Maltańczyk - opinie, karma, charakter. Co trzeba wiedzieć o maltańczykach?

Maltańczyk to rasa psa, którą warto poznać. Pierwsze wzmianki o rasie Maltanase mana pochodzą sprzed trzech tysięcy lat i jest to prawdopodobnie jedna z najstarszych znanych nam ras psów. Jaki ma charakter? Jakie są opinie o maltańczykach? Ile żyją maltańczyki?

Maltańczyk - historia rasy

Jego przodkowie polowali na drobne gryzonie, których nie brakowało w nadmorskich miastach oraz portach leżących na środkowym obszarze Morza Śródziemnego. W starożytnym Rzymie maltańczyki dotrzymywały towarzystwa arystokracji, zaś renesansowi malarze często malowali te urocze zwierzęta wraz z ich bogato urodzonymi właścicielkami. Maltańczyka posiadała między innymi królowa Elżbieta I oraz królowa Szkocji Maria Stuart. 

Pies maltańczyk - kilka słów o cechach fizycznych oraz pielęgnacji

Maltańczyk to naprawdę uroczy oraz elegancki pies. Nie jest duży - suka ma w kłębie około 20 - 23 centymetrów, natomiast pies niewiele więcej bo około 25 centymetrów. Przeciętny pies maltańczyk waży około 2 - 4 kilogramów. To, co przyciąga uwagę w stronę tego psiaka są jego wspaniałe, najczęściej śnieżnobiałe, proste i długie włosy. W związku z tym niewątpliwym atutem maltańczyk powinien być codziennie czesany - najlepiej szczotką z naturalnym włosiem. Jeżeli chodzi o jego kąpiel, to należy najpierw zaopatrzyć się w specjalny szampon oraz odżywkę przeznaczone do białych włosów. Częstotliwość kąpieli zależy od potrzeb, na przykład gdy pies zabrudzi się na spacerze lub właściciel uzna, że "już czas". Psy biorące udział w zawodach powinny być kąpane regularnie - przynajmniej raz w tygodniu, po to by zachować ich włosy w doskonałym stanie. Po kąpieli należy koniecznie psa wysuszyć, najlepiej przy pomocy suszarki ustawionej na jak najmniejsze grzanie. Warto również zadbać o higienę uzębienia i co z tym związane myć naszemu pupilowi zęby. Systematycznej pielęgnacji wymagają też jego pazury (należy przycinać je raz w tygodniu) oraz oczy (przemywaj je przeznaczonymi do tego preparatami).

Karma dla maltańczyka - przede wszystkim nie przekarmiaj

Maltańczyka możesz karmić zarówno samodzielnie przygotowanym jedzeniem, jak i wysokojakościowymi karmami mokrymi bądź suchymi dostępnymi w sklepie zoologicznym. Gotowa karma dla maltańczyka powinna być przeznaczona specjalnie dla psów małych ras. Z uwagi na to, że maltańczyk jest psem o niewielkich rozmiarach i często wielkim apetycie, każdy dodatkowy przyrost wagi niekorzystnie wpływa na jego ogólne zdrowie i obciąża stawy. Pamiętaj o tym przy serwowaniu posiłków dla swojego pupila i nie przekraczaj wielkości porcji sugerowanej przez producenta danej karmy. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne przygotowywanie posiłków to najlepiej zrobisz podając psu drobno posiekane lub zmielone chude, surowe mięso wieprzowe czy wołowe wymieszane z lekko rozgotowanym ryżem i ugotowanymi warzywami (pietruszka, marchewka, zielona fasolka). W takim posiłku 60 gram powinno stanowić mięso, 30 gram ryż i 90 gram warzywa. Nie przesadzaj również z rozmaitymi drobnymi przegryzkami, najlepiej podawać je jedynie od czasu do czasu.

Maltańczyk opinie - czy warto mieć psa tej rasy?

Jeżeli cenisz sobie spokój i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej rasy psa to maltańczyk doskonale będzie nadawał się na twojego towarzysza. Spokojny, wrażliwy i wierny - to najczęstsze opinie na jego temat. Wymaga jedynie regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i nie lubi samotności - nie jest to pies dla osób długo przebywających poza domem. Zanim zdecydujesz się na zakup psa, upewnij się, że w schroniskach i fundacjach nie ma zwierzaków tej rasy, którym można pomóc i dać im dom. 

Maltańczyk - charakter. Co warto o nim wiedzieć?

Maltańczyk to wesoły, ruchliwy oraz wrażliwy pies - idealny towarzysz zabaw i spacerów. Szybko przywiązuje się do właściciela a co za tym idzie ciężko znosi jakąkolwiek dłuższą rozłąkę. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego niewielkiego psiaka zabierać ze sobą w podróż - pamiętaj tylko o odpowiednim transporterze. Maltańczyk to inteligentny pies, który dość szybko uczy się nowych sztuczek. Toleruje inne zwierzęta, jeżeli więc masz już w domu na przykład kota i zastanawiasz się nad kupnem psa (lub na odwrót) to maltańczyk nie będzie miał problemów z zaakceptowaniem dodatkowego zwierzaka w domu i sam nie będzie wykazywał wobec niego agresji. Z uwagi na to, że jest on psem o drobnej budowie należy zwrócić uwagę na to, aby małe dzieci nie wyrządziły mu niechcący krzywdy. Absolutnie należy wobec niego unikać krzyków oraz kar fizycznych (dotyczy to psów każdej rasy), źle traktowany i z natury wrażliwy maltańczyk szybko zacznie się bać swego właściciela i tym samym go unikać.

Ile żyją maltańczyki?

Maltańczyki należą do jednej z najbardziej długowiecznych ras. Ich długość życia to przeciętnie 15 - 20 lat. Dobrze żywiony i odpowiednio pielęgnowany maltańczyk zazwyczaj cieszy się dobrym zdrowiem aż do swoich późnych lat.

Zobacz wideo Przygarnij psa!
Więcej o: