wtedy warto skonsultować się z lekarzem, bo być może sytuacja taka ma podłoże chorobowe.

Noworodek nie chce jeść. Jak sobie radzić?

Mamy nowonarodzonych dzieci szczególnie czułe są w kwestii żywienia. Pamiętajmy jednak, że tuż po urodzeniu, w pierwszej dobie, jeśli noworodek nie wykazuje zainteresowania jedzeniem to nie świadczy to o niczym złym. Tuż po porodzie dziecko posiada jeszcze w swoim organizmie zapasy, które pobrało od matki za pośrednictwem łożyska. W zupełności wystarczyć mu do życia będzie jedna kropla siary, którą wyprodukują piersi mamy niemal od razu po porodzie, kiedy dziecko zostanie przystawione jej do piersi z pomocą położnej. Poza tym noworodek zmęczony trudami porodu zazwyczaj pierwszą dobę pobytu poza łonem mamy przesypia i wcale nie domaga się karmienia. 

Zobacz wideo Jakie są obecne zalecenia w związku z karmieniem piersią? Jakie są zalety dla mamy i dla dziecka?

W kolejnej dobie zaczynamy częściej przystawiać dziecko do piersi, co powoduje, że wzmaga się jego apetyt, a przy tym również produkcja pokarmu jest coraz bardziej obfita. Jeśli dziecko płacze, nie martwmy się. To ile dostaje pokarmu na pewno mu wystarczy, a wraz z kolejnymi godzinami piersi nauczą się produkować tyle mleka, ile będzie on potrzebował. Jeśli jednak pokarm jest, a noworodek nie chce jeść w kolejnych dobach po porodzie, warto poprosić lekarza pediatrę o ocenienie jego wędzidełka. Ono może bowiem stanowić problem. Jeżeli dziecko ma je zbyt krótkie, wówczas nie może we właściwy sposób chwycić brodawki, a co za tym idzie nie może się najeść. Może to je drażnić i powodować, że nie będzie jadło. W takim przypadku należy dokonać zabiegu podcięcia, co znacznie poprawi komfort dziecku i pozwoli zacząć normalnie ssać. 

Roczne dziecko nie chce jeść. W czym tkwi problem?

W przypadku starszych dzieci również występuje często problem z jedzeniem. Roczne dziecko nie chce jeść zwłaszcza wtedy, jeśli zbyt długo przyzwyczajone było do jednego rodzaju pokarmu, np. piersi lub butelki, a my teraz chcielibyśmy wzbogacić jego dietę o nowe produkty. Dlatego tak bardzo zwraca się uwagę na to, aby rozszerzanie diety rozpoczynać od około 6. miesiąca życia i nie później niż w 8. miesiącu. Późniejsze wprowadzenie nowych pokarmów może doprowadzić do sytuacji, kiedy dziecko nie będzie chciało jeść nowych rzeczy. Może mieć także problem z żuciem i gryzieniem, bo przywykło do innej konsystencji pokarmów. Dlatego warto trzymać się zaleceń dotyczących żywienia dzieci w pierwszych latach życia, bo pomaga to uniknąć takich trudnych dla rodziców sytuacji.

Dwulatek nie chce jeść. Pozwól na samodzielność

W przypadku dwuletnich dzieci problemy z jedzeniem pojawiają się zwłaszcza w kontekście buntu dwulatka. Jest to okres w życiu dziecka, kiedy intensywnie się ono rozwija, próbuje nowych rzeczy, chce być samodzielne i często demonstruje to podczas jedzenia. Dwulatek nie chce jeść z pomocą rodziców.  Chce robić wszystko sam, co powoduje niejednokrotnie duży bałagan. Dlatego wycofaj się nieco. Nie namawiaj do jedzenia. Pozwól za to dziecku na samodzielność  - niech samo wybiera co chce zjeść, niech spróbuje zjeść własnymi rączkami. Będziemy mieli więcej sprzątania, ale nasza pociecha będzie najedzona i z czasem nabędzie umiejętność samodzielnego jedzenia, niezbędną chociażby podczas pobytu w żłobku czy przedszkolu.

Zobacz też: Żelazo w diecie dziecka - niedobór żelaza, jego objawy i leczenie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.